Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / 2022 Yılında Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı?
2022 Yılında Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı
2022 Yılında Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı

2022 Yılında Kredi Sicil Affı Çıkacak Mı?

Kredi ve ya kredi kartı borcu olan vatandaşlar için geçen yıllarda çıkartılan sicil affının 2022 yılında da çıkarılması bekleniyor. Devlete olan borçlar için düzenleme yapıldı fakat vatandaşların bankalara olan borçları ile ilgili henüz bir düzenleme yapılmadı. 2022 yılında torba yasa ile birlikte yasalaşması beklenen sicil affı yasasının esnaflara umut ışığı olması bekleniyor. Sicil affı ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

Banka Sicil Affı Nedir?

İnsanlar ihtiyaç anlarında çıkmaza girdikleri anda ve nakde sıkıştıklarında çıkar yol bulamadıklarında soluğu ve çareyi bankalarda ararlar. Bankalar insanlara İhtiyaç kredileri, kredi kartları gibi birçok konuda imkan sağlar. Tabii ki geri ödeme koşulu ile.. Geri ödemelerin düzensiz, eksik ve ya hiç yatırılmaması da şahsın kredi sicil geçmişini büyük oranda etkiler. Bir daha ki nakit ihtiyacında, kredi çekmek ve ya kredi kartı almak istediğinde de bu sicil önünde engel olmaktadır. Bankalardaki güvenin sarsılması sebebi ile verilen imkanlardan yararlanılamaz.

Sicil Affı Nedir
Sicil Affından yararlanabilir ve bankalardan kolaylıkla kredi almaya devam edebilirsiniz.

Kredi sicil affı ise bankaların kara listedeki borçlu vatandaşlara verilen bir son şans olup, listeden kaldırılmaları için imkan sağlamaktır. Kredi sicilinizi temizlemek ve bu ‘kara liste’ adı verilen listeden isminizi sildirmek için borçlarınızın tümünü kapatmanız ve 5 yıl süre beklemeniz gerekmektedir. Bu imkan geçtiğimiz dönemlerde borçlu vatandaşlara verilmişti. Kredi, çek, senet gibi ödemelerden dolayı kara listeye giren şahısla için sicil affını içeren düzenleme Mecliste kabul edildi ve kararın yürürlüğe girdiği tarihi takiben 6 ay içinde borçlarının hepsini ödemeleri ya da yeniden bir yapılandırma yoluna gitmeleri halinde geçmişteki ödemeleri ile alakalı olumsuz durumların dikkate alınmayacağı bildirilmişti.

Kredi notu düşük olanlar için kredi çekme taktiklerini inceleyebilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Nasıl Yaptırılır Başvuru Nereye Yapılır?

Sicilinizi temize çıkartmak için verilen aflardan yararlanarak bankalar ile aranızda olan ilişkiyi düzene koyabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda ve verilen sicil affı yasasının 2022 yılında da verilmesi bekleniyor. Kredi sicil affından yararlanmak için vatandaşların bazı şartları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. Kara listeden çıkabilmek için mevcut borçların hepsinin kapanmış olması gerekli ve 5 yıl süreli olarak beklenilmesi gerekir.

Kara listeye son şans veren bankalar hakkında bilginiz var mı?

Kredi Sicil Affı Nasıl Yaptırılır Başvuru Nereye Yapılır
Kredi Sicil Affı Nasıl Yaptırılır Başvuru Nereye Yapılır?

Kredi sicil affından yararlanabilmek için kredi aldığınız bankaya ya da kuruma başvuru yapabilirsiniz. Mevcut bankaya yapılan başvuru sonrasında kara listeye girilen kredi borcu ödenmeye başlanır. Var olan kredi borcunu peşin ödeyemeyecek olan vatandaşlar için de bankalar imkan sunmaktadır. Örneğin borcunuzu kapatmak için bankanın yapılandırma imkanından da faydalanabilirsiniz. Yapılandırılmış olarak ve ya peşin ödediğiniz borçlardan sonra 6 ay içerisinde kredi siciliniz temize çıkartılacaktır.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Öncelikli olarak bilmeniz gereken bir husus vardır ki borçlarınız durduk yere silinmeyecektir. Kredi sicil affından faydalansanız bile bankalara ödeyeceğiniz borçlarınız için faiz oranları uygulanacaktır. Ödemelerde bu faiz oranlarına göre gerçekleşecektir. Bankalara yapılacak olan başvurular neticesinde borçlarınız için peşin ödeme yapabilir ve ya yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Ancak kara listeden çıkabilmek için kesinlikle var olan mevcut borcunuzun tamamını kapatmış olmanız gereklidir. İcraya düşmüş, yasal takipte ve ya gecikmiş olan bütün borçlarınızı kapattıktan sonra kara listeden kurtulabilirsiniz ve siciliniz temizlenebilir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kara listeden adınızı sildirmek için geçmesi gereken zaman 5 yıldır. Yani bu kapsamda borçlarınızın tamamını kapatsanız bile kredi çekmek için ve ya kredi kartı gibi banka ürünlerinden yararlanmak için 5 yıl boyunca beklemeniz gerekecektir. Bu kurallar herkes gibi bizlere de saçma geliyor ama maalesef ki bankacılık kurallarına boyun eğmek zorunda kalıyoruz. Bankalar ile ilişki kurmak ilk zamanlar tatlı ve olumlu gelse de sonucunda böyle sıkıntılar doğabiliyor. En iyisi bankalara hiçbir şekilde bulaşmamak olacaktır.

Kredi Sicil Affından Kimler Faydalanabilir?

Hükumet tarafından sağlanan kredi sicil affı yasasından tüzel ve gerçek kişiler faydalanabilmektedir. Çıkartılan sicil affı yasasından önce kredi ya da kredi kartı borç sahipleri bu aftan yararlanabilir. Ülke genelinde 2.5 Milyon şirket ve 13 Milyonda vatandaşın verilen haktan yararlanabilmesi ön görülmüştür.

2022’de Kredi Sicil Affı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Bu yıl verilen kredi sicil affından milyonlarca kişi faydalanarak BDDK’da sicillerini temizleyerek tekrar kredi ve ya kredi kartı almaya hak kazanmıştır. Aynı yasanın 2022 yılında da gelmesi beklenirken,  Esnaf ve Sanatkarların devlete olan borçları için düzenlenen kanun geçtiğimiz yakın zamanlarda yürürlüğe konulmuştu. Gündeme gelen esnafın devlete olan borçları olunca insanların aklına hemen sicil affı hususu geldi.

Geçmiş yıllarda sicil affı hususunda yapılan düzenlemelerin yetersiz olduğunu düşünebiliriz. Geçmiş yıllarda kredi sicil affı borçlu vatandaşları hüsrana uğratmıştı. Verilen düzenleme neticesinde bankalar için zorlayıcı bir madde eklenmemiş idi. Bu kapsamda da bankalar hemen hemen hiç kimseye af sebebi ile kredi imkanı sunmamıştı. 2022 senesinde yapılacak olan kredi sicil affı düzenlemelerinin daha detaylı olmasını ve bankaları zorlayıcı maddelerinde gelmesi borç sahibi vatandaşlar tarafından talep görüyor.

2022 Yılında Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Geçen yıllarda verilen kredi sicil affının 2022 yılında da devam edeceği hususunda düzenlemelerin sonuna gelindi. İlgili yasanın çalışmaların tamamlanıp torba yasa ile birlikte meclisten geçtiğinde ve Resmi Gazete’de yayımlandığında siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

Halkbank’dan Sicil Affına Kredi

Sicil affı yasası ile borçlu vatandaşlara borçlarının tamamını ödeme ve ya yapılandırmalarında gerekli şartları karşılamaları halinde imkan tanıyor. Affa ilişkin yasa yürürlüğe girdiği anı takiben 6 ay içerisinde borcunu ödemiş ve ya belirli koşullar doğrultusunda yapılandırma yoluna giden vatandaşlara kredi imkanı veriyor. Bankaların verdiği kredi imkanlarından yararlanmak adına bir diğer husus da kredi notu olmaktadır. Bankalara başvuru işlemi gerçekleştirmeden evvel kredi notunuzun riskli grupta olup olmadığından emin olun.

QNB Finansbank Kredi Sicil Affı

Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren kredi sicil affı yasası ile Finansbank’da borçlulara bu haktan faydalanmaları için fırsat vermişti. Mevcut borçları QNB Finansbank’da olan vatandaşlar en yakın şubeye nüfus cüzdanı ile giderek aftan yararlanabilmiş idi. Belirli bir tarihe kadar geçerli olan sicil affı başvurularında, mevcut borcun tamamının ödenmesi ve ya yapılandırma yoluna gidilmiş olması gereklidir. Ancak bu yol ile kredi siciliniz temizlenecektir. Şayet mevcut borcunuz Finansbank şubelerine kayıtlı değilse de korkmayın. Bu işlemde de banka tarafından sunulan borç transfer kredisine başvuru yapabilirsiniz. Sicil affı kararı yürürlüğe girdiği andan itibaren bankalara başvuru yapabilirsiniz.

2020 yılına ait sicil affı yasası henüz yürürlüğe girmemiştir. Yasa yürürlüğe girdiğinde sizler ile kesin ve net bilgileri paylaşacağız. Af yasasının takibini sitemizden gerçekleştirebilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

4 yorum

  1. Bankadan 10 bin TL kıredi çektim işim nedeniyle kötüye düştüm ödeyemedim kendimi duzetim bir yılda borcumu tamamını kapatım bankaya gitim kıredi alayım olmaz kıredi kartı bile vermiyorlar af yasası yalan dolan bankalar bile tınlamıyor

  2. Devrim ocgur efe

    Hepsi yalan dolan bankalar hic bir sey yapmiyor ve uymuyor buna benim.hic bir bankaya borcum.yok ve 6000 tl maas ile 5000 tl kredi alamiyorum.yani sicil.filan temizligi yalan dolan haber bankalarin insiyatiindeymis bankayi baglayici nir karar yok banka istese veriyor yani yapilan af vatandasa hc bir faydasi yok banka vatandasi takmiyor bile

  3. 2010 yılında iradem dışında kredi kart borcumu ödiyemediğim için borcumu tamamını ödediğim halde kredi kredi kartı vermiyorlar allah için sesimizi duyun borclarını ödiyenler için bir şans tanıyın bir esnaf olarak çok mağdursuz……….duyun sesimizi 2017affı kesinlikle işe yaramadı

  4. banka avkata ğüven varlık yönetimine düşen kıredi kart borcu bu yasadan faydalanamaz dıyor asıl bu madur olan degilm avkat 5 ıse 10alıyor borc ikikat oluyor şimdi benim gibi cok insan madur aclık derseniz diz boyu banka avkata düştük dıye bu yasa sana uymuyor diyor biz hırsız olalım borcu ödeyelim mi asıl madur olan allah korkusu olmayan avkat eline düşmüş kişilerdir bu yasa bıze degilse yazıklar olsun boşuna yasa cıkıyor bagkurlu vtandaş kazandıgı paryı kıray maliyeye ve bagkura verıyor eve yetmiyorki düzenli yaşamı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.