Anasayfa / Ekonomi / İstanbul’u Solladı! Burada Yatırım Yapanlar Yaşadı
İstanbul’u Solladı! Burada Yatırım Yapanlar Yaşadı
İstanbul’u Solladı! Burada Yatırım Yapanlar Yaşadı

İstanbul’u Solladı! Burada Yatırım Yapanlar Yaşadı

İzmir’de bulunan konutların metrekare fiyat artışı, geçtiğimiz ayın son günlerine doğru yüzde 108.6 artarak İstanbul ilini geçmiş oldu. Türkiye’nin en kalabalık ili olan İstanbul’da konut metrekare fiyatı son 5 yıl içinde yüzde 107 artış gösterirken, Ankara’da ise bu oranlar yüzde 57.9 artışa ulaşmış oldu. TCBM verilerine göre ülkemizdeki konutların metrekare ortalama fiyatlarının 2 bin 151 lira olduğu ortaya çıktı. Mart ayının sonu itibariyle metrekare fiyatı, son 5 yıllık zaman diliminin içinde yüzde 80,2 Şubat ayına göre ise yüzde 0,6 oranında artış gösterdi.

Türkiye’nin mega kenti olarak bilinen İstanbul’da ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası üzerinden veriler beklenen gibi gelmedi. İstanbul’da aylık bazda yüzde 1’in altında azalma bulunuyor. Mart ayının sonundaki veriler, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artış göstererek 3 bin 899 liraya ulaşmış oldu. İstanbul’daki metrekare fiyatı 3 bin 687 lira üzerinde bulunuyordu.

İstanbul il genelinde konut metrekare fiyatlarında son 5 yıllık zaman diliminin içinde yüzde 107 oranında artış meydana geldi. Mart ayındaki konut metrekare oranında ise yüzde 0,3 azalma meydana geldi. Şubat ayında metrekare fiyatı ise 3 bin 911 lira seviyesinde bulunuyordu.

İzmir Yatırımcısına Daha Çok Kazandırıyor

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan İzmir’de markalı konut projelerinin başlamasından hemen sonra, konut fiyatlarında da büyük artış meydana geldi. Geçen yılın Mart sonu ile birlikte geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 1.4 oranında bir artış yaşanırken, yine aynı döneme göre yüzde 17.3 oranında bir artış yaşandı. Egenin en gözde ili olan İzmir’de son 5 yıllık zaman diliminin içinde metrekare fiyatı ise yüzde 108. 6 oranında artış göstererek İstanbul’u bile geride bıraktı. 5 yıl önceki süreçte 1.317 lira olan konut metrekare fiyatı, geçen yılın mart ayının sonunda 2.748 lira olarak yükselmiş oldu.

İzmir Yatırımcısına Daha Çok Kazandırıyor
İzmir Yatırımcısına Daha Çok Kazandırıyor!

İzmir’de Konut Fiyatlarında Artış Devam Edecek

Gayrimenkul sektörü liderleri, İstanbul’un  aylık bazda yüzde 2 oranında bir değer kazandığını ancak konut fiyatlarındaki dalgalanmalar nedeniyle bu artışın sadece bu yıllar aralığında sınırlı kaldığını belirtti. İstanbul’da arsa üretiminde yavaşlığın olması ve markalı konut projelerinin çoğalması, yeni projelerin hayata geçirilme isteğini fazlalaştırdı. Anadolu’da yeni konut projelerini başlatmak için harekete geçtiklerini belirten yetkililer, özellikle İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir noktasında konut projesi için adım attılar. Antalya, Gaziantep, Konya, Denizli gibi illerde de markalı projelerin başlatılması bu şekilde sağlanmış olacak.

Yetkililer bunun yanında İstanbul’a yakın oluşu, markalı konut projelerine ihtiyaç duyulması gibi konular nedeni ile tercihini İzmir’den yana tuttuğunu belirtti. Bunun yanında yetkililer İzmir’in bu yükselişine devam edeceğini ve konut metrekare fiyatlarının daha çok artacağı konusunda hemfikir oldu. Öte yandan burada markalı konut projelerine olan ilgininde yeni projelere yol açtığını belirten yetkililer, bu ilden gayrimenkul sektörü için oldukça umutlu gözüküyor.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.