Anasayfa / Konut Kredisi / Konut Kredisi Yapılandırma (0,49-0,79 Faizli )
Konut Kredisi Yapılandırma 0,49-0,79 Faizli

Konut Kredisi Yapılandırma (0,49-0,79 Faizli )

Geçen yıl yüksek faiz oranları ile kamu bankaları ve özel bankalar tarafından sunulan konut kredileri Ağustos ayından itibaren oranları 0,99 ‘a indirilmişti. Hemen arkasından özel bankalarda faiz oranlarını 0,99 ‘ a çekmişti. Dolayısıyla Ağustos ayından bu yanan faiz oranları 0,99 faiz oranı kullanılıyor. Konut satışlarına bakıldığında 0,99 faiz oranlarının ipotekli konut satışlarını artırdığını gözlenmekteyiz. İkinci el konut satış rakamlarına bakıldığında da müteahhit firmalardan satılan konut satışlarını hemen hemen ikiye katladığını söyleyebiliriz. Düşen faiz oranları aslında ikinci el konut alımlarına daha fazla yaramıştı. Sıfır konut satış rakamlarını yükseltmek amacıyla Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile konut kredilerinin faiz oranlarında indirim yapılacağının müjdesi gelmişti. Beklenen 0,79 faizli konut kredisi uygulaması başladı.

Gerçek enflasyon verilerindeki düşüşler doğrultusunda konut kredilerinin faiz oranlarında indirime gidildi. 500 bin liraya kadar olan tutarlar için aylık % 0,99 faiz le konut kredisi sunan bankalar sıfır konut alımlarında geçerli olmak üzere faiz oranlarını güncelleyerek 0,79 ‘ a indirdi. Nihayet kamu bankaları başta olmak üzere 0,79 faiz oranı konut alımı yapılırken kullandırılıyor.

0,79 Faizli Konut Kredisi Hangi Konutlara Veriliyor?

Öncelikle sıfır konut alımında geçerli olan 0,79 faizli konut kredisini almak isteyenler için sıfır konuttan ne anlamamız lazım 0,79 faiz oranlı krediler hangi kampanyalara uygulanıyor bunun açıklamasını yapmak gerekirse;

Birinci el yada sıfır konut denilince aklınıza gelmesi gereken direk üretici ya da müteahhitin yaptığı henüz daha yüklenici firmadan satılmamış, ve müteahhtin elinden alacağınız konutlar için bankaya müracaat ettiğinizde 0,79 faiz oranı üzerinden finansman desteği alabiliyorsunuz. 2.el olan satışlarda 0,79 faiz oranı geçerli değildir.

TAVSİYE:  Kredisi Devam Eden Evin Satışı Nasıl Yapılır?

Sıfır Konut Alımlarında 0,79 Faizli Konut Kredisi Veriliyor

Bankalar konut kredilerini 0,99 faiz oranları ile sunmaktadır. Söz konusu faiz indirimleri 0,79 faiz oranları banka ile anlaşmalı olan müteahhitlerin yaptıkları sıfır konut alımlarında geçerli olan faiz oranıdır. Bu nedenle bankalar 0,79 faiz oranları ile sıfır konut alımlarında cazip ödeme kolaylığı sunmakta ve faiz oranlarını 0,79 olarak güncelleyerek tüketicilerin ev sahibi olmalarını kolaylaştırmaktadır.

0,79 faizli konut kredisinin yanında yapılandırma olacak mı? soruları sıklıkla soruluyor. Geçtiğimiz aylarda 0,99 faiz oranından faydalanarak müteahhitlerden sıfır konut alanlarda oldu. 2 ay kadar öncesinde yüksek faiz oranları ile müteahhitlerden sıfır konut alanlarda haklı olarak zarara uğradıklarını düşünerek bankalara 0,79 üzerinden yapılandırma talebinde bulunuyor. Ancak bankalar tarafından sıfır konut alımlarında 0,79 faiz oranları ile krediler kullandırılırken yapılandırma talebinde bulunan tüketicilerin bu taleplerine sıcak bakmamaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırma (0,49-0,79 Faizli )

Ziraat bankası Halkbank ve Vakıfbanktan peşpeşe gelen faiz indirimi açıklamalarının ardından vatandaş indirilen faiz oranları ile daha önceden yüksek faizli kredilerinin ödemelerinde yapılandırmanın peşine düştü. Konut kredi faiz oranları sıfır konutta 120 ay vadede 0,79 faiz oranına indirilmesinin ardından 0,79 faiz oranları üzerinden daha önceki konut kredi ödemelerinde yapılandırma olacak mı? merak ediliyor.

