Anasayfa / Ekonomi / İstifa Edene 10 Ay Maaş
İstifa Edene 10 Ay Maaş

İstifa Edene 10 Ay Maaş

Sadece belirli nedenler üzerine işten atılanlar değil, aynı zamanda kendi isteği üzerine haklı sebeplerle birlikte işinden ayrılanlarda işsizlik maaşı almaya hak kazanmış oluyor. Üstelik işsizlik maaşı 10 ay gibi uzun bir zaman diliminde istifa edenler tarafından alınabilir. Haklı bir nedeni olmadığı takdirde işten ayrılan kişiler istifa etmiş durumda sayılıyor. İstifa halinde ise kişi bazı haklarını yitirdiğinden dolayı bazen de işverene tazminat ödemek durumunda kalabilir. Peki işçinin 10 aylık istifa etme maaşını alması için ne yapması gerekiyor?  Detaylar haberimizde.

İşçiler Tarafından Bu Şartlar Sağlanmalı

Düzenleme ise yetkililer tarafından net bir şekilde belirlenmiş durumdadır. İstifa etmiş durumunda gözüken kişilere işsizlik maaşı bağlanmaz. Ancak bazı durumlar istisna olarak kabul gördüğünden dolayı kişilerin maaş alması mümkün bir hale gelebiliyor. Özellikle mobbing, sağlık gerekçesi, iyi niyet kuralına uyulmaması, işçiden onaysız şekilde mesai yaptırılması, SGK’ya düşük ücretten bildirimin yapılması gibi konular haklı fesih kapsamına giren gerekçeler arasında bulunuyor.

Patronun kötü hareketlerine maruz kalma durumunda, işçinin hak etmiş olduğu ücret verilmezse, aile üyelerinden birine karşı gözdağı gibi durumlarla sözleşme feshedilebilir. Ancak çalışan kişiler tarafından işsizlik maaşının alınabilmesi için noter aracılığıyla bu feshin yapılmasına özen gösterilmesi lazımdır. İşsizlik maaşı alabilmek adına kişilerin son 3 yıllık zaman diliminin içinde farklı işyerlerinde dahi olsa 600 gün priminin ödenmiş olması lazımdır. Yani istifa öncesinde 120 günlük süre içinde primin ödenme şartı aranır. Maaş süresi ise yine bu prime bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Son 3 yılda 600 günlük primi bulunan kişiler 6 ay işsizlik maaşı alırken 900 gün primi olan kişiler 8 ay, 1080 günlük primi bulunan kişiler ise 10 ay boyunca işsizlik maaşından yararlanma hakkına sahip olurlar.

İşçiler Tarafından Bu Şartlar Sağlanmalı
İşçiler Tarafından Bu Şartlar Sağlanmalı!

2022 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı ise bazı durumlara göre değişkenlik gösteriyor. Özellikle kişilerin çalışma sırasında almış oldukları tutar bu duruma etki ediyor. Yüksek maaş alarak çalışan kişilerin alacağı işsizlik maaşı da haliyle yüksek oluyor. Fakat bu maaş içinde belirli bir sınırlandırmanın geldiğini belirtmek gerekir. Bu sınırlandırma ise asgari üretin yüzde 80’i oranında belirlenmiş durumdadır. Yani günümüz şartlarına göre bunun 2 bin 558 lira olduğunun altını çizmek gerekir. En düşük işsizlik maaşı ise geçen yıl yüzde 40 oranında uygulanırken bunun 2137 lira oluyor. Bu para içinden ise yalnızca damga vergisi kesilir. 2022 yılında ise en düşük işsizlik maaşı; 2137 lira, orta kademe işsizlik maaşı 2541 lira, en yüksek işsizlik maaşı da 4272 lira oldu

Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma şartları

İşsizlik maaşı alan kişilerin Genel Sağlık Sigortası ise İşkur tarafından ödenmiş olacaktır. Bunun yanında bakmakla yükümlü oldukları kişiler varsa bu kişilerde sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olur. Çocuklar ve eş bu kapsama alınmış olup bu süre boyunca sağlık hizmetinden faydalanabilirler. Ancak bu süreç emeklilik hesabından sayılmaz. İşsizlik maaşı alan kişiler bu süreci bizzat İşkur’a bildirmekle yükümlüdür. Durumu bildirmeyen kişiler ise, eğer durumun bu şekilde olduğu ortaya çıkarsa maaşı fazlasıyla ödemek durumunda kalır.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.