Anasayfa / Kredi Kartı / Şifresi Alınmamış Kredi Kartını İptal Ettirme (AİDAT ALINIR MI)
kart-kapatma
Kredi Kartını İptal Ettirme 2021 Düzenlemesi

Şifresi Alınmamış Kredi Kartını İptal Ettirme (AİDAT ALINIR MI)

Kullanılmayan, istenmeyen talep edilmeden gelen, henüz aktif edilmeyen, istenmeden teslim edilen aktif olmayan kredi kartlarını iptal ettirmek isteyenler için önemli bilgilere yer verdik. Kredi kartını aktif etmezsem aidat gelir mi sorusunu cevapladık.

Kredi kartlarının iptaline yönelik düzenleme 30470 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu düzenleme 10 Mart 2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan banka kartları ve kredi kartları hakkındaki yönetmelik hakkında yapılan değişiklik ile alakalıdır. 6 bölüm ve 30 maddeden oluşan yönetmeliğin 18 maddesi değiştirilmiş, ayrıca bir yeni madde eklenmiş ve 5. – 8. – 9. –  11. – 12. – 13. – 14. – 15.  ve  16. maddeleri ile 7. ve 8. fıkraları hariç 26. madde de yer alan hükümlerin uygulanamayacağı bildirilmiştir.
Bu düzenleme işlemi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılmıştır.

Kullanılmayan, Aktif Edilmeyen Kredi Kartı İptali

2007 yılındaki yönetmeliğin 18.maddesinin 2.fıkrasına göre kartın sahibinin kullanmakta olduğu kartını iptal ettirme hakkı vardır. Ayrıca sözleşmeyi istediğinde feshetme hakkı da saklı tutulmuştur. Şayet kart sahibi sözleşmeyi iptal etmeyi ya da kartını kapattırmayı düşünür ve bunu kartı almış olduğu finansal kuruluşa bildirirse, kart kapatma ya da sözleşme iptali işleminin 7 gün içerisinde gerçekleşmesi zorunlu tutulmuştur. İşte yapılan değişiklik bu madde üzerinde yapılmıştır.

kredi kartı
Bankaya kredi kartı kapattırma ya da limit düşürme işlemi için beyanda bulunduğunuzda banka bu talebi 7 gün içinde yerine getirmek zorundadır.

Yapılan düzenleme neticesinde;

Kart sahibinin iptal ya da kart kapatma istemine bir de kart limitini azaltma istemi eklenmiştir. Madde kart sahibi istediğinde kartını kullanıma kapattırma,  sözleşmeyi iptal ettirme ya da kart limitini azaltma hakkına sahiptir. Şahıs bu işlemler için müşterisi olduğu banka şubesine başvurduğunda ya da bu talebini müşteri hizmetleri aracılığı ile bankaya bildirdiğinde, şube en geç 7 gün içinde bu talebi yerine getirmekle mükelleftir.

TAVSİYE:  Aynı Bankadan 2 Farklı Kredi Kartı Alınır Mı?

Ayrıca iptal ettirme, kart limitini azaltma, ya da sözleşmenin feshi işlemlerini şube aracılığı ile yaptırmak istediğinizde, bu talebinizin iletildiğini gösteren bir belge banka tarafından hazırlanır. Limit azaltma ya da kart iptaline ilişkin işlemlerin talebini içeren formun bir nüshası banka şubesinde kalır. Ancak yapılan düzenleme ile diğer nüshasının müşteriye verilmesi zorunlu hale getirilmiştir.

 Kredi kartı faiz oranlarını öğrenmek için tıklayınız.

Bu düzenlemenin yanı sıra Banka ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmeliğe bir madde daha eklenmiştir. Ancak kart sahibine ilişkin değildir. Bankanın sorumluluklarına bir yenisi eklenmiştir. Bu madde ile kart çıkaran finansal kuruluşlar, müşterilerilerinin limit azaltma talepleri ile ilgilenmeye başlamadan evvel, kart kullanmakta olan kişiden, bu kart ile ilgili ya da tüm kartlarının limitlerini azaltmak istediğini bildiren bir bildirim almak zorundadır.

kredi-kartı-kapatma
Kart kapatma ya da sözleşmeyi feshetme hakkınız saklıdır.

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kart iptali yapmanın 3 yöntemi vardır. 

