Anasayfa / Maddi Yardımlar / İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım ve Destekler
Vatandaşlara Yapılacak Olan Yardım ve Destekler
İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım ve Destekler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım ve Destekler

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan coronavirüs salgını kapsamında Türkiye’de alınan ve tedbirler her geçen gün artıyor. Devlet aldığı tedbirlerle beraber ülke genelinde, başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere vatandaşlara destek furyasını başlatmış durumda. Maddi yardım ve desteklerin il il ayrıştığını ve bu furyaya İzmir Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘BİZDE VARIZ’ sözleriyle katıldığını duyurdu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sosyal medyadan Tunç Soyer’e yaptığı çağrı niteliğindeki paylaşım sonrası, İzmir Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Tunç Soyer’de  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a ‘Söz Sizde’ diyerek Destek çağrı paylaşımında bulundu.

Aynı zamanda Tunç Soyer’in sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 coronavirüs sebebiyle psikolojik destek almak isteyen fakat coronavirüs nedeniyle zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayan her vatandaşa yönelik Psikolojik Destek Hattı oluşturduğunu paylaştı. Psikolojik Destek Hattı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan 12 psikolog ile birlikte, vatandaşlara destek olmak üzere hatta olacak.

İzmir Belediyesi Dayanışma Hattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Coronavirüs salgınının tüm Türkiye’yi etkisi altına almasıyla beraber başlattığı dayanışma kampanyasında geliri olmayan 65 yaş üstündekilere yönelik hijyen malzemesi ve gıda dağıtımı sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in koronavirüs (covid-19) pandemisinden etkilenen ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü vatandaşlar için yaptığı çağrıyla başlayan dayanışma giderek artıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı gıda ve erzak paketleri hiçbir geliri olmayan 65 yaş üstündeki İzmirli vatandaşlara dağıtımda önceliği sağlıyor. Belediye Başkan Tunç Soyer, aynı zamanda gıda ve erzakların dağıtımında orada bulunarak bu projeyi bir kez daha desteklediğini belli etti.

Vatandaşlara Yapılacak Olan Yardım ve Destekler

 • Yardım ulaştırmak amacıyla lojistik destek veriliyor.
 • Destek ve yardımlarda 65 yaş üstü öncelikli olmaya devam ediyor.
 • Çağrı merkezleri yoluyla 65 yaş üstü vatandaşlara ulaşılıyor ardından ihtiyaçları soruluyor.
 • İstenilirse 65 yaş üstü olup dışarı çıkamayan vatandaşlara alışveriş ve ihtiyaçlarına yardım ediliyor.
 • Meslek fabrikası sağlık personellerine, motivasyonu arttırmak amacıyla birtakım yiyecek takviye gönderiliyor.
 • Meslek fabrikalarında üretilen hijyen maskeleri sağlık kurumlarına ulaştırılıyor.
 • Psikolojik destek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak psikolojik destek hattı kurularak 0(232)293 95 95 üzerinden iletişim sağlanıyor.

Yardım Paketinde neler var?

İlk etapta 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi 3 bin 500 yurttaşa ulaştırılacak kuru gıda paketinde kooperatiflerden temin edilen çay, şeker, üç çeşit peynir, bal, zeytin, zeytinyağı, pirinç, nohut, kuru fasulye, bulgur, hijyen malzemesi, gazete ve çocuklar için kitap bulunuyor.

İhtiyaç sahibi 1-5 yaş arasında çocuğu olan 5 bin 500 aileye ise gıda paketinin yanı sıra Süt Kuzusu projesi kapsamında sekizer litre süt de dağıtılıyor.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi gıda yardımıyla beraber maddi durumu yeterli olan ancak evden çıkamayan, kimsesi olmayanlara market ve eczane alışverişi desteğini de sürdürüyor.
 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu kampanyada yardım yapılan İzmirlilerin fotoğraflarının ve görüntülerinin kullanılmaması konusunda hassasiyetini özellikle belirtir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca yapılan yardımlar hız kesmeden devam ediyor. Yardımlar 11 kategoriye ayrılarak yapılıyor. Nakdi yardımların yanı sıra ayni yardımlar da yapılabiliyor. Yardımlar genç, yaşlı, engelli ayırt edilmeksizin ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara, gurur ve vakarları zedelenmeyecek şekilde gizlilik esasına uygun olarak yapılıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

Hizmet Alanları

İzmir Büyükşehir Belediyesinin çok çeşitli hizmet alanları bulunmaktadır. Bu hizmet alanlarına yönelik yardım projeleri ile devam edecektir. Bu hizmet alanları;

 • Huzur evine müracaat ve kabul
 • Güçsüz evlerine müracaat ve kabul
 • Süt dağıtımı
 • Sıcak yemek dağıtımı
 • Engelli, hasta ve yaşlılara maddi yardım
 • 65 yaş üstü yaşlılara yardım
 • Fakir ve muhtaçlara ayni ve nakdi yardım
 • Şehit ve gazi ailelerine yardım
 • Doğal afet yardımı konularını kapsamaktadır.
sosyal yardım kartı
Nakdi yardımlar Sosyal Yardım Kartları aracılığı ile yapılmaktadır.

Maddi Yardımlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi maddi sıkıntı çeken ailelere gıda paketleri ile ulaşmaya devam ediyor. Bu sayede 40 bin ailenin yüzü gülüyor. Her yıl ihtiyaç sahibi ailelerin kapıları çalınarak vatandaşlarına yardımlarını esirmeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yılda 40 bin ailenin umudu oluyor. Umut kolisi adını verdikleri ve içinde birçok gıda maddesinin bulunduğu koliler ile dar gelirli ailelere umut olunmaya devam ediliyor.

Yardım kolilerinde bulunan peynirler İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri‘nden , bal İzmir Arıcılar Birliği‘ nden, zeytinyağı ise Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifinden alınıyor. Bu sayede hem ailelere hem de üreticilere destek olunuyor. Yani bir taşla iki kuş vurulmuş oluyor.

 • Kolilerin içinde;
 • Makarna
 • Kuru fasulye
 • Pirinç
 • Nohut
 • Un
 • Şeker
 • Çay
 • Bal
 • Bulgur
 • Domates salçası
 • Peynir
 • Zeytinyağı ürünleri yer alıyor.

Tabloda yıllara göre ulaşılan aile sayısı gösterilmektedir. Yıllara göre artış söz konusu olmuştur. Bu yardımların yine 40 bin aileye yapılması hedeflenmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımlarını sosyal belediyecilik anlayışının bir gereği olarak değerlendirmektedir. Dar gelirli ailelerin yiyecek anlamındaki sıkıntılarını mütevazi bir şekilde hedefleyen Belediye, ailelere titiz bir şekilde ulaşmaktadır.

Vatandaşların teşhir edilmemesine dikkat ediliyor. Pakette ürünlerin 1. sınıf ürünler olduğu ve gıda mühendisleri eşliğinde hazırlandığının altı çiziliyor.  Maddi yardım anlamında yalnızca gıda yardımı değil, para yardımı da yapılıyor. Belediye geçen yıl Ramazan Bayramı süresince ailelere 200 TL bayram harçlığı dağıttı.

Başvuru Evrakları

Başvuran kişinin ;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu belgesi
 • Şayet engelli raporu varsa bu raporun fotokopisi
 • Taşınmaz sahibi ise bu taşınmazın rayiç değer belgesi
 • Trafik belgesi evraklarını hazırlaması gerekmektedir. Hizmet tamamlama süresi 1 gün olarak belirlenmiştir.

26 bin 150 aileye de bayram yardımı yapılacak. www.izmir.bel.tr adresindeki bayram yardımları bölümüne girerek T.C. kimlik numaranız ile kayıt yaptırmanız halinde isimlerine hesap açılan kişiler 200 TL bayram yardımı alabilecek. ATM kartı görevi gören Sosyal Yardım Kartı ile aileler yardımlarını kolayca ATM’ lerden çekebilecekler. Kart şifresini unutanlar için Sosyal Yardımlar Şubesi faaliyet gösteriyor. Yardım almaya hak kazanan ailelere bilgilendirme amaçlı birer mektup gönderiliyor. 4 milyon 628 bin TL‘ lik yardım ailelerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

izmir-gıda-yardımı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımları

Yakacak Yardımı

Budama zamanının başlaması ile İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni bir uygulamaya imza attı. Bu uygulamaya göre budanan ağaçlar ziyan edilmeyecek ve İzmir sınırları içinde ikamet eden ailelerin yakacak ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu uygulama ile 1000 ailenin yakacak ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Ağaçların gençleşmesini sağlamak, hastalıklardan korumak ve şekil vermek amacı ile yapılan budama faaliyeti sonrası dalların odun kısımları ailelere dağıtılacak. Yeşil kısımlardan ise gübre elde ediliyor. Her gün 5 aileye Zabıta Müdürlüğü ve Park Bahçeler Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekip tarafından dağıtım yapılıyor.

Yardım Başvuruları Nerelere Yapılacak?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 müracaat yeri belirlenmiştir.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı

 • Adres; Cumhuriyet Bulvarı Numara: 1 Kat: 3 Oda No: 326 Konak İzmir
 • Telefon: 0232 293 34 90 / 232 293 34 92
 • Yine aynı adresten (Kat 6 Oda No: 620) başvurular kabul edilmektedir.
 • Telefon: 0232 293 14 78/0232 293 15 68

Sosyal Yardım Kartları

Yardıma muhtaç ailelere verilecek yardımlar için kaymakamlıklar ve belediyeler sosyal yardım kartı uygulaması başlattı. Bu yolla aileler kartın içinde yüklenen tutarı anlaşmalı olunan mağazalar aracılığı ile  harcayabiliyor ve ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Tutar kart verilen vatandaşın cep telefonuna SMS şeklinde bir bilgilendirme mesajı gönderilerek iletiliyor. Belediyenin anlaşmalı olduğu Kart Pos Terminal cihazına ait her yerden alışveriş yapılabiliyor. Bütün nakdi yardımlar kart aracılığı ile yapılıyor. Kart pos cihazından okutulduğu taktirde kart sahibi kart bilgilerine de ulaşabiliyor. Karttaki miktarın hangi marketlerde ve hangi mağazalarda kullanılabileceği, kartta ne kadar para kaldığı bilgisi ile kart sahipleri mağdur olmuyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı başvurusu yapmak için tıklayınız.

Sizde ihtiyaç sahibi iseniz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ nin yapmakta olduğu aynı ve nakdi yardımlardan faydalanmak için yukarıda yazılı olan başvuru evraklarını tamamlayarak Sosyal Hizmetler Şube müdürlüğünü ziyaret edebilirsiniz. İnceleme komisyonunca yapılacak olan inceleme sonrası yardıma ihtiyaç duyduğunuz anlaşılırsa yardımlar adresinize getirilecektir. Ayrıca kart başvurusunda bulunarak siz de size sunulacak olan limite göre belediyenin anlaşmalı olduğu mağazalardan alışverişlerinizi yapabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Verilen yardımlar 2022 yılında da devam edecektir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

7 yorum

 1. Ben epleks hastasıyım çalışamıyorum ilaç yüksekdi için ce komaya girdim hastane de 5 gündür yatıyorumdum taburcu oldum 3 gündür evde ağırım sizden aile ihtiyaçımız var. 2 tane kız çocuğum var birisi 9 yaşında öbürü de 1.5 yaşında sizden yardım etmenizi istiyorum. Mahallemizde hiçbir bakkal yok sizden gıda temizlik yardım etmenizi istiyorum. Bize hemen yardım ederseniz allah razı olsun derim çok dua ederim.

 2. Yardım Kart ihtiyacım var lütfen cevap verin

 3. Evde karı koca iki kişi bulunmaktayız emekli maaşimiz ikimizinde yok engelli kadrosu çalışan oglumdan geçim için yardım alıyoruz .sizden yardımlar için gözlem ekipleri eşliğinde bize yardım edebilmenizi bekliyorum saygılar ile ..

 4. Sosyal gida karti istiyorum inanki durumum iyi dgl gelip bakabilirsiniz evimde esyam bile yok yardimci olursaniz sevinirim cevabinizi bekliyorum

 5. Kanser hastsıyım tedavi görüyorum kalcam kırık yardım paketi istiyorum

 6. Yardima muhtacim geri donus yapilabilirse cok sevinirim

  • Eşimle boşanma aşamasındayım oğlum la babamın evinde kalıyorum sizden rıcam hem mattı hem menevi ıhtiyacim var nolur yardım edin

Average
5 Based On 6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.