Anasayfa / Ekonomi / Katılım Bankalarında İlk Çeyrek Karı 514 Milyon Lira Oldu
Katılım Bankalarında İlk Çeyrek Karı 514 Milyon Lira Oldu

Katılım Bankalarında İlk Çeyrek Karı 514 Milyon Lira Oldu

Katılım Bankaları geçen yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 56.1 oranında artış elde etti. Bu durumdan sonra ise 514 milyon 433 lira, büyüklüğü ise 4.3 oranında yükseliş göstererek 166 milyar 880 bin liraya ulaşmış oldu. Türkiye’de faaliyet halinde olan Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Vakıf Katılım, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Ziraat Katılım’ın toplam aktif büyüklüğü ise mart ayının sonu ile birlikte 166 milyar 880 milyon liraya ulaşmış oldu. Söz konusu olan bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 56.1 oranında bir artışın var olduğunu gösterdi.

Katılım bankalarında ilk çeyrek karı, yüzde 56.1 artarak 514 milyon 433 lira oldu. Sektörün net karı ise geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre 329 milyon 613 bin lira olarak gerçekleşmiş oldu. Katılım Bankalarındaki öz kaynaklar ise mart ayının sonu itibariyle yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 7.8 oranında artarak 14 milyar 703 milyon lira olarak gelişmiş oldu.

En Fazla Kar Kuveyt Türk’ten Geldi

Geçen yılın Ocak ile Mart dönemleri arasında katılım bankaları arasında en fazla karı elde eden ise 203 milyon 88 bin TL ile Kuveyt Türk bankası oldu. Net kar oranında ise bu bankayı, 97 milyon 717 bin TL ile Albaraka Türk Bankası izledi. 90 milyon 380 bin TL Türkiye Finans Bankası, 68 milyon 742 bin Ziraat Bankası ve 54 milyon 506 bin Vakıf Katılım bankası bu oranlarda kar elde etmiş oldu.

Mart ayının sonu ile birlikte 60 milyar 654 milyon lira aktif büyüklüğe ulaşan banka Kuveyt Türk, sektörde lider haline geldi. 38 milyar 470 milyon liralık toplam değere ulaşan Türkiye Finans Katılım Bankası ikinci pozisyonda yer aldı. Bu bankayı 37 milyar 84 milyon liraya ulaşan Albaraka Türk takip etti. Bu şekilde banka üçüncü sırada kendisine yer bulmuş oldu. Bu bankaları ise aktif büyüklüklerine göre Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım izlemiş oldu.

En Fazla Kar Kuveyt Türk’ten Geldi
En Fazla Kar Kuveyt Türk’ten Geldi!

Bankalar Duruma Ayak Uydurmaya Gayret Gösteriyor

Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri konumunda olan Osman Akyüz ise, sektör içinde geçen yıl yüzde 20 civarında bir büyümenin beklendiğini belirtti. Ve ilk çeyrekte alınan beklentilerin ise bu hedefe bağlı olarak gerçekleştiğinden bahsetti. Kur artışından dolayı bilanço oranından yükselmelerin olduğunu kaydetti. Akyüz, enflasyon ve faizlerin arttığını bu nedenle makroekonomik dengelerde bozulmaların olduğuna dikkat çekti. Bankaların oluşan bu yeni duruma ayak uydurmak için gayret gösterdiğini belirtti.

Akyüz, bu fırtınalı dönemden mümkün olduğu kadar hasar alınmadan geçmeye çalıştıklarını kaydetti. Öte yandan finansal aktivite açısından fazla bir bozulmanın olmadığından söz etti. Akyüz, bu dönemlerde son derece dikkatli ve ihtiyatlı davranmaları gerektiğinin bilgisini verdi. Akyüz bunların yanında aynı zamanda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından finans kanunu taslağının henüz hazırlık sürecinde olduğunu belirtti. Bu taslağın seçimden sonraki dönem içinde yeniden gündeme geleceğinin bilgisini verdi. Bu taslağın sektörün daha iyi bir seviyeye gelmesi ve olgunlaşması açısından önemli bir yerde olduğunu belirten Akyüz, taslağın önemine dikkat çekti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.