Söz konusu indirimden önce çekilen kredilerde ve 500 bin liranın altındaki borçların talep edilmesi halinde aylık % 0,99 faiz oranı ile yapılandırma imkanı sağlanacağı duyurulmuştu. Ancak 0,79 faizli konut kredilerinde mevcut kredi borçlarının yapılandırması ile ilgili yeni bir açıklama gelmedi. Mevcut konut kredisi borçlarının 0,79 üzerinden yapılandırarak kara geçmek isteyenler bankalara yapılandırma için başvurdu. Bankalardan gelen açıklamalar ise olumsuz yönde oldu. 0,99 faizli olarak tüketicilere sunulan konut kredilerinden yapılandırma söz konusu olmadığı ve aşağıya çekilen faiz oranlarının sıfır konut alımlarında geçerli olması kafaları karıştırdı.  banka ile anlaşmalı olan Müteahhit firma, yüklenici firmalardan sıfır konut alımlarında geçerli olan faiz oranı 0,79 olduğundan daha önceki yıllarda çekilen yüksek faizli krediler için yapılandırma söz konusu değildir.

TAVSİYE:  TOKİ Konut Başvuru ve Sonuçları

0,79 Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredilerinin faiz oranlarını aylık % 0,99 faizli olarak veren kamu bankaları yeni yılda sıfır konut alımlarında konut kredilerini 0,79 faiz oranları indirdi. 0,79 faiz oranları ile konut kredisi veren bankalardan finansman desteği alacak olan tüketiciler yapılandırma olacak mı? sorunun yanıtını arıyor.

Ziraat bankası mevcut konut kredi kampanyalarını % 0,99 faiz oranları ile veriyor. Haberlere konu olan 0,79 faiz oranı ise Ziraat Katılım bankasının kredilerinde geçerli. Katılım bankasından konut kredisi alacak olan vatandaşlar 0,79 faizli konut kredisi kullanabilecek. Ayrıca 0,49 faizli konut kredileri de Toki tarafından yapılacak olan 100 bin sosyal konut projesi için geçerli olan faiz oranıdır. Kafa karışıklığının giderilmesi ve bankaların konut kredi ürünlerindeki faiz oranlarının net bir şekilde incelenerek başvuruda bulunulması gelecekteki ödeme planınızı etkileyeceğinden banka şubelerine gitmeden ön araştırma yapılması yararınıza olacaktır.

0,49 ve 0,79 faizli Konut kredisi veren bankalara ulaşabilirsiniz.

0,49 Faizli Ziraat Bankası Toki Sosyal Konut Kredisi

0,49 faizli Toki Sosyal Konut Kredisini ucuz yoldan kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza Ziraat bankası tarafından kullandırılıyor Banka Toki ile aralarında yaptıkları nalşama neticesinde kampanya düzenlenmiş ve faiz oranlarını 0,49 üzerinden güncelleyerek uzun vadede dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaya hazırlanmıştır. Toki tarafından 0,49 faiz oranları ile sunulan 2+1 ve 3+1  konut projesi kampanyasından yararlanmak için Ziraat bankası aracılığıyla başvuruda bulunarak alabilirsiniz.

Halkbank 0,79 Faizli Konut Kredisi

Peş peşe gelen faiz indirimli konut kredisi kampanyalarını ilk düzenleyen bankalardan birisi de Halkbankasıdır. Halkbank Hesaplı evim Konut kredisini 0,99 faiz oranları ile sunarken bir yandan da sıfır konut alımlarında geçerli olan 0,79 faiz oranlı konut kredisi kampanyası Gayrimenkul Konut Satışı kampanyası adı altında sunmaktadır.

TAVSİYE:  Kredisi Devam Eden Evin Satışı Nasıl Yapılır?

Kısacası Halkbank’tan konut kredisi almak isteyenler sıfır konut alımlarında geçerli olan %0,79 faiz oranı ile konut kredisi alabilmektedir.

Halkbankası Gayrimenkul Konut Satış kredisi kampanyası ile sunulan kredinin hesaplamasına bakacak olursak aşağıdaki şekilde tutar çıkmaktadır.

  • 150 bin TL tutarındaki 0,79 faiz oranlı konut kredisinin aylık taksitli tutarı 1.939 TL toplam tutarı ise 232.718 TL olmaktadır. %0,79 faiz oranı ile alınan kredi ile yaklaşık olarak 24 bin TL kar elde edilmektedir.

Konut Kredisi Yapılandırma 0,49-0,79 Faizli Hesaplama

Geçtiğimiz senelerde tüm bankalarda geçerli olan faiz oranı olarak %1,98′ di ve bu faiz oranları ile ev sahibi olmak isteyen tüketicilere konut kredisi verilmekteydi.

Bu nedenle;

  • 200.000 TL’ lik 120 ay vade ile konut kredisi yaklaşık 500 bin TL tutarında ödemeler yapıyordu. Faiz oranının %0,99 olması ile ise 200 bin TL’ lık kredinin ödemesi yaklaşık olarak 300 bin TL tutarında olacak.
  • Konut kredisinin %0,79 olması ile aylık 2.585 TL olacak ve toplam 310.291 TL ödeme yapılmayacak olmasını sağlıyor. Yani faiz oranının aşağıya çekilmesi ile 32.386 TL tutarında kar ediliyor.
  • 350.000 TL olan kredinin % 0,99 faiz oranı ile 4.997 aylık ödemesi varken %0,79’ da 4.525 TL tutarında olmaktadır.

Hakkında Seda Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir