Anasayfa / Ekonomi / İşkur Çalışan Annelere Kreş Yardımı Yapıyor mu?
Başvuru Nereye Yapılır?
İşkur Çalışan Annelere Kreş Yardımı Yapıyor mu?

İşkur Çalışan Annelere Kreş Yardımı Yapıyor mu?

Çalışan annelerin en büyük sıkıntılarından birisi çocuklarını nereye emanet edecekleridir. Kadın istihdamının artırılması neticesi ile yapılan uygulamalarda ya da kadınların ailelerine destek vermeleri için çalışmaları gerekmektedir. Büyükleri ile yakın semtlerde ikamet edenler ya da aynı evde yaşayanlar bu konuda pek sıkıntı çekmemektedir. Ancak ilk şıkka sahip değilseniz sizler için çocuğunuzu emanet edecek en güvenli yer kreş olacaktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın konu ile ilgili hali hazırda yaptığı bir destek bulunmakta ve 2021 yılı itibari ile devam etmektedir.

İşverenlerin kadın çalışanlarına kreş ve bakım evi uygulamaları kapsamında alınan gelir vergisi istisnası çocuk başı olarak %15′ ten %50′ ye çıkarıldı. Geçen yıllarda kreş desteği 1,015 TL idi. Geçen yıl itibari ile bu fiyatta artış meydana geldi. Bu artış çalışan anneleri sevindirecek niteliktedir. Devlet tarafından büyükannelere toruna bakım maaşı verilerek annelerin iş hayatındaki aktif rollerini yitirmemeleri için çalışmalar yapılmaktaydı desteğin ilerleyen yıllarda verilip verilmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.

kreş-desteği-2018
2021 yılı ile kreş desteği verilmeye devam ediyor.

Kreş Desteği Almak için Gereken Şartlar

Kreş desteğinden faydalanabilmek için gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler;

  • Kreş desteği alabilmek için en önemli şart yaştır. Annelerin bu konuya dikkat etmesi gerekir. Kreş desteği alacak çocuk 0-5 yaş arasında olmalıdır.
  • Başvuru Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılır.
  • Destekten faydalanabilmek için en önemli kriterlerden biri annenin maaşıdır.
  • Asgari ücret alan anneye öncelik tanınır.
  • Annenin çalışmak zorunda olması gerekmektedir.
  • Çocuğa bakacak herhangi bir aile büyüğünün olmaması gerekir.

Destek işveren tarafından ödenmektedir. Devletin böyle bir uygulamayı amaçlama sebebi annelerin iş hayatından kopmamasıdır. Örneğin eşinden ayrı annenin maaşı asgari ücretse, çocuğunun vekaleti kendinde ise, çocuğa bakacak herhangi bir aile büyüğü yoksa yüksek ihtimalle kreş yardımından faydalanabilecektir. Fakat yine örnek olarak annenin maaşı 5 bin ise bu imkandan faydalanamayacaktır. Ayrıca annenin sigortalı olarak çalışması gerekmektedir.

Kreş Desteği Kaç TL’dir?

Kreş desteği çalışan annelere bir nebze olsun ilaç niteliği taşımaktaydı. Fakat 304 TL olarak verilen ücretin yetersiz olduğu söyleniyordu. Ülkemizde 3 binden fazla özel kreş bulunuyor. Bunların fiyatları ise 500- 1000 TL .arasında değişkenlik gösteriyor. Bunun üzerine hükumet yaptığı düzenleme ile 304 TL olan kreş desteğine 711 TL. zam yaparak kreş desteğini 1015 TL.’ye çıkardı. Fiyat brüt asgari ücretin %50′si olarak belirlendi. Kadın çalışanlar için işverenler tarafından kreş hizmeti dahilinde elde edilen gelir vergisi asgari ücretin %15′ inden %50′ si tutarına çıkarıldı. Gelir vergisinden istisna edilen tutar 304 liradan 1015 TL.‘ ye yükseldi. Bu kesinti için yeterli görülmektedir.

kreş-desteği
Kreş destekleme ücreti brüt asgari ücretin %50’si olarak belirlendi.

Başvuru Nereye Yapılır?

Annelerin gönül rahatlığı ile çocuklarını emanet edecek bir yer bulmalarını sağlayan uygulama neticesinde bu yıl itibari ile anneler de bu destekten faydalanmaya devam edecek. Başvuru için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine müracaatta bulunmak gerekiyor. Ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuruda bulunarak kreş desteği almak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Ailenin sosyo-ekonomik durumu, aylık geliri incelenerek yardımlar yapılmaya devam ediyor.

Örnek bir hesaplama ile durumu daha iyi ifade edelim. İş veren ve çalışan anne arasında yapılan iş sözleşmesi neticesinde annenin ücretine ilave 500 TL kreş yardımı eklenmiştir. Anne hizmet aldığı kreşe 500 TL. ödeme yapmaya başlamıştır. Bireysel iş sözleşmesine ek olarak yapılmakta olan 500 TL. ödeme, asgari ücretin brüt miktarının (2,943 TL.) altında olduğundan dolayı gelir vergisinden istisna edilir. Farklı bir örnek olarak da anne kreş işletmesine 1200 TL ödemektedir. Bu tutar asgari ücretin yarısı kuralını aştığı için kalan 185,25 TL.’lik kısım için ücret olarak vergilendirme yapılacaktır. Daha fazla bilgi için resmi gazetenin ilgili bölümünü incelemenizde fayda vardır. Kreş desteğinden faydalanmak isteyen anneler önce işverenlerine,  bulunmuyorsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

2018-kreş
1015 TL kreş desteği sağlanıyor.

İşkur Kreş Desteği Yapıyor Mu?

Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Cafer Uzunkaya kadınlarının sanayi kollarında istihdam edilmesinin sağlanması amacı ile kreş yardımı yapmayı düşündüklerini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre kadınların iş hayatından mahrum olmamaları adına bu çalışma uygulamaya konulacak. İş-Kur tarafından çalışan annelere 400 TL tutarında kreş yardımı ödemesi yapılması planlanıyor. Türkiye’de kadınların işsizlik oranı %14 saviyelerinde. İş-Kur bu sorunun sebebinin çocuğuna bakmak zorunda olan annelerin çalışamıyor olmasından kaynaklandığını dile getirdi. Bu nedenle annelere 400 TL. yardım yapılacağı konusu gündeme geldi. Yapılması planlanan bu uygulama ile anneler çocuklarını kreşe bırakarak rahatlıkla iş hayatlarına dönebilecek. Geçen yıl itibari ile 1 milyon 57 bin 249 kişiye istihdam sağlandığını açıkladı. Bu yıl da önce engelliler sonra eski mahkumlar olmak üzere desteklerin devam edeceğini dile getirdi. Bu bağlamda kadın işsizlik oranını azaltmak için kadınların tekrar iş hayatlarına dönmeleri, iş hayatındaki aktif rollerine devam etmeleri düşünceleri ile detaylar henüz belli olmasa da 400 TL. tutarında yardım yapılacak. Aranan kriterlerin başında annenin kreş yardımı almak için başvurduğu süre zarfında ve halen sigortalı olarak herhangi bir işte çalışıyor olması gerekiyor.

SGK Kreş Desteği Başvuru

Sosyal Güvenlik Kurumu internet sayfası üzerinde adres bildirim dilekçesi, bilgi formu, çocuk için istenen ihtiyaç listesi, hesap no, kayıt için gerekli belgeler, müracaat formu belgeleri yer almaktadır. SGK kurumda çalışanlar için kreş ve gündüz bakım evi desteği vermektedir. SGK çalışanı iseniz sizde internet üzerinden bu belgelere ulaşabilir ve kurumunuza müracaat yapabilirsiniz. Devlet kurumlarında çalışıyorsanız siz de çalıştığınız kuruma başvuruda bulunarak çocuğunuzu kurumunuza bağlı olarak hizmet veren kreş ya da gündüz bakım evlerine emanet edebilirsiniz. Bu sayfada bulunan başvuru formunu doldurarak kreş yardımı alabilirsiniz.

Özel sektörde çalışan bir anne iseniz sizde bu destekten faydalanmak için işvereniniz ile görüşün. Çocuklarınız emin ellerde olsun. Siz de iş hayatınıza ara vermek ve hayallerinizi ertelemek zorunda kalmayın. Çalışan annelere devlet para yardımında bulunuyor mu? sorunuzun cevabı haberimizde.

başvuru formu
SGK Kreş Başvuru Formu

Bu formda yer alan bilgileri doldurarak SGK Kreş ve Gündüz Bakım Evlerine başvurunuzu rahatça yapabilirsiniz. Eğer kreş yardımı almaya hak kazanırsanız bu yardım çocuğunuzu kaydettireceğiniz kreşe ödenmektedir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.