Anasayfa / Ekonomi / Konut Kredisi Faizleri Yükselecek
Faizler Yükselecek
Rüzgar tersine dönmüş oldu

Konut Kredisi Faizleri Yükselecek

İnşaat sektöründe geçtiğimiz mayıs ayında kampanya başlatılmış ve konut kredisinde faiz oranlarının azaltılmasına karar verilmişti. Bu seferberlik kapsamında faiz oranları yüzde 0.98 olurken peşinat %5’e düşürülmüş ve bütün konutların fiyatlarında yüzde yirmi indirime gidilmişti. Bu seferberlik kampanyası vatandaşlardan da çok büyük bir ilgi almıştı. İsteğin çok yoğun bir şekilde olmasından dolayı kampanyanın uzatılmasına karar verildi.

İnder, Konutder, Gyoner öncülüğünde başlatılan seferberlik kampanyası 42 firmanın katılım gerçekleştirdiği bir kampanya haline geldi. Bir buçuk aylık kısa bir zaman diliminin içinde yüzden fazla firma bu kampanyaya katılmış oldu. Edinilen haberlere bağlı olarak kampanyadan sonra toplam olarak 20 milyar liraya ulaşan bir gelirin elde edildiği ve 40.000 konutun satıldığı belirtildi.

Faizler Yükselecek

Konut kredisi bu şekilde binlerce kişiyi ev sahibi yaparken kampanyaların  yılın son aylarında  faizlerin yükselmesiyle  tamamlanması bekleniyor. Konut kredisinde faiz oranları % 1.39 seviyesinde bulunuyordu. Daha sonradan kamu bankaları ile birlikte faiz oranlarının %0.98’e çekilmesine karar verildi. Faizlerin bu kadar düşük olmasını fırsat bilen binlerce kişi bu kampanyadan ev sahibi olabilmek için harekete geçti. Ancak konut kredisi fırsatından yararlanmak isteyenler için son günlerin olduğunu ve mutlaka düşük faiz üzerinden kredi alabilmek için acele edilmesi gerektiğini tavsiye ettiler.

Zira ilk olarak Vakıfbank geçtiğimiz haftalarda bu kampanyaya noktayı koyarak faiz oranlarını yeniden % 1.51’e çekmişti. Özel bankalara bakıldığında ise konut kredisinde % 1,80 faiz oranı görülürken yetkililer fırsatların kaçırılmaması için vatandaşları uyarıyor.

Konut kredilerinde faiz oranları düşüyor
Konut kredilerinde faiz oranları düşüyor.

Konutlara zam geliyor

İnder başkanı Nazmi Durbakayim seçimlerin sonlanmasından hemen sonra piyasalarda  var olan belirsiz durumun ortadan kalktığını belirtirken artık piyasaların normal bir seviyede devam edeceğinden söz etti. Durbakayım faizlerin bu dönem içinde yeniden artışa geçeceğini ve tüketicilere  son fırsatı kaçırmamaları için uyarıda bulundu. Öte yandan GYODER başkanı Feyzullah Yetgin  konut fiyatlarında korkunç bir maliyet tablosunun olduğunu belirtti. Özellikle bunun gerçekten tarihi bir fırsat olduğuna değinen Yetgin, bu nedenle tüketicilerin Hafta sonuna önem vererek bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğinden bahsetti. Zira artık konut fiyatlarına mutlaka bir zam geleceğini belirten Başkan bu nedenle bunların son zamanlar olduğuna değinerek kullanıcıları uyardı.

Rüzgar tersine dönmüş oldu

İnşaat sektöründe var olan daralmanın önüne geçebilmek için bazı adımlar atılmıştı. Bu adımlar ise 1 ay gibi kısa bir süre sonra meyvesini vermeye başladı. Kamu bankaları aracılığı ile başlatılan ve konut kredisinde faiz oranlarının yüzde 1,65’e çekilmesini sağlayan bu kampanya konut satışlarının artmasına neden oldu. Konut stokunda ise azalmaların var olduğu onaylanmış oldu. Mayıs ayında 700.000 stok bulunurken şu anda 55 bini satılmış durumda. İnşaat sektöründe var olan bu parlak dönem yine aynı şekilde devam edeceği ve verilerin de bu yönde geleceği düşünülüyor. Devlet bankaları ve birkaç özel banka harekete geçerek konut kredisinde verilen faiz oranlarında düşüş yapmışlardır. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası gibi bankalardan %1,65 faiz oranları ile anlaşmalı firmalardan konut alabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.