Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Kredi Çekme Taktikleri (KKB NOTU DÜŞÜK OLANLARA)
Kredi Almanın Püf Noktaları Nelerdir?
Kredi Çekme Taktikleri (KKB NOTU DÜŞÜK OLANLARA)

Kredi Çekme Taktikleri (KKB NOTU DÜŞÜK OLANLARA)

Kredi başvurusunun onaylanması için kredi notunuza ve kredi sicilinize bakılmaktadır. Kredi notunuzun düşük ve sicilinizin kötü etkilenmiş olması kredi almanıza engel olacaktır. Ama merak etmeyin biz sizler için kredi almanın püf noktalarını ve kredi çıkarma yollarını araştırdık. Kara listeye son şans tanıyarak kredi veren bankaları inceleyerek başvuruda bulunabilirsiniz. Belgelenebilir geliriniz olmadan kredi çekemezsiniz.

Hangi bankadan daha kolay kredi alabileceğinizi, kredi çekme teknikleri, kredi çekmenin yollarını ve kredi kartı alma taktiklerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kredi Almanın Püf Noktaları Nelerdir?

 • Kredi almak için öncelikle gerçekten ihtiyacınız var mı yok mu bunu belirlemelisiniz. Gelen kredi fırsatları ile ilgili mesajlara hemen itimat etmemelisiniz. Öncelikle bankaların faiz oranları, tahsis ücretleri gibi önemli unsurlarını araştırdıktan ve durum değerlendirmesi yaptıktan sonra kredi başvurusunda bulunmalısınız.
 • İkinci önemli bir unsur ise kredinin aylık eşit bölünen taksitlerini ödeyebilecek misiniz gelir durumunuza göre buna bakmanız gereklidir. Örneğin 2.500 TL. maaş alıyorsanız maksimum 375 TL. aylık ödemesi olan kredi limitine başvurmanız gereklidir. İhtiyaç kredilerinde dörtte bir en uygun orandır. Aksi taktirde bir ay boyunca nakitsiz kalabilir ve sıkıntı çekebilirsiniz.
 • Banka ile faiz oranları hakkında konuşurken, bankanın size tüm masraflar dahil fiyat verdiğinden emin olun. Daha sonra ek bir masraf ile karşı karşıya kalmayın. Faiz ücretlerini ve diğer masrafları araştırırken tek bir bankada takılı kalmayın. Bütün bankaları tek tek araştırıp karşılaştırın ve öyle karar verin.
 • Görüşme yapacağınız ilk banka iş yerinizin anlaşmalı olduğu maaşınızı aldığınız banka olsun. Veya daha önceden kredi veya kredi kartı aldığınız yerleri kendinize öncelik olarak verebilirsiniz. Çünkü bu bankalar ile aranızda ilişki olacağından geri ödeme de güven sağlamanız daha basit olacağından bankanın size kredi verme olasılığı da yükselecektir.
 • Bir bankadan kredi alamadım diye üzülmeyin ve ümidinizi kaybetmeyin diğer bankalara da başvuru yapın. Her bankanın kredi verme koşulları esnek olduğundan dolayı bir bankadan kredi alamadıysanız diğerinden alabilirsiniz.
 • En önemlisi ve sonuncusu da kredi notunuzu yükseltmiş olmanız gerekmektedir. Kredi notunuzu riskli düzeyden çıkarmış olursanız kredi alma olasılığınız da aynı oranda yükselecektir.
Kredi Almanın Püf Noktaları
Kredi Almanın Püf Noktaları

KBB Notu Düşük Olanlara Kredi Çıkarma Yolları

İhtiyacınız var ama kredi alamıyorsanız aşağıdaki yolları izleyerek bankalara tekrar müracaat ederek başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 1. İlk olarak kredi notunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Bu işlemi Findeks Kredi Notu sayfasından 7-8 lira bir ücret karşılığında gerçekleştirebilirsiniz. Ya da cep telefonunuzdan mesaj göndererek 9 TL. karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Mesaj kısmına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve doğum yılınızı aralarında bir boşluk bırakıp yazdıktan sonra 1122’ye mesaj göndermeniz yeterli olacaktır.
 2. Kredi notunuz 1-699 arasında ise riskli gruptasınız demektir. 700-1099 arasında ise orta riskli, 1100-1499 arasında ise az riskli, 1500-1699 arasında ise iyi, 1700-1900 arasında ise çok iyi gruptasınız demektir. Kredi notunuzun 1700-1900 olması halinde banka size tereddüt etmeden kredi verecektir.
 3. Diyelim ki kredi notunuz düşük. Bu durumda kredi almanız maaşınız ne kadar yüksek olursa olsun zor olacaktır. Kredi notunuzu gerek ödemelerinizi düzenli ve zamanında yaparak gerekse eksiksiz yatırarak yapmalısınız. Kredi kartlarınızı en aza düşürmeli, ihtiyaç dışı kredi çekmemeye özen göstermelisiniz.
 4. Borçlar yüzünden takibe düşmemeye çalışın. Borcunuzu 3 ay ödememeniz halinde banka tarafından yasal takibe düşersiniz. Bütün ihtarlara ve uyarılara rağmen ödemezseniz hakkınızda yasal işlem başlatılır. 90 günün sonunda bankadan bir hafta daha ek süre verilir. Bu ek süre de borcunuzu mümkün olduğunca kapatmaya çalışın. Aksi taktirde takibe düşerseniz borcunuzu ödeseniz bile 5 yıl süreli olarak kredi alamazsınız.
 5.  Sigorta priminiz de bu konuda önemlidir. Bankalar başvuru yaptığınız da herhangi bir yer 6-12 aylık bir süre de devamlı ve sigortalı olarak çalışıp çalışmadığınıza bakarlar. Eğer devamlı bir işte sigortalı olarak uzun süre çalışmışsanız kredi almanız daha kolay olacaktır. Çünkü bankalar kredi verirken maaş durumunuzu, üzerinize kayıtlı gayrimenkulleri veya ek gelirlerinizi araştırıyorlar.
 6. Son olarak ise elektrik, su, doğalgaz, telefon faturalarınızı kredi kartınız var ise ondan düzenli olarak ödeyin. Bu da kredi notunuzu yükseltecek ve kredi çıkması için artı puan kazandıracaktır.
Kredi Çıkarma Yolları
Kredi Çıkarma Yolları

Kara Listedeyken Kredi Almanın Yolları

Kara listeye düşüp bankalar tarafından kırmızı kalem yediğinizde ihtiyaç anında kredi çekmeniz veya kredi kartı almanız zor hatta belki de imkansız olacaktır. Kara listeye girmiş olanlar için kredi imkanı sunan bankalar bulunmaktadır. Fakat bu bankaların da birçok şartı bulunmaktadır. Bankaların ‘sicil affına’ başvuru yapabilirsiniz. Bankaların sicil affına başvuru yapmanız halinde bütün bankalara olan borçlarınızı kapatmanız gerekmekte ve kredi notunuzu yükseltmek adına çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Bütün ödemelerinizi yapar, kredi notunuzu yükseltip sicilinizi temize çıkartırsanız ancak bu şekilde kredi alabilirsiniz. Kredi çekmek mantıklı mı? yazımızı inceleyerek bu konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Kara listeye sicil affı ile kredi verme ihtimali olan bankalar aşağıdaki gibidir;

 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • TEB
 • Yapı ve Kredi Bankası

Kredi Alma Taktikleri

Krediye ihtiyacınız var ve bankalar size yardımcı olamıyorsa aşağıda vereceğimiz yolları izleyerek kredi alma ihtimalinizi bir tık daha üste taşıyabilirsiniz.

Kredi Kooperatiflerine Başvurun

Kredi kooperatiflerini bankalardan ayıran tek özelliği ortak noktaları olan insanların sahipliğindedir. Bu insanlar aynı bölgede veya endüstride yaşayabilirler. Bu kuruluşlar kesinlikle kar gütme amacında değillerdir. Çevrenizde bulunan kredi kooperatiflerini araştırabilir ve kredi kullanma koşulları hakkında bilgi edinebilirsiniz. En düşük kredi faizlerini almak için evrakları tamamlamadan evvel diğer başka kuruluşların da kredi faizlerini karşılaştırmalısınız. Esnaf kelafet kredilerini incelemek için tıklayınız.

Yakınlarınızın Üzerinden Kredi Çekin 

Nakde çok ihtiyacınız var bankalar tarafından siciliniz kötü kredi notunuz düşük ve kredi alamıyorsanız, bankalar ile arası iyi olsan bankalara güven sağlamış birilerinin üzerine kredi çekebilir, kendi krediniz gibi ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunu için bulacağınız kişinin de kredi notu yüksek olması gereklidir. Bankaya krediyi çekebilecek kişi ve nüfus cüzdanı ile müracaat ederek başvuru da bulunabilirsiniz. Bu iyiliği sizin için yapacak kişilere güven sağlamak adına borçların ödenmeme halinde oluşabilecek sıkıntılar ile ilgili sözleşme hazırlayabilirsiniz.

Bankalara Kefil Gösterin

Bankalardan kredi almanın bir diğer yolu ise başvuru yaparken kefil göstermektir. Üzerine kredi çekebileceğiniz bir arkadaşınız, akrabanız veya tanıdığınız yok ise size kefil olacak birini bulabilirsiniz. Size güvenen ve yardımda bulunabilecek bir yakınınıza durumunuzu anlatarak kredi çekme işleminde size kefil olmaları hususunda yardım isteyebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken bir husus bulunmaktadır. Mevcut borcunuzu bankaya ödeyememeniz halinde banka kalan borcun hepsini kefilden talep etmek zorunda kalacaktır. Bu durumda da kefil gösterdiğiniz kişi ile aranızda husumet meydana gelebilir.

Fazla Kredi Başvurusu Yapmayın

Tek seferde bütün bankalara başvuru yapmamaya özen gösterin. Çünkü birden çok bankaya aynı anda başvuru yapmanız halinde bankalar mevcut durumunuzu takibe alırlar ve kredi notunuzu düşürebilirler. Bir banka için başvuru yapsanız bile diğer bankalar da başvurunuza ulaşıp sizi incelemeye alarak kredi talebinde bulunacaklardır.

En Uygun Kredi Veren Bankalar

Bankalardan en uygun krediyi araştırırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Öncelikle bankaların faiz oranlarını, vade seçeneklerini ve masraflarını araştırmanız gerekmektedir. Faizlerine göre bankalar  aşağıdaki tablodaki gibidir;

Banka Adı İhtiyaç Kredisi Konut Kredisi Taşıt Kredisi
Ziraat Bankası %1,75 %1,65 % 1,75
Garanti Bankası %1,49 %1,48 %1,64
Vakıfbank %1,79 %1,49 %1,48
Halkbank %1,77 %1,52 %1,77

Yukarıdaki tabloda verildiği üzere en uygun faiz oranları Ziraat Bankasında verilmektedir. Kredi çekmek için yeterli imkanları sağlıyorsanız bankaya müracaat edebilirsiniz.

Bankalardan kredi çekmenin koşulları bu şekildedir. Bu koşulları sağlayamam diyorsanız tek yapabileceğiniz kredi notunuzu yükseltmek ve adınızı kara listeden çıkartmak adına çalışmalar yapmak olacaktır.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.