  • Kartınızı çaldırmanız ya da kaybolması durumunda yapmanız gereken il şey bankanın müşteri hizmetlerini aramaktır. Müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşme sonrasında talebinizi ifade ettiğinizde kartınızın iptal işlemi kolay bir şekilde gerçekleşir.
  • Ayrıca iptal işlemlerinizi internet bankacılığı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların mobil uygulamalarında kredi kartı seçeneği üzerinden kart iptali işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak kredi kartınızda ödenmesi gereken borcunuz yoksa bu işlemi yapabilirsiniz. Şayet borcunuz varsa önce bu borcu kapatmanız gerekecektir. Bu nedenle ödeme yapana kadar kartınız ile ilgili iptal işlemi gerçekleşemeyecektir.
  • Ancak internet bankacılığını kullanmıyorsanız da size en yakın banka şubesine giderek kartınızı iptal ettirebilirsiniz.

Kartlarınızı bir daha kullanmayacaksanız iptal işlemi yapmanız yeterli olmaz. Kartınıza kapatma işlemi uygulamanız gerekir. Bu hiç kullanmayacaklar için geçerli bir işlem olup, tarafınıza herhangi bir kart kullanım ücreti gibi masraflar çıkarılmasını engelleyecektir. Bunun için bankaya talebinizi bildiren bir dilekçe yazmanız gerekmektedir.

TAVSİYE:  18 Yaş Altına Banka ve Kredi Kartı Veren Bankalar

Örnek dilekçe formunu Word formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Her kredi kartı kullanıcısının tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetme hakkı olduğunu unutmayınız.

Kart Sözleşmesinin Feshi

Kredi kartı kanunun 25. maddesi gereğince sözleşmeyi feshetme hakkı saklı tutulmaktadır. Kart sahibi istediği durumda ve tek taraflı iradesi ile sözleşmenin feshini talep edebilir. Bu işlemi yazacağı bir dilekçe ile banka şubesine ilettiğinizde sözleşmenizin fesih işlemi gerçekleştirilecektir.
Madde 25; Sözleşmede yapılacak değişiklikler kart hamiline bildirilir. Bu değişiklikler bildirimin yapıldığı döneme ilişkin son ödeme tarihinden itibaren hüküm ifade eder. Kart hamili, talep etmek suretiyle kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahiptir.
Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus sözleşmeyi imzalarken dikkatli okunması gerektiğidir. Banka size herhangi bir zorunluluk yükleyebilir. Bu nedenle itiraz için şartları iyi bilmeniz gerekmektedir.

Limit Düşürme İşlemleri

Her kart sahibi limit düşürme işlemini tek taraflı olarak talep edebilir. Her banka da müşterisinin talebini dikkate alarak bu işlemi gerçekleştirebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, limit düşürme işlemi için kartınıza ait hiçbir borcunuzun olmamasıdır. Borcunuz varsa banka sizden bu borcu kapatarak tekrar talepte bulunmanızı isteyecektir. Ancak kart limitinizi düşürürken, bu limitin ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü limit yükseltme işlemi için banka şubesine başvurduğunuzda bu talebiniz reddedilebilir. Ancak buna kesin olarak karar verdiyseniz limit düşürme işlemlerinizi iki yöntem ile yapmanız mümkün olmaktadır.

  • Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri temsilcisi sizden bazı kişisel soruları cevaplamanızı işleyecektir. Bu şekilde limitinizi düşürebilirsiniz.
  • Banka şubesine giderek talebinizi bir dilekçe ile bildirebilirsiniz.

Suriye vatandaşlarına kredi kartı veren bankalara ulaşmak için tıklayınız.

kart-kapatma-işgali
Müşteri hizmetlerini arayarak, banka şubesinden ya da internet bankacılığından iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aktif Edilmeyen Kredi Kartının Aidatı Olur mu?

Normal şartlarda kullanılmayan bir kredi kartı için aidat istenmez ancak bazı bankalar sizlerden bu kartlar içinde 1 yıllık aidat talep edebilirler. Bu durumla karşılaşan vatandaşlarımız hakem heyetlerine başvuruda bulunarak kullanmadıkları, istenmeden gelen, henüz açılmamış şifresi alınmamış kredi kartları için aidat taleplerine itirazda bulunabilirler.
Bu konularda bankalara hak beyan edebilirsiniz.

Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir