Anasayfa / Ekonomi / İş Dünyası Büyüme Rakamlarını Olumlu Karşıladı

İş Dünyası Büyüme Rakamlarını Olumlu Karşıladı

İş dünyasından büyüme rakamlarına özel olarak yorum geldi. İş Dünyası temsilcileri Mart ayı istihdam rakamlarını pozitif bir şekilde değerlendirirken özellikle ülkenin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğin ise yakın dönem içinde tek haneli rakamlara ineceği konusunda hemfikir oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan verilere bağlı olarak işsizlik oranı geçtiğimiz yılın Mart ayına göre yüzde 1.6 puan düşerek yüzde 10.1 seviyesine geriledi. İşsiz sayısı ise günümüzde 432 bin kişi azalmış ve düşüş göstererek 3.210.000 kişi oldu. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak konuya ilişkin olarak Türkiye’nin olumlu yönde hareketlerini sürdürdüğünü altını çizdi. Özellikle binlerce insana iş olanağı sağlayan milli istihdam seferberliğinin önemine