Anasayfa / Ekonomi / Konut Satış Oranları Açıklandı

Konut Satış Oranları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’deki toplam konut satış oranı geçen yılın Mayıs ayında bir önceki yılın yine aynı ayına göre artış gösterdi. Yüzde 2.7 oranında bir artış görülürken satılan konut sayısı ise 119 bin 655 olarak gerçekleşti.

Konut satışlarında en yüksek payı ise 20 binden fazla konut satışı ile İstanbul almış oldu. İstanbul iller arasında yüzde 16.8 oranla zirvede bulunurken, 11.919 konut satışı %10 pay ile Ankara ikinci sırasında, 7028 konut satışı ve yüzde 5.9 pay ile İzmir ise üçüncü sırada kaldı. Konut satışının en düşük şekilde gerçekleştiği iller ise 12 konut ile Hakkari olurken, Bayburt 40 konut, Şırnak’ta ise 45 konut satışı gerçekleştirilmiş oldu.

36.865 İpotekli Konut Satıldı

Tüm ülke genelinde ipotekli konut satışlarında ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 11.7 oranında bir azalma söz konusu oldu. Bu yaşanan gelişmenin ardından toplam olarak 36.865 konutun satıldığı onaylandı. İpotekli konut satışında İstanbul yüzde 16.5 payla birlikte ilk sırada bulunurken, ipotekli konut satışının en çok olduğu illerden bir diğeri de Bilecik olarak biliniyor.

Raporun Açıklamış Olduğu Verilere Göre 82.790 Konut El Değiştirdi

Öte yandan diğer konut satışlarında önceki yıla nazaran bir artışın ortaya çıktığı biliniyor. Önceki yılın ine aynı ayı hesaba katılarak yüzde 10,7 oranında bir artış yaşanırken diğer konut satışlarında ise yine İstanbul zirvede yer aldı. İstanbul’un il genelinde toplam satış miktarı ise yüzde 69.6 olarak belirlendi. İstanbul’u bu konuda Ankara izledi. Ankara ise diğer konut satışlarında 7.600 rakamına ulaşmış oldu. Ankara’yı 4.734 rakamı ile İzmir izlerken, diğer konut satışında en düşük sonuç ise Hakkari ilinde görüldü.

Raporun Açıklamış Olduğu Verilere Göre 82.790 Konut El Değiştirdi
Raporun Açıklamış Olduğu Verilere Göre 82.790 Konut El Değiştirdi.

Yabancılara Konut Satışında Artış Var

Yabancılara yapılan konut satışlarında da yine geçtiğimiz seneye nazaran bir artış bulunuyor. Yine bir önceki senenin aynı ayı ile bir kıyaslamaya gidildiğinde yüzde 36.1 artış görülürken 2.415 olarak sayı güncellendi. Yabancılara en çok konut satışı yapılan ilin ise İstanbul olduğu öğrenildi. İstanbul ilini Antalya 595 konut ile izlerken, onu 141 konut ile Bursa, Yalova ve Ankara illeri izledi.

Konut satışları içinde ön plana çıkan ve durumu biraz daha iyi seviyeye getiren illerde bulunuyor. Özellikle Antalya içinde bulunduğumuz yılda oldukça parlak bir profil ortaya çıkarırken, bu durumun artan bir şekilde devam edeceği öngörülüyor. Geçen yıl Mayıs ayı dikkate alındığında bu ilde 5 bin 243 konut satışı gerçekleştirilmişti. Geçen yılın yine aynı Mayıs ayına bakıldığında ise satışın yüzde 5.7 oranında arttığı ve 5 bin 542 olarak geliştiği ortaya çıkmış oldu. Öte yandan performans açısından olumlu etkiler gösteren diğer illerden biride Isparta olarak ön plana çıkıyor. Bu ilde Mayıs ayı ile birlikte 528 konut satışı gerçekleştirilmiş oldu. Yabancılara konut satışında ise bariz olarak bazı illerin daha ön plana çıktığı görüldü. Bu iller arasında Yalova, Bursa ve Antalya gibi isimler ön plana çıkıyor.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir