Anasayfa / Konut Finansman / Kaçak Yapılara İmar Affı Son Durum

Kaçak Yapılara İmar Affı Son Durum

Seçim öncesinde kaçak yapılara imar affı gelmeye başladı. Bu af sayesinde binlerce vatandaş imar izni almadığı evini veya eklentilerine oturma izni alma heyecanına kapıldı. Konu hakkında Çevre Ve Şehircilik Bakanı sayın Mehmet ÖZHASEKİ’den geldi. Sayın bakan ” imara aykırılık işgaller var. Bir hafta içerisinde meclise gelecek.” müjdesini verdi. Sayın bakan vatandaşın cüzi bir ücret ödeyerek imarını kayıt altına aldıracağını açıkladı ve kavganın biteceğini söyledi.

 3290 sayılı Kanun ile Bazı Maddeleri Değiştirilen ve Bazı Maddeler Eklenen 2981 sayılı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 4. maddesindeki tanıma göre “İmar mevzuatına aykırı yapı”, ruhsatsız yapılar, ruhsat ve eklerine fen ve sağlık kurallarına, kat nizamına, taban alanına, komşu mesafelerine, imar yoluna, ön cephe hattına, bina derinliğine, imar planı bölgeleme esaslarına aykırı olan, komşu parsele veya imar planlarında yol, yeşil alan, otopark gibi kamu hizmet ve tesisleri için ayrılmış alanlara tecavüz eden, kesin inşaat yasağı olan yerlere inşa edilen yapılar olarak tanımlanmıştır.

imar affı ile ilgili görsel sonucu
Bakan Müjdeyi Verdi! İmar Affı Geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye göre Türkiye ‘deki 26 milyona yakın binan %60’nın kaçak yapı, ruhsatsız, gecekondu gibi yasal olmayan yapılar olduğunu belirtti. Mehmet Özhaseki cüzi bir bedel karşılığı vatandaş ile imar barışı getireceklerini elde edilecek gelirin ise ülkemizin şuan birçok yerinde kentsel dönüşüm olmakla birlikte elde edilecek tutarın kentsel dönüşümde kullanılacağını belirtti.

Halen Yürürlükte olan ve 1985 yılında yayınlanan imar yasasını inceleyebilirsiniz.

Ufak çaplı yapılan basın toplantısında gazeteci arkadaşların sorularını cevaplayan Özhaseki bir maddelik olan kaçak imar affının bir hafta içerisinde meclise geleceğini belirterek ” Vatandaş kendi rızası ile imara ve iskana aykırılığı bitirdikten sonra cüzi bir ücret karşılığı kayıt altına alınacak, artık devlet ile vatandaşın kavgası bitecek”dedi. Elde edilecek gelirin kentsel dönüşüm için oluşturulan projeye gelir fonu olarak aktarılacağını söyleyen Özhaseki, bu kaynak ile belediyelere %0 faizli ve ger ödemesi 3 yıl sonra gerçekleşecek olan banka kredisi verileceğini belirtti. Ancak bahsedilen krediden yararlanmak için “yerlilik”şartı arayan Özhaseki” gidip de  Çin’den lamba, kapı kolu getireceğim diyene kredi vermeyeceğim. Bina bazlı değil de alan bazlı dönüşüm yapan belediyelere kredi vereceğiz. Vatandaş ile müteahhitleri yüz göz etmeyeceğiz. Bunlar yasa da yazmayacak ama inisiyatif alarak uygulayacağız.” diye ekledi.

Yeni Düzenleme İmar Affı Değil, Kaçak Yapıların Kaydı Olacak

Konu hakkında daha önce yapılan bir açıklamaya göre, bu affın imar affı olmayacağı sadece kaçak yapıların kayıt altına alınacağı söylenmekte idi.

Habertürk’ten gazeteci Esra Nehir’in haberine göre Bakan imar affına neden ihtiyaç duyulduğunu şu sözleri ile ifade etti:“Türkiye de yaklaşık 25-26 milyon civarında bağımsız birimin % 60’ının devlet ile ihtilaflı olduğunun farkındayız. İmara aykırılıklar var işgaller var. Devlet ile ihtilaflı çözüm bekleyen yerler var.Mahkeme de sürünen yerler var. Bu ülkede yüzde 60 mülk sahibi, devlet ile ihtilaflıysa buna bir çözüm getirmek lazım. Eğer şuan mevzuat uygulansın diyorsanız, kanun hem yıkılsın hem para cezası verilsin diyor. Hangi belediye yapıyor peki? AK partili belediye mi? CHP’li belediye mi? Hiçbirisi yapamıyor. İzmir’in yüzde 62’si kaçak yarın ceza yazsınlar da göreyim. İstanbul Sarıyer’in yüzde 80’i, Üsküdar’ın yüzde 75-80’i kaçak. Ak partili belediye vatandaşa ceza yazsında göreyim. Ceza yazmıyorlar ama yıkmıyorlar da. Adamın duvarı 10 metre taştı diye yıkmak doğru mu oda tartışılır.”

Akıllara takılan en önemli sorulardan birisi vatandaşın ödeyeceği miktar ne kadar oluyor, ödeme süresi var mı, ödeme şekilleri ( nakit, taksit) gibi seçenekler mevcut mu bunların cevaplarına hep birlikte bakalım.

İmar Barışı Geliyor

Erken seçim durumu yaklaşırken Çevre Ve Şehircilik Bakanından açıklama geldi. Bir hafta içerisinde imar affının meclise sunulacağını ve bu konu da gerekli çalışmaların yapılacağını bildirdi. Kaydedilen verilere göre 15 milyon yapının kayıt altına alınması hedefleniyor. Devletin istediği ücret tutarı ise 100 metre kare ev için 1896 lira olacağı açıklandı.

imar barışı
İmar barışı geliyor!

İmar Affında 15 Milyon Yapının İnşaatına Bakılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının imar affı adı altında yürütülen projenin detayları netleşiyor. Çürük olmayan ruhsatsız yapılar kayıt altına alınarak ruhsat verilecektir. Verilecek olan iskan, bina inşaat maliyetinin %3’ü karşılığında olacaktır. Buda ortalama 100 metrekare evde 1896 TL ye tekabül etmektedir.

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığının 15 milyon kaçak yapıyı kayıt altına alma çalışmaları imar affı adı altında yürütülen proje de detaylar gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bakan 26 milyon yapının yüzde 60 ‘nı ilgilendiren kaçak yapılaşma sorunun çözümü için kaçak yapılan binaların imara ve iskana ayrılığını bildirerek vatandaşın cüzi bir ödenek ödemesi karşılığında bu durumunu ilgili yerlere bildirerek sorunun çözülmesini öngören düzenlemeyi meclisten çıkaracağını bildirdi.

Açıklanan bilgiye göre vatandaşın kayıt altına aldıracağı kaçak yapıların işleme girmesi için ödeyeceği tutar inşaat maliyetinin yüzde 3’ü kadar olacak.

Kentsel Dönüşüm İçin Kullanılacak Kaynak

İnşaat maliyetini hesaplama da gelir idaresi başkanlığının emlak vergisi için kullandığı bina inşaat maliyet bedellerinin gösterildiği ödeme tutarları baz alınarak yapılan hesapta binalar için bu tutar 750 tl den başlayıp 4 bin 548 liraya kadar gidiyor. Ancak lüks ve birinci sınıf binaları çıkarırsak ortalama 100 metrekare bir ev için istenilen tutar 1340 ile 1896 lira arası olacak. Mehmet Özhaseki’nin açıklamasına göre buradan gelecek olan gelirin kentsel dönüşüm için kullanılacağını belirtti. Yapılan iskan hesaplamasına göre yeni iskan verilmesi karşılığında 3 milyar TL’lik bir kaynak elde edilecek. İmar affi  Resmi Gazate de yayınlandığında sitemize ayrıntıları eklenecektir.

İmar affı için yapılacak ödemeler için son günler! Ödemelerini yapmayanların 31 Aralık tarihine kadar bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekmektedir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir