Anasayfa / Hayvan Kredisi / Köye Dönüş Hibe Kredisi Nasıl Alınır? (Başvuru Tarihleri)

Köye Dönüş Hibe Kredisi Nasıl Alınır? (Başvuru Tarihleri)

Devlet destekleri son dönemde her alanda olduğu gibi genç çiftçilere ve köyüne dönmek isteyenlere de destek veriyor. 30.000 TL tutarındaki bu destekle tarım ve hayvancılık faaliyetlerini arttırmayı hedeflediği gibi; şehirlerdeki işsizlik oranını azaltmaya ve köyüne dönüş yaparak yeni bir iş kurmak isteyenlere bir kolaylık sunmakta. Köye dönüş kedisi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan en başarılı projelerden biri. Geçtiğimiz yıl proje başlatılmasına rağmen 2 yıl için oldukça yüksek bir başvuru almış; tarım ve hayvancılıkta ciddi ilerlemeler kat edilmiştir.  Haberimizde köye dönüş ev projesi, yasasından nasıl yararlanılır, şartları, kimler yararlanabilir, nereye başvurulur, yol yardımı, başvuru tarihleri ne zaman! konuları yer almaktadır.

Köye Dönüş Kredisi Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerle büyük şehirlerdeki yoğunluğu azaltmak; köyden kente çeşitli nedenlerle göç etmiş olan çiftçi, köylü ve üreticilerden işsiz olan, geçim sıkıntısı çeken ya da köyüne geri dönmek isteyenlere yeni bir imkân sunmak için bu proje başlatılmıştır. 2016 yılında kabul edilen bu proje kapsamında kredi ve hibeler kamu kuruluşlarında ya da Ziraat Bankasından alınabilir. Verilen destek ve kredilerden yararlanabilmek için o köyde daha önce ikamet ediyor şartı olmamakla birlikte, aklınızda şehir yaşamından uzak, doğayla iç içe bir iş kurma fikri varsa siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Kapama Meyve Bahçe Yetiştiriciliği Yapmak İsteyenlere Köye Dönüş Kredisi Hangi Sektörlere Veriliyor?

 • Kültür mantarı yetiştiriciliğine
 • Her türlü fidan ve bahçe süs bitkisi yetiştiriciliğine
 • Son dönemde oldukça popüler olan tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine
 • Seracılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere
 • Köyünde alabalık tesisi kurmak isteyenler

Ayrıca Hayvancılık ile uğraşmak isteyenler Kosgeb hayvancılık kredisi de alabilmektedirler. Küçükbaş be büyükbaş için farklı destekler bulunmakla birlikte tavuk çiftliği kurmak isteyenler ya da hindi, ördek, kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenler yine bu projeden yararlanabilirler.

Köye Dönüş Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Bakanlık tarafından köye dönüş yapmak isteyenler için verilen bu destekle en büyük şart üretim yapabilmek. Büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ya da ÇKS kaydı bulunup tarımla uğraşan çiftçiler bu projeden yararlanabilmektedirler. Ayrıca;

 • 18 yaşından gün almış olup 40 yaşını doldurmamış olmak, oku-yazar olup Türk Vatandaşı olmak ilk şarttır.
 • Herhangi bir yerde ücret karşılığı çalışıyor olmamak,
 • Herhangi bir okulda öğrenci olmamak (Açık Öğretim ve UZEM hariç)
 • Esnaf ve Sanatkâr olmamak,
 • Bu proje dahil diğer hibe ve desteklerden de yararlanmamış olmak.

Bu şartları sağladığınız takdirde 30 bin TL Köye Dönüş Kredisii alabilirsiniz.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Ücretli çalışmadığınızı gösteren SGK’dan alınan belge
 • Kimlik fotokopisi
 • Varsa tapu belgesi (Proje yerinin belirtilmesi için gereklidir.) Yer size ait değilse kira sözleşmesi gereklidir.
 • Diploma ya da Okur-Yazarlık belgesi
 • İkametgâh bilgisi
 • Yapmak istediğiniz proje kapsamında elinizde herhangi bir eğitim varsa bunu gösteren belge

Ayrıca Tarım ve Orman Müdürlüğüne hitaben yazılmış bir dilekçe de gereklidir. Eğer Genç Çiftçi Projesi kapsamında bu destekten yararlanıyorsanız gerekli formu da doldurmanız gerekmektedir. Bunun yanında Çiftçi Taahhütnamesi ve Değerlendirme Kriter Tablosudur.

Tüm bu evraklar hakkında genel bilgi ve çıktılara ulaşmak  için Genç Çiftçi Proje Destek Programı linkine tıklayabilirsiniz.

Nereden Başvurabilirim?

Köye Dönüş Kredisi ya da Genç çiftçi destek Programına İl veya İlçede bulunan Tarım ve Orman Müdürlüğüne gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

Genç Çiftçi Projesi Nedir?

Nüfusu 20 binden az olan kırsak kesimlerde bulunan gençlere iş imkanı sağlamak amacıyla 30 bin TL tutarında TİGEM tarafından canlı hayvan desteği sağlanmaktadır. Bu amaçla tarım ve hayvancılık alanında düşen üretimi arttırmak hedeflendiği gibi gençler için yeni iş imkanı sunmak, istihdam sağlamak ve işsizlik oranını da düşürmek planlanmaktadır.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

5 yorum

 1. Murat delioglu

  Köyde hayvancılık yapmak istiyorum 20 yıl hayvancılık yaptım 6 yıl oldu İstanbula geleli Erzurum lüzum

  • Bende köyde hayvancılık yapmak istiyorum 10 yıl hayvancılık yaptım sonra İstanbul’a geldim şimdi tekrar gitmek istiyorum Kars’ta

 2. Ömer yesilsu

  Şartlara gel sartlara. Yaptirmamk icin verilen sartlara bak. Zaten kendi yandaslarina veriyorlardir kesin destekleride

 3. Ben bugün ilçe tarım müdürlüğü ne gittim ve burda yazıldığı gibi başvuru falan başlamamış böyle bir genelge yada yayın gelmemiş Sakarya Kocaali ilçesinde burda başvurular başladı diyorsunuz bunun doğruluk payı nedir bilemedim

 4. 600 koyun için çiftlik kredisi

  600 koyun için 6.500 TL. krediye ihtiyacım var. Emekliyim senet imzalarım. Adım yaşar özten. Hakkari de oturuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.