Anasayfa / Ekonomi / KOBİ Tanımında Değişiklik Var
kobi tanımı değişti

KOBİ Tanımında Değişiklik Var

İşletmelerin kobi adı altında kabul görülebilmesi adına değişiklik yapılarak, yıllık net satış hasılatı üst sınırının 125 milyon lira olarak belirlenmesi sağlandı. Bu rakam daha önceki dönemlerde 40 milyon lira olarak belirlenmiş durumdaydı. Bakanlar Kurulu tarafından küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için yeniden yapılandırılan yönetmeliğe göre Kobi’ler için yeni sınıflandırmalar belirtilmiş oldu. Resmi gazetede yayımlanan bu yönetmelik bu şekilde resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Buna bağlı olarak küçük ve orta büyüklükte işletme olarak 250 kişiden az çalışanı bulunan ve yıllık olarak net satış hasılatı 125 milyon lirayı aşmayan mikro işletme küçük işletme ve orta çaplı işletme ekonomik birimler açısından sınıflandırılmış oldu. Değişiklikten hemen önce ise bir işletmenin bu sınıfta yer alabilmesi için mali bilanço ve yıllık net satış hasılatı önemli bir konu olurken bunun 40 milyon lira olması bekleniyordu.

KOBİ Tanımı

Yönetmeliğe bağlı olarak Kobi’ler aşağıdaki gibi sınıflandırılmış oldu:

Küçük işletmeler:

Yıllık olarak 50 kişiden az çalışanı bulunan ve net satış hasılatı 25 milyon lirayı aşmayan işletmeler küçük işletmeler olarak kabul görecek.

Mikro işletmeler:

10 kişiden az çalışanı bulunan ve yıllık olarak net satış hasılatı 3 milyon lirayı bulmayan işletmeler mikro işletmeler olarak kabul ediliyor.

Orta büyüklükteki işletmeler:

Yıllık olarak 125 milyon lira net satış hasılatı elde etmeyen ve 250 kişiden az çalışana sahip olan işletmeler ise orta büyüklükteki işletme adını almış durumdadır.

Karara göre küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için başvurular ilgili kuruma doğrudan yapılabileceği gibi elektronik ortam üzerinde de bunların gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

Bunun yanında kobilere ilişkin yeni olarak gündeme alınması planlanan başka maddelerde bulunuyor. Kobi’lerin özellikle bilgi teknolojilerini aktif bir şekilde kullanma kapasitesini artırma ve verimliliği daha üst boyuta taşınması açısından çalışmalara başlanacağı duyuruldu. Bu şekilde Kobi’lerin finans, personel eksikliği ve bilgi alanındaki eksiklikleri göz önüne alınarak destek programları oluşturulmuş olacak.Dijital dönüşüm gerçekleştirecek insan kaynağı için yatırım yapılırken bu amaçla birlikte sanayi ve üniversite etkileşiminin güçlendirecek ve bu sayede daha yetkin kaynakların oluşturulabilmesi gündeme gelmiş oldu.

KOBİ Tanımında Değişiklik Var
KOBİ Tanımında Değişiklik Var

Kobi Nasıl Olunur?

Bir işletme açmayı düşünen kişilerin ilk olarak merak ettiği durumların başında kobi olmak için yapılması gereken adımlar vardır. Açılacak olan işletmelere gerekli gelişimin sağlanması için pek çok kanaldan destek verilmektedir. Bu ekonomik desteğin başında ise bankalar ve KOSGEB Kurumu bulunur. Yani iş yeri açma belgesi olmadan ve geçerli bir projeye sahip olmadan bu kurumlardan destek alınabilmesi mümkün değildir. Bu konuda son derece titiz bir şekilde davranan kurum, gerekli olan başvuruların yapılmasından sonra çok kısa bir süreç içinde başvurunuza olumlu veya olumsuz cevap vererek ekonomik anlamda güç bulmanıza neden olabilir. Özellikle milyonlarca kişinin yöneldiği bir alan olduğundan dolayı, projenizin güçlü ve sağlam temeller üzerinde bulunması şartı aranmaktadır.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.