Anasayfa / Ekonomi / Kart Aidatı Ödemeleri Konusunda Uyarı Geldi
Bankalar Mutlaka Aidatsız Kredi Vermek Zorunda
Vatandaşlar Bankadan Mutlaka Aidatsız Kart İstemeli

Kart Aidatı Ödemeleri Konusunda Uyarı Geldi

TÜKODER genel başkanı, kredi kartları aidatlarının alınacağına ilişkin gelen kısa mesajla ilgili linklere tıklandığında vatandaşların telefonlarına ücretin yansıdığını bazı vatandaşların ise bu linkler üzerinden kredi kartı bilgilerinin istendiğine değindi. Bankaların içinde bulunduğumuz dönem içinde aidatsız kredi kartı vermek durumunda olduğunu hatırlatan Başkan, bankalar eğer haksız yere kredi kartı aidatı almışsa bunun için çözüm tüketici hakem heyetleridir dedi.

Kart aidatının alınması için son gün mesajlarının aldatıcı olduğunu belirten Başkan bunlara kesinlikle cevap verilmemesi gerektiğini ve dolandırıcı ihtimalinin düşünmesi gerektiğini hatırlatarak müşterilerin mutlaka tüketici hakem heyetlerine başvurması gerektiğini belirtti. Başkan son günlerde bu tarz mesajların arttığını belirterek fazla şikayet alındığını ve dolandırıcılığın bu dönemlerde çok fazla görüldüğünden bahsetti. SMS ile gönderilen linkler üzerinden kesinlikle kredi kartı bilgilerinin verilmemesi gerektiğini haber eden Başkan aynı zamanda kredi kartı aidatı alabilmek adına gönderilmiş olan ödemeli kargolar, kargo görevlisinden alınmadan direkt  iade edilmelidir dedi. Bankalar tarafından alınan haksız kredi kartı aidatlarının iadesi için çözüm bulunduğunu belirten Başkan bunun için doğrudan tüketici hakem heyetlerine başvurulması gerektiğini tavsiye etti. 6502 sayılı tüketicinin korunması kanununda bankalar tarafından en az 1 kredi kartının aidatsız olarak sunulması gerektiğini bildiren yasa vardır. Bu hükmü hatırlatan Başkan kullanıcılara da bu tarz zamanlarda çok fazla görev düştüğünü ve buna göre aidat talep eden bankaların bildirilmesi gerektiğinden söz etti.

Bankalar Mutlaka Aidatsız Kredi Vermek Zorunda

Kredi kartı konusunda özellikle bilgisi olmayan kişilerin sıklıkla tuzağa düştüğüne değinen Başkan, bu nedenle mağduriyeti gidermek açısından kişilere bazı uyarılarda bulundu. Bankaların bu kredi kartı aidatları üzerinden haksız bir kazanç elde ettiklerine değinen Başkan, müşterilerin bu durumu doğrudan müşteri temsilcilerine bildirdiğinde kart aidatının iptal edilebileceğini veya banka hesaplarının kontrolü için bankanın şubesine danışılması gerektiğinden söz etti. İsteklerini doğrudan veya yazılı olarak belirten müşterilerin bu konu hakkında mutlaka bir cevap alacağını belirten Başkan, eğer banka tarafından halen müşteriden kart aidatı talep ediliyorsa o zaman kişilerin yerleşim yerindeki kaymakamlıklar üzerinden tüketici hakem heyetlerine başvurmaları gerekir dedi.

Vatandaşlar Bankadan Mutlaka Aidatsız Kart İstemeli

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük ise kişilerin bankalardan aidatsız kart istemesi gerektiğini ve bunun bankalar tarafından uyulması gereken zorunlu bir uygulama olduğunu hatırlattı. Yürürlükteki kanundan örnek veren Küçük, kişilerin kart aidatı ödemeye sıcak bakmaması durumunda bu seçeneklere yönelmesi gerektiğini ifade etti.

TÜDER Başkanı Levent Küçük öte yandan dolandırıcılara karşı bu zamanlarda mutlaka tetikte olunması gerektiğini haber ederken, gelen sahte mesajlara karşı uyanık olunmasını tavsiye etti. Bu tarz zamanlarda ise cezai yaptırım için mutlaka vatandaşların harekete geçmesi gerektiğinden bahseden Küçük, kötü niyetli kişilere karşı vatandaşları hep birlikte çalışmaya davet etti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.