Anasayfa / Kredi Kartı / Kredi Kartı 2010 Faiz Oranları Hesaplama (Güncel Faiz Oranları)
kredi-kartları-faiz-değişikliği
Kredi Kartı 2020 Faiz Oranları Değiştirildi

Kredi Kartı 2010 Faiz Oranları Hesaplama (Güncel Faiz Oranları)

30464 sayılı karara göre kredi kartı faiz oranlarında değişikliğe gidildi. Kredi kartı işlemlerinin faiz oranları ile ilgili yayınlanan tebliğde üst sınırlar yeniden belirlendi. Karar 1 Temmuzdan itibaren uygulanmaya başlanacak.

Kredi Kartı Faiz Oranları

Bu tebliğ 2018 yılının 3. çeyreğinde uygulamaya konuldu. Ancak Merkez Bankasının 2. çeyrekte belirlediği faiz oranlarına değinmekte yarar var. Bu aradaki farkın daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır.

  • Merkez Bankası tarafından 2020 yılı için kredi kartı işlemlerini için akdi faiz oranları yabancı para cinsleri için %2,3 , TL cinsinden paralar içinse %2,25 olarak belirlenmişti.
  • Ayrıca en yüksek gecikme faiz oranları TL için %2,75 , yabancı para içinse % 2,3 olarak belirlenmişti.
kredi-kartı
Kredi kartı faiz oranlarında yeni bir düzenleme yapılmıştır.

Resmi Gazete’ de yayınlanan tebliğin 4. maddesi  uyarınca yukarıda belirtilen oranlar değişmiştir. Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Olan Azami Faiz Oranları Hakkındaki Tebliğe göre ;

  • Türk Lirası cinsi üzerinden kredi kartı ile yapılacak her türlü işleme uygulanacak en yüksek aylık anlaşmalı faiz oranı % 2, 02 olarak belirlenmiştir.
  • Yabancı para cinsi için ise talep edilen en yüksek aylık anlaşmalı faiz oranı % 2,3′ tür.

Ayrıca kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan gecikme faizi tutarlarında da tebliğde açıklanan tutarlarda değişiklik yapılması söz konusu olmuştur. Bu değişiklikler 5. maddede detaylı bir biçimde anlatılmaktadır.

  • Kredi kartı işlemlerinde söz konusu olacak aylık sözleşmeyle belirlenen gecikme faizi oranı TL cinsinden paralar için % 2, 52‘ dir. Yine aynı tebliğ ile yabancı paralarda söz konusu olacak sözleşmeli gecikme faizi tutarı aylık % 2, 12 oranında artış göstermiştir.
FaizEski/ TL cinsinden Yeni/ TL cinsindenEski/ Yabancı Para cinsindenYeni/ Yabancı Para cinsinden
Akdi Faiz%1, 84%2,25%1 ,47%2,3
Gecikme Faizi%2, 34%2,75%1, 97%2, 52

Tebliğ 1 Temmuz 2018 tarihi itibari ile yürürlüğe konulacaktır. Tebliğ hükümlerini yönetmekle görevli makam Merkez Bankası Başkanı olacaktır.

merkez-bankası
Merkez Bankası tarafından 2018 yılının 3. çeyreğine ait kredi kartı işlemleri için talep edilecek faiz oranları belirlenmiştir.

Akbank

Axess Kredi Kartları ile müşterilerine ulaşan Akbank’ ın faiz oranları tabloda gösterilmiştir;

Faiz CinsiOranı
Akdi Faiz Oranı%2.25
Gecikme Faizi%2,75
Limit Aşım Faiz Oranı%2,25
Nakit Avans Faiz Oranı%2,25
Vade Farklı Taksitli İşlemler Kredi Faiz Oranı%2,25
Taksit İste Faiz Oranı%2,25
Ekstre Böldür Faiz Oranı%2,25
Otomatik Fatura Talimatı Faiz Oranı%2,25
Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Faiz Oranı%2,25

Hemen tıklayarak Axess kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz !

Türkiye İş Bankası

İş bankası Maksimum kart aracılığı ile müşterilerine kredi kartı fırsatı sunuyor. Belirlediği kredi kartı faiz oranı ise % 2.25 ‘ tür. Aylık % 2,75 oranında ise gecikme faiz ücreti uygulanmaktadır. T.C. kimlik numaranız, Cep telefonu numaranız ve aylık gelir bilgilerinizi girerek kolayca kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Garanti Bankası

Garanti Bankasının kredi kartı ürünü Bonus’ tur.Akdi Faiz Oranı%2.25
Gecikme Faizi Oranı%2.75
Nakit Avans Faizi%2,25
Limit Aşım Faizi%2,25

İnternet üzerinden kolayca kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

garanti-kart
Garanti Bankası Bonus kredi kartı seçenekleri

QNB Finansbank

Finansbank, Card Finans isimli ürünü ile müşterilerine kredi kartı hizmeti sunmaktadır. İnternet üzerinden kredi kartı başvurusu yapıp yapamayacağınızı rahatça sorgulayabilirsiniz. TCKN yazıp 2273‘ e göndererek kredi kartı başvurunuzu yapabilirsiniz.

Card Finans ile post cihazından yapacağınız alışverişlerinizde Para Puan kazanabilirsiniz. Parapuanlarınız  0,1 Kr ile çarpılarak hesaplanmaktadır.

card-finans
QNB Finansbankın kredi kartı ürünü olan Card Finans

 

Azami Tutar
Faiz Oranı%2.25
Faiz Oranı(Yurt dışı)%2.3
Anında Ekstra%2.25
Anında Kredi%2.25
Ekstre Taksit%2.25
Gecikme Faiz Oranı%2.75

Halk Bankası

Halk Bankasının kredi kartı ürünü Paraf karttır. İlk olarak 0 limitine sahiptir. Halk Bankası internet şubesi aracılığı ile kart limiti değiştirme yapılabilmektedir. Paraf Sanal internet üzerinden güvenilir bir şekilde alışveriş yapmanıza yardımcı olmaktadır. Paraf Sanal hizmeti ücretsizdir. İnternetten hesap dökümü incelemesi yapılabilir. HalkCard isimli kredi kartının ise hesap kullanım ücreti bulunmamaktadır.

Faiz Oranı% 2.25
Nakit Avans Faiz Oranı% 2.25
Gecikme Faizi% 2.75

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Combo kart ile müşterilerine kredi kartı imkanı sunmaktadır. Combo Kart ayrıca Banka kartı olarak da kullanılabilmektedir. Combo Kart’ ta da puan seçeneği bulunmaktadır. Bu puanları biriktirebilir ve anlaşmalı mağazalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi kartınızla günün her saatinde nakit avans çekebilirsiniz. Bankart Comboya sağlanan bir çok indirim ve avantajlı ürün bulunmaktadır. En düşük kredi kartı faiz oranının Ziraat Bankasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Faizsiz kredi veren bankalar ve şartlarına ulaşmak için tıklayınız.

ziraat-kredi-kartı
Ziraat Bankası kredi kartları

Faiz oranı aylık %2.25‘ tir. Kartların ön yüzünde kart numarası, arka yüzünde ise hesap numarası bulunmaktadır. Bu bilgileri öğrenmek istediğinizde kartınıza bakmanız yeterli olacaktır. Ayrıca Ziraat Bankasının sunduğu kredi kartı ürününde herhangi bir kredi kartı yıllık ücreti bulunmamaktadır. Ayrıca kartınızı kullanarak internet üzerinden de güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Faiz Oranı%2.25%2.25
Gecikme Faizi%2.75%2.75
Nakit Avans Faizi%2.25%2.25
Sonradan Taksit Faizi%2.25%2.25
Taksitli Nakit Avans Faizi%2.25%2.25
Yıllık Ücret

Düşük faiz oranları ile ve kart ücreti ödemeden kullanabileceğiniz Combo kart başvurusu yapmak için hemen tıklayın !

Vakıfbank

Vakıfbank müşterilerine World Card aracılığı ile kredi kartı hizmeti sunmaktadır. World puanlarınızı rahatça kullanarak alışveriş yapabilir ve taksit imkanlarından faydalanabilirsiniz. Üstelik Vakıfbank müşterilerinden kart ücreti de talep etmemektedir. Vakıfbank’ ın 12 adet kredi kartı seçeneği bulunmaktadır.  Ayrıca puanlarınızı yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da kullanabilirsiniz.4 ila 12 aya kadar taksit seçeneği bulunmaktadır. Kullanılabilir limiti olanlar avans çekimi yapabilir. Ayrıca  %2.25 faiz oranı bulunmaktadır. Kredi kartı başvurusu yaparak Vakıfbank ‘ in kredi kart kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

vakıf-kredi-kartları
Vakıfbank bir çok kredi kartı ürününü müşterileri ile buluşturmakta ve alışveriş yaparken ihtiyaç duydukları nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Kredi kartı faiz oranları ihtiyaç kredilerine göre daha yüksektir. Kredi kartlarında %2.25 lere varan faiz oranları söz konusudur. İhtiyaç kredisi faiz oranları  ise %2,35 civarlarındadır. Bu nedenle kısa vadede ihtiyaçlarınız için kredi kartı yerine ihtiyaç kredisi kullanmak daha avantajlı olacaktır. E- devletten kredi kartı borcu sorgulaması yapılabilmektedir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir yorum

  1. Merhaba 6000 tl kredi kartına %2.25 faiz uyguluyor geri ödeme toplamda kaç lira olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir