Anasayfa / Eğitim / LGS Sınavına Göre Lise Seçme (Lise Taban Puanları)
2022 LGS Sınavına Göre Lise Seçme
2022 LGS Sınavına Göre Lise Seçme

LGS Sınavına Göre Lise Seçme (Lise Taban Puanları)

Liseye gidecek olan öğrencilerin girmiş olduğu sınavlarda düzenlemeler yapılmış ve yapılan düzenlemeler neticesinde büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde liseye gidecek olan öğrenciler için TEOG sınavları uygulanırken bu yıl yapılan değişikliler sonucunda LGS düzenlenmiş ve 2 milyon öğrenci bu sınava katılmıştır. Ayrıca yapılan bu değişikliklerin ardından LGS sınavına göre lise seçme heyecanı ve gerginliği öğrencilerin bir kısmını olumsuz etkilerken bir kısmını ise olumlu yönde etkilemiştir.

Liselere Tercih İşlemleri
Liselere Tercih İşlemleri

Lise Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikler neticesinde bu yıl 2  milyon öğrenci TEOG sınavları yerine LGS’ye katılmıştır. Bakanlığın yayınlamış olduğu klavuzlara göre adrese dayalı tercihlerin geçerli olması için iki okul türü listeye alınacakken bu durum karışıklığa mahal vermemek adına şartlardan kaldırılmış fakat yerel yerleştirme tercihi yapmak zorunlu hale getirilmiştir. Bu durum karşısında LGS’ye katılan öğrencilerin sınav sonuçları açıklanmıştır. Açıklanan sınav sonuçlarının ardından tercih heyecanı ise tüm öğrencileri kaplamıştır. sınavlı, sınavsız veya pansiyonlu okullara yapılacak olan tercihlerin tarihleri 2 temmuz ile 13 temmuz olarak belirlenmiştir. Öğrenciler tercihlerini e-okul üzerinden yapabilecekleri gibi okumuş oldukları orta okullar aracılığı ile de tercih yapma işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Ayrıca özel okullara kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler ise kayıtlarını 27 Haziran ile 13 Temmuz arasında gerçekleştirebileceklerdir. Devlet okulları ile özel okulların takvimi aynı anda son bulacaktır. Özel okula kayıt yaptırmayı düşünen öğrenciler tercih işlemleri esnasında o okulları seçemeyeceklerdir. Yani özel okullar için tercih ekranı açılmayacaktır. Ayrıca boş kontenjanlar için dört kez nakil işlemi uygulanacaktır. Öğrencilerin yapmış oldukları tercihlerin sonuçları 30 Temmuz 2018 tarihinde belli olurken aynı zamanda boş kontenjan durumu da aynı tarihinde belli olacaktır.

Özel Liselerin Taban Puan Durumu
Özel Liselerin Taban Puan Durumu

Özel Liselerin Taban Puan Durumu

İsmi oldukça sık duyulan ve başarı oranı oldukça yüksek olan okulların taban puanları isimleri ve kontenjan durumları aşağıda yer alacaktır.

AMERİKAN ROBERT LİSESİ: Bu liseye kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin taban puanlarının en az 450 olması gerekmektedir. Puan durumunda kız öğrenci ve erkek öğrenci ayrımı yapılmaksızın en yüksekten en düşüğe kadar sıralama yapılacaktır. Okulun kontenjan durumuna bakılmış olduğunda 97 kız öğrenci ve 97 erkek öğrenci alma hakkı bulunmaktadır.

SAİNT JOSEPH FRANSIZ LİSESİ:  Her yıl ön kayıt açan özel lise toplamda en az 410 puana sahip olan öğrencilere kayıt yapabilecektir.

ALMAN LİSESİ: Bu liseye kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin sınavdan en az 440 puan almış olmaları gerekmektedir. Kız erkek ayrımı yapmadan öğrencilerin puanına bakan okul vermiş olduğu eğitim ile ve başarı seviyesi ile adını çok sık duyurmayı başarmış bir okuldur.

ÖZEL İZMİR AMERİKAN KOLEJİ: Sınav sonunda 404 olan öğrenciler ön kayıt işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Hazırlık sınıfının kontenjan durumu 182 olarak belirlenirken kız yatılı kontenjanı 24 erkek yatılı kontenjanı 30 olarak belirlenmiştir.

NOTRE DAME DE SİON FRANSIZ LİSESİ: Sınavda 405 taban puanı alan öğrenciler ön kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler.

SEV AMERİKAN KOLEJİ: Toplamda 410 taban puana sahip olan öğrenciler ön kayıt işlemlerini yaptırırlarken alınacak öğrenci sayısının 69 olduğu belirlenmiştir.

Merkezi Sınav Puanı
Merkezi Sınav Puanı

Merkezi Sınav Puanı Nedir?

Sosyal bilimler liselerine ve Fen bilimleri liselerine ve aynı zamanda proje uygulayan eğitim kurumlarına, mesleki ve teknik Anadolu liselerine ve Anadolu teknik programlarına öğrenci yerleştirmek için kullanılan ve bakanlık tarafından düzenlenmiş olan merkezi sınav puanı

Merkezi Yerleştirme Nedir?

Milli eğitim bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan sınavlara giriş yapmış ve merkezi sınav ile öğrenci alan okulların belirlenmiş olan kontenjanlarına göre ve öğrencilerin puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yapmış oldukları yerleştirmelere denir.

Orta Okul Başarı Puanı

6. sınıf, 7. sınıf ve 8.sınıf ta okuyan öğrencilerin başarı notlarına bakılmış olduğunda yıl sonunda alınmış olan aritmatik ortalaması

Orta Öğretim Kayıt Alanı?

Eğitim alanı içerisinde gösterilmiş olan Çoğrafi bütünlük esası ve sürekliliğine dayalı olarak okul türü, öğrenci sayısı, okulun kontenjan durumu ve donanımları göz önüne alınmış olduğunda il ve ilçe milli eğitim müdürlüğünce lise ve orta okulların birbirleri ile eşleştirme yapıldığı ve kayıt yapılabilecek alanın farklı öğretim kurumlarından yapıldığı çalışmalar

Yerel Yerleştirme Ne demek?

Öğrencilerin ikametgahları, tercih öncelikleri, orta okullardaki başarı puanları ve hangi okulda okudukları, devamsızlık ve yaş kriterleri ile okullara yapılacak olan yerleştirmeler

Yıl Sonu Başarı Puanı

Okul hayatı içerisinde görmüş oldukları derslerin ağırlıklı puan toplamlarının haftalık toplam ders sayısına bölünmesi ile elde edilen ve virgülden sonra dört basamak yürütülen bir puan türü

Yetenek Sınavı

Klasik sanatlar lisesi, güzel sanatlar lisesi, spor liseleri, muziki ve görsel sanatlar ve spor programını uygulayan ve Anadolu İmamhatip liselerine yerleştirme için okullar tarafından yapılan seçme sınavıdır.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.