Anasayfa / Ekonomi / Kentsel Dönüşüm İçin 6.6 Milyar TL Harcandı
kentseldonusum 660x330 - Kentsel Dönüşüm İçin 6.6 Milyar TL Harcandı

Kentsel Dönüşüm İçin 6.6 Milyar TL Harcandı

Bakanlık tarafından kentsel dönüşüme harcanan toplam bedelin 6 milyar 689 milyon TL’ye ulaştığı bildirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca müsteşar Mustafa Öztürk tarafından konu hakkında açıklama geldi. Öztürk’ün yaptığı açıklamaya göre Türkiye nüfusunun yüzde 71 gibi bir oranı, topraklarının ise yüzde 66’sı 1. Ve 2. Derecede olmak üzere deprem kuşağı bölgeleri arasında bulunuyor.

Yaşanan büyük ve orta çaplı depremlerin ise, özellikle geçtiğimiz dönemde niteliksiz, plansız ve çarpık yapılaşmadan dolayı ortaya çıktığını ve bu durumun oldukça büyük bir riski meydana getirdiğini belirten Öztürk, can ve mal güvenliklerinin sağlanabilmesi için bu durumun tehlikeyi ortaya çıkardığına, güvenli ve sağlıklı bir şekilde yaşama çevrelerinin oluşturabilmesi açısından artık yeni bir dönemin başladığına değindi.

Bakanlığın öncülük ettiği bu projede belediye başkanlıklarının yanı sıra vatandaşlarında büyük katkılarının olduğuna değinen Öztürk, afet odaklı kentsel dönüşüm hakkında detaylı bilgiler verdi. 53 farklı ilde 229 riskli alanda çalışmalara başlandığını, bu çalışmaya göre 12 bin 652 hektar büyüklüğündeki alanda riskli bölgelerin düzenlemesini sağladıklarını, 501 bin riskli yapı yıkımını bitirdiklerine değindi. Öte yandan 656 bin yapının riskli olduğunun tespiti yapılırken, buna ek olarak 81 ildeki pek çok işyerinin riskli olduğundan dolayı yenileme çalışmalarının devam ettiğini belirtti. 28 ilde yeniden planlama oluşturmak adına 40 bin 750 hektar büyüklüğünde bulunan alanın rezerv yapı alanı belirlendiğine değinen Öztürk, terör olayları nedeniyle yapısal anlamda sorun ortaya çıkan Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari gibi bölgelerde imar ihya çalışmalarının sürdüğünün altını çizdi.Ayrıca bu dönüşüm ve gelişim projesine bağlı olarak 30 ilde toplam olarak 15 bin 320 hektar büyüklüğüne sahip alanların yenilenme içine alınacağını ve bu alanların güvenli bir bölge olarak kabul göreceğini bildirdi.

4 Milyon Kişinin Can Güvenliği Sağlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Mustafa Öztürk konuşması sırasında söz konusu kentsel dönüşüm projelerinde 1 milyon 235 bağımsız birimin güvenilir bir hale getirileceğine ve bu şekilde yaklaşık olarak 4 milyonu aşkın kişinin can güvenliğini sağlayacaklarını bildirdi. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında bugüne kadar pek çok yardımı duyurduklarını belirten Öztürk, buna kira yardımı ve faiz desteği gibi yardımlarında eklendiğini bildirdi. Bu şekilde kentsel dönüşüm kapsamında 6 milyar 689 milyon liralık bir bedelin ödendiğini bildiren Öztürk, bu tutarın TOKİ, Belediye Başkanlıkları ve Bakanlık tarafından vatandaşlara aktarıldığına dikkat çekti.

Öztürk öte yandan İstanbul’un çok büyük bir deprem riskine sahip olduğunu ve niteliksiz yapıların şehrin her yerinde olduğunu bunlara mutlaka dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetti. Öte yandan bu binaların can ve mal açısından oldukça büyük bir tehlike unsuru olduğuna dikkat çeken Öztürk, bunların önümüzdeki 15 yıllık dönem içinde periyotlar halinde yenileneceğini vatandaşlara müjdelemiş oldu. Bu dönemin içinde toplam olarak yenilenmesi gereken konut sayısı ise 500 bin olarak belirlendi. Bu şekilde milyonlarca kişinin deprem bölgelerinde yaşamalarına rağmen can güvenlikleri emniyet altına alınmış olacak.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!