Anasayfa / Ekonomi / İşkur’dan Yeni İstihdam Hedefi

İşkur’dan Yeni İstihdam Hedefi

İşkur Genel Müdürlüğünce Mersin’e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında TÜİK işsizlik rakamlarının açıklandığını, işsizlik sorunu yaşayan kişilerin sayısında düşüş görüldüğünü ve istihdam oranında artışın devam ettiğini açıkladı. Türkiye’de 28.5 milyona kadar ulaşan bir istihdamın olduğuna dikkat çeken başkanlık,  konuya bu yönden bakıldığında ülkenin son 15 yıllık dönem içinde dünyadaki hiçbir ülke ile mukayese edilemeyecek düzeyde bir başarıya eriştiğini ve istihdamla mücadele açısından önemli sonuçlar ortaya çıkardığına değindi.

Aynı zamanda kadınların iş gücüne katılım oranlarına ve bu konun son 10 yıllık dönem içinde yüzde 10.4 oranında artış gösterdiğini ve aslında bunun dünya üzerinde eşi benzeri görülmemiş olan bir başarıyı meydana getirdiğini açıklandı.

Öte yandan genç kesimde ise işe katılım gücünün yüzde 7 olduğunu hatırlatarak 10 yıllık süre içinde 7,5 milyonluk bir istihdamın gerçekleştirildiğini ve bunun 3.5 milyonunun kadın olduğundan bahsetti. Bunun oldukça önemli bir başarı olduğunu belirten Başkanlık, bu aslında devletin tüm kademeleriyle bir bütünlüğün ve seferberliğin bir sonucudur ve Dünyanın gıpta ile izlediği bir başarı haline gelmiştir açıklaması yaptı.

Daha Büyük Bir İstihdama Adım Atılacak

Özellikle geçen yıl boyunca istihdam alanında yeni hedeflerine ulaştıklarını anımsatılarak, geçen seneden 1.5 milyonluk bir hedefin var olduğunu ve şimdilerde bu hedefin yerine getirildiğini belirtildi Bu yılki hedeflerinin bundan biraz daha yüksek olduğunu, Yeni bir istihdam kararı olarak 1 milyon 250 bin kişilik bir hedef koymuş durumda olunduğunu, istihdam hedefini ise tüm illere paylaştırdık, belirli gruplara hedefleri bölerek bu şekilde durumu daha net bir hale getirdik. Bu hedeflere aynı zamanda nitelikli eleman yetiştirme hedefimizi de yerleştirdik diye konuştu.

Daha Büyük Bir İstihdama Adım Atılacak
İşkur sayesinde daha büyük bir istihdama adım atılacak.

Vasıflı Eleman Bulamıyoruz Şikayetleri Var

İş-kur olarak şu anda dünyanın en büyük piyasalarından biri haline geldiklerini belirten Başkanlık,  yüz yüze iş yerleriyle çalışma yaptıklarını ve Türkiye çapında pek çok araştırma başlatıldığını belirtti. Özellikle bununla birlikte gelecek zamanlarda yeni hedeflerin oluşturulduğuna dikkat çeken Uzunkaya, bu şekilde beklentilerin en iyi şekilde tespitinin sağlandığına dikkat çekmiş oldu.

Aynı zamanda işverenle bizzat görüşme yaptıklarını ve işverenlerle birlikte hareket etmek durumunun zorunluluğundan bahsetti. Özellikle işverenlerin büyük yatırımlarına karşılık vasıflı eleman bulamadıklarından şikayet geldiğini ve bunun gerekçelerinin mutlaka özenli bir şekilde araştırılması gerektiğini sözlerine ekledi. Aynı zamanda kişilerin mesleğine yatırım yapmasını, çalışılan işe göre yeterli niteliklerin kazanılmasını, iş yeri için kaybedilmemesi gereken bir eleman haline gelinmesi gerektiğinden bahsetti. Durumların bu şekilde olmasının ise elemanların sıklıkla yakındığı düşük ücret sorununa çözüm getireceğini belirtirken, bu şekilde ücretlerin artış göstermesinin normal bir durum olduğunu kaydetti. Özellikle elemanların sık bir şekilde düşük maaşları dile getirdiğini belirten Uzunkaya, buna yönelik gerekli gündem maddelerinin ele alınacağını ve işçiye de bu durumu yükseltmek adına görevlerin düştüğünü kaydetti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.