Anasayfa / Kredi Kartı / Kartın Neresinde Hesap Numarası Yazar? (BANKAMATİK)
Kartın Neresinde Hesap Numarası Yazar (BANKAMATİK)

Kartın Neresinde Hesap Numarası Yazar? (BANKAMATİK)

Banka kartlarının üzerinde her şahsın kendi adına açılmış olan hesap numaraları bulunmaktadır. Hesap numaralarının nereye yazdığını ve kaç haneli olduğunu sorulduğunda bilemeyiz. Yapı Kredi gibi tüm bankaların hesap numarasının hane sayısı aynı olmamakla beraber kart üzerinde yazılı olduğu yerler farklıdır. Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Halkbank gibi bankaların verdiği banka kartlarının hesap numarası neresinde yazar ve hesap numarası nasıl öğrenilir hakkındaki tüm bilgiler haberimizde..

Hesap Numaraları Kaç Hanelidir?

Hesap numarası; kredi kartı veya banka kartı alan herkes için ayrı ayrı düzenlenmektedir. Her kişinin hesap numarası diğerininkinden farklıdır ve kesinlikle aynı olamaz. Hesap numarası başta havale olmak üzere birçok işlem için lazım olmaktadır. Bir kişiye para gönderimi yapmamız gerekince ATM’lerden karşıdaki kişinin hesap numarası ile gönderim yaparız. Her bankanın hesap numarası hane sayısı aynı olmamaktadır. Bankaların hesap numarasının nerede olduğunu ve hane sayılarını tek tek inceleyelim. Aynı gün isimsiz kredi kartı veren bankaları biliyor muydunuz?

Banka Kartı Hesap Numarası Nasıl Bulunabilir?

Banka kartlarının bazılarının üzerinde bu numara yazarken bazılarında da hesap numarasına yer verilmemektedir. Bu gibi durumlarda kartı aldığınız mevcut bankanın şubesine giderek nüfus cüzdanınız ile hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. İkinci bir seçenek ise bağlı bulunduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayıp bilgilerinizi verdikten sonra hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Son bir seçenek olarak ise bankanın mobil internet bankacılığına giriş yaparak kartlarım bölümünden banka kartınızı seçebilir oradaki kart bilgilerinizden hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Banka Kartlarının Üzerindeki Hesap Numaraları

Hesap numaraları insanların birbirlerine nakit para göndermelerine yardımcı olmaktadır. Bu numaralar her kartın üzerinde farklı yerde bulunabilir hatta belkide hiçbir şekilde yer almaz. Özellikle kredi kartlarının hiçbirinin üzerinde hesap numarası bulunmaz. Bu numaralar banka kartlarının bazen önünde bazen arkasında yer alabilmektedir. Kartın ön tarafında bulunan 16 haneli rakamı hesap numarası sanabilirsiniz. O numara hesap numarası değil kart numarası olmaktadır. Kartın üzerinde 16 haneli kart numarası isim, soy isim ve yanında ya da altında 16 haneli hesap numarası bulunmaktadır. Hesap numaralarının ilk 4 hanesi bağlı bulunduğu şubenin kodunu içermektedir. Arta kalan 12 haneli sayı ise hesap numarasının kendisi olmaktadır. Kalan 12 hanenin de ilk 8 hanesini müşteri numarası, son 4 hanesini de ek hesap numarası oluşturmaktadır. Yani bu sonuca göre müşteri numarası ve ek hesap numarasını birleştirdiğimizde kartın hesap numarası oluşmuş olmaktadır. Kartların arka taraflarında ise IBAN numarası bulunmaktadır. EFT seçeneğini kullanmak isteyenler için para gönderimi yapmaya yarayan bu numara 26 haneli sayı grubundan oluşmaktadır. IBAN numarası TR’de dahil olmak üzere ilk baştaki 10 hanelik rakam çıkartıldığında 16 hanelik hesap numarası ortaya çıkmaktadır.

TAVSİYE:  Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri (Maaşın Kaç Katı?)
Banka Kartlarının Üzerindeki Hesap Numaraları
Banka Kartlarının Üzerindeki Hesap Numaraları

Yapı Kredi Bankası Hesap Numarası

Yapı Krediden bir banka kartı hesabınız var ise ve bunun hesap numarasını bilmiyorsanız kartınızın üzerine bakabilirsiniz. Banka kartınızın üzerinde hesap numarası yazmıyor ise  nüfus cüzdanınız ile şubeye gidebilir ve oradan hesap numaranızı öğrenebilirsiniz veya 0850 222 0 444 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak hesap numaranız hakkında bilgi alabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak ise Yapı Kredi İnternet Bankacılığına giriş yaparak kart bilgilerinizden hesap numaranıza ulaşabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası hesap numarası 8 haneden  oluşmaktadır. Örneğin; “1523-74185296″ şeklindedir. Başta verilen ilk 4 rakam şube kodunu temsil etmektedir. Kişinin hesap numarasını doğru bir şekilde girmeniz halinde para aktarımı yapacağınız hesap numarasının sahibi olan kişinin isminin baş harfi ve soy isminin baş harfi çıkacaktır. Bu harfler doğru olarak ekrana geldiğinde hesap numaranızı doğru olarak girmiş oldunuz demektir.

Yapı Kredi Bankası Hesap Numarası
Yapı Kredi Bankası Hesap Numarası

İş Bankası Hesap Numarası

İş Bankası hesap kartının numaraları genelde üzerinde yazmaktadır. Kartın ön yüzünde ortada bulunan 16 haneli kart numarasının hemen altında hesap numarası bulunmaktadır. Onun bir altında müşteri numarası ve kartın son kullanma tarihi en altta ise kart sahibinin ismi ve soy ismi yer almaktadır. İş Bankası hesap numarası 7 haneli rakamlardan oluşturulmaktadır. Örneğin; “1563 – 8526598” baştaki ilk 4 rakam kartın alındığı şubenin kodunu temsil etmektedir. Bu banka kartı 11 hanelidir. Para göndereceğiniz kişinin hesap numarasını doğru girdiğiniz taktirde, isminin ve soy isminin baş harfi ekrana gelecektir. İşlemin doğruluğundan emin olduktan sonra onaylayabilirsiniz.

İş Bankası Hesap Numarası
İş Bankası Hesap Numarası

Ziraat Bankası Hesap Numarası

Ziraat Bankası, banka kartlarının hesap numaraları kartın ön yüzünde yazmaktadır. Kartın ön yüzündeki 16 haneli kart numarasının altında son kullanma tarihi, sol alt köşede ise kart sahibinin ismi, soy ismi ve onun altında da hesap numarası yer almaktadır. Bazı Ziraat banka kartlarında hesap numarası yerinde IBAN numarası yazmaktadır. Bu IBAN numaralarında ise TR dahil olmak üzere 10 haneyi çıkarttığınızda geriye kalan 12 hane hesap numaranızı oluşturmaktadır. Ziraat Bankası hesap numarası şube kodunun dışında 4+8+4  rakamdan oluşmaktadır. Örneğin; “4563 -4563217 – 1234” olarak düşündüğümüzde baştaki ilk 4 rakam şube kodunu oluşturmakta geriye kalan 8 rakam da hesap numarasının kendisini oluşturmaktadır. Para transferi yaparken bu hesap numarasını doğru girmeniz halinde karşıdaki kişinin ismi ve soy isminin baş harfini doğru bulduğunuzda transfer işlemini onaylayabilirsiniz.

TAVSİYE:  Yurtdışında Komisyonsuz Para Çekme Yöntemleri (Güncel)
Ziraat Bankası Hesap Numarası
Ziraat Bankası Hesap Numarası

Garanti Bankası Hesap Numarası

Garanti Bankası Paracard Bonus hesap numaraları kartın ön yüzünde yer almamaktadır. Kartın üzerinde 16 haneli kart numarası, onun bir altında kartın son kullanma tarihi ve sol alt köşede ise kart sahibinin ismi soy ismi ve altında da müşteri numarası bulunmaktadır. Hesap numaranızı öğrenmek için 444 0 333 Alo Garanti hattını arayarak hesap numaranızı öğrenebilir veya Garanti İnternet Bankacılığına giriş yaparak açılan ekranda “Kartlarım” menüsünden “Banka Kartı” butonunu tıklayarak bilgilerinizden hesap numaranıza ulaşabilirsiniz. Bu bankanın hesap numaralı 7 haneden oluşmaktadır. Örneğin; “7896 – 3214568” rakamının ilk 4 hanesi şube kodunu oluşturmaktadır.

Garanti Bankası Hesap Numarası
Garanti Bankası Hesap Numarası

HSBC Bankası Hesap Numarası

Bu bankanın hesap kartının üzerinde müşteri numarası veya hesap numarası bulunmamaktadır. Hesap numaranızı ancak şubelere müracaat ederek veya müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz. HSBC Bankasının hesap numarası 12 haneden oluşmaktadır. Örneğin “456-4567892 456 95” şeklinde olduğunu düşünürsek baştaki 3 haneli rakam şube kodunu temsil etmektedir. HSBC şube kodları 3 haneli olmaktadır. Bu banka üzerinden birine para transferi yapacaksanız, ATM’nin hata vermesi halinde şube kodunun başına 0 ekleyebilirsiniz. Para transferini doğru yaptığınızı ekrana gelen transfer yapacağınız kişinin adından ve soyadının baş harflerinden anlayabilirsiniz. Baş harfler doğru ise transfer işlemini onaylayabilirsiniz.

HSBC Bankası Hesap Numarası
HSBC Bankası Hesap Numarası

Halk Bankası Hesap Numarası

Halk Bankasından açılmış olan hesaba göre banka kartının üzerinde hesap numarası bulunmaktadır. 16 haneli kart numarasının hemen altında yer almaktadır. Halk Bankası hesap numarası 8 hanelidir. Örneğin “4569- 12345678”  numaralarını düşünürsek ilk 4 rakam şube kodunu oluşturmaktadır. Para transferi gerçekleştirirken hesap numarasının doğru bir şekilde girilmiş olduğunu ekrana gelen transfer yapılacak kişinin adının ve soyadının baş harflerinin doğruluğundan teyit edebilirsiniz.

TAVSİYE:  Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Saatleri (Güncel)
Halk Bankası Hesap Numarası 
Halk Bankası Hesap Numarası

Vakıfbank Hesap Numarası

Vakıfbank banka kartlarının hesap numaraları 17 haneli olacak şekilde oluşturulmuştur. Kart üzerinde hesap numarası yer almamaktadır. Hesap numaralarını müşteri hizmetlerinden, internet bankacılığından veya şubelere giderek öğrenebilirsiniz. Hesap numaraları içim örnek bir numara vermek gerekirse; “1234- 12345678909876543”ü verebiliriz. Örnekte verilen rakamlara göre ilk 4 hanesi şube kodu olmaktadır. Para transferi yapılması halinde bu şekilde hesap numarasını girdiğinizde karşıdaki kişinin adı ve soyadının baş harfini ekranda görmeniz halinde para transferini onaylayabilirsiniz.

Vakıfbank Hesap Numarası
Vakıfbank Hesap Numarası

Bankaların hesap numaralarının yerleri, kaç haneli olduklarını ve nerelerden hesap numaralarınıza ulaşabileceğinizi sizler için araştırdık. Bu bilgilere göre hesap numaralarınızı öğrenebilirsiniz.


Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir yorum

  1. Selam yabancı şirketten ödeme almak için şube kodunu da girmemiz gerekiyor mu? 1234 – 123456 misal böyle yazsam ödeme ulaşır mı? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir