Anasayfa / Ekonomi / Kurumlar Yeni Sisteme Uygun Hale Getiriliyor

Kurumlar Yeni Sisteme Uygun Hale Getiriliyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçişten dolayı ekonomi bakanlığı, çeşitli kurum ve kuruluşların mevcut yapıları, yetki ve görevleri gibi konularda değişikliğe gidilecek. Ekonomik ve sosyal konsey başkanı ise bu sistemde cumhurbaşkanı olurken, konseyin diğer üyelerinin belirlenmesi ise bizzat cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış olacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yapılan düzenleme ile birlikte ulaştırma ve altyapı Bakanlığı adını almış olacak. Öte yandan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında da değişme yaşanırken bu bakanlıkta bundan sonraki süreçte adından Teknoloji Bakanlığı olarak bahsettirmiş olacak.

Hazine müsteşarlığının görevleri hakkındaki kanunda da değişiklikler var olurken, söz konusu olan bu sistemin olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için gerekli olan önlemlerin alınacağı açıklanmış oldu. Öte yandan bu alandaki tedbirlerin alınma yetkisi de bu dönemden sonra Cumhurbaşkanına devredilmiş olacak.

Merkez Bankası İçin Yeni Düzenleme

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kanununda da bazı değişikliklerin yapılmasına karar verilirken, bakanlığın hükümetle olan ilişkisini Cumhurbaşkanının görevlendirmiş olduğu bir bakan aracılığıyla yapılmış olacak. Üyelerin çeşitli görevleri ise Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanmadıkça, resmi veya özel olmak üzere herhangi bir görevle birleştirilemez konumda olacak.

Tanıtma Fonunda Değişiklik Var

Tanıtma fonunun da bu aşamada Cumhurbaşkanı emri altına girmesi bekleniyor. Forum sekreterya hizmetleri de yine aynı şekilde Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilirken, kurum veya bakanlık tarafından yerine getirilmiş olacak. Atatürk Orman Çiftliği müdürlüğü işlemleri, harcamalar, satın alma işlemleri, kiralama ve kiraya verme işlemleri, menkul ve gayrimenkul işlemleri ve personellerin yetkileride yine Cumhurbaşkanı tarafından onanmış olacak. Özelleştirme konusunda görülmekte olan tüm işlemlerde Cumhurbaşkanı veya Cumhurbaşkanının yetkilendirmiş olduğu makam tarafından sonuçlanmış olacak.

TAVSİYE:  Konut Kredisi Faizleri Yükselecek

Piyasalar Atılacak Olan Adımlara Bakılacak

TÜBİTAK

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma kurumunda ise yeni dönemde gençlere izleme ve onların projelerini güçlendirme adına burs projesi başlatılması planlanıyor. Anayasada yapılan çeşitli değişikliklere uyumun sağlanması için, kanunlarda değişiklik yapılmasına karar verilirken bunun resmi gazetede yayımlanması sağlandı. Öte yandan Tübitak’ta her ay toplanan ve adı bilim kurulu olan grubun adının yönetim kurulu olarak değiştirilmesine karar verildi. Yükseköğretim kanunları içeriğince toplam ödeme miktarı, zam ve tazminatlar, aylık miktarı gibi konular Cumhurbaşkanı tarafından tespit edilmiş olacak.

Mali Yönetim ve Kontrol Sistemi

Mali yönetiminde aynı şekilde zarara uğradığı bildirilirken, kamu zararı ve yolsuzluğa yönelik emarelerin çıktığı özel durumlarda, Cumhurbaşkanı tüm kamu idarelerini ve çeşitli kurumları uygunluk yönünden teftiş etme hakkına sahip olacak. Kamu idarelerinin yeniden teşkilatlanmasına yönelik gerekli olan bütçeyi yapmaya ve bu uygulamayı hayata geçirmek için her konuda yeniden yetkili Cumhurbaşkanı haline gelecek. Kamu idareleri yeniden bir teşkilatlandırılana kadar ilgili süreç boyunca zorunlu olarak yapılması gereken harcamaların idare veya ilgili bütçe tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmış olacak. Kapatılan harcama birimlerine yönelikte faaliyet raporu bundan sonra düzenlenmeyecek.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir