Anasayfa / Ekonomi / İşletmelere Daha Fazla Destek Verilecek

İşletmelere Daha Fazla Destek Verilecek

Yatırım teşviklerine yapılması öngörülen yeni düzenlemeye göre, işletmeler için faiz anlamında daha fazla desteğin verileceği ve işletmelerin vergi muafiyetlerinin artacağı belirtildi. Öte yandan finansal kiralama limitlerinde de bir artışın meydana getirilmesine karar verildi.

Bakanlar kurulunun yatırım konusunda devlet kararı hakkında değişikliğe dair karar resmi gazetede yayımlandı. Karar yatırım konusunda sağlanan devlet teşviklerine düzenleme getirildiğini haber ediyordu. Buna bağlı olarak yatırım teşvik belgesinde finansal kiralamada makine ve teçhizata aranan asgari tutar 200 bin liradan, 1 ile 4. Bölgelerde 500 bin liraya yükseltilirken, 5. İle 6. Bölgelerde bu tutar 300 bin liraya yükseltilmiş oldu. Ekonomi Bakanlığının dile getirdiği ve konuya dair yapılmış olan açıklamaya göre, büyükbaş çiftliği için yatırım yapacak olan firmaların yurtdışı faaliyetlerine katkıda bulunmak amacı taşıyarak oradaki faaliyet sırasında elde edilen ürünlerin ülkemize girişinin kolaylaştırılmasına yönelik yeni düzenlemelerin yapıldığı belirtildi.

Sera ve Hayvancılık Yatırımlarına Destek

Bakanlık tarafından yapılan önceki günlerde yapılan açıklamaya göre, asgari 6 milyonun üzerinde yer alan 50 dekar ve bu tutarın üzerindeki modern sera yatırımları yüksek kapasiteli olan hayvancılık yatırımlarına yüzde 7, döviz ve döviz endeksli krediler ise yüzde 3 oranında faiz desteğinin uygulanmasına karar verildi.

Yüksek kapasiteli hayvancılık alanında ise faiz desteğinin uygulanması 5 yıldan 10 yıllık sürece çıkarılmış oldu. Yatırımları finansal anlamda güçlendirmek ve olanakları genişletmek amacı ile faiz desteği tutarları arttırılmış oldu. Belirli bir kapasitede bulunan entegre hayvancılık, otomasyonlu modern sera, 5 milyon liranın üzerinde bulunan atık geri kazanım ve tesis, asgari 500 milyon liranın üzerinde bulunan yüksek teknolojiye sahip yatırımlar ve yaşlı engelli bakım köyleri “öncelikli yatırımlar” planına alınmış oldu.

Bu kapsama alınanların ise yüksek oranda vergi indiriminden yararlanması mümkün bir hale getirildi Öte yandan tekstil sektörünün desteklenmesi adına, bazı tekstil firmaları bu destek kapsamı altına alınırken, Iğdır’da bulunan kütlü pamuk işleme yatırımları da yine aynı şekilde bu destek kapsamında yer alacak.

Sera ve Hayvancılık Yatırımlarına Destek
Sera ve Hayvancılık Yatırımlarına Destek

Bazı Yatırımlara İlave Süre

Stratejik yatırımların sona ermesi ve ülkeye finansal açıdan katkıda bulunmasının sağlanması amacı ile gerçekleştirilmesi planlanan yatırımlarda, belgedeki kayıtlı olan sürenin yarısı kadar bir sürenin tanınmasına karar verildi. Sigorta primi hisse desteği 18 ay olarak uygulanırken, inşası sağlanan gemilere sağlanmış olan sigorta primi işveren hisse desteğinin de yine sözleşmeye göre uygulanması mümkün bir hale getirilmiş oldu. Havayolu sektöründe sıklıkla ihtiyaç duyulan nitelikli personel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına bu alandaki yatırımların 20 milyon lirayı bulursa, bu sektörlerde öncelikli yatırım alanı kapsamına girmiş olacak. Belirli kriterlerin bu alanda sağlanması halinde, demir çelik konusu da yine buna bağlı olarak AB mevzuatı ile uyumlu bir hale getirilmiş oldu. OECD sınıflandırmasına bağlı olarak yüksek teknoloji bir yatırım olmasından dolayı, 4. Bölge desteğinden yararlanması mümkün olacak sektörler genişletildi. Ve kozmetik, deterjan ve sabun, vana musluk, kimyasal ürün gibi sektörlerinde bu destekten yararlanabilmesi mümkün bir hale getirilmiş oldu.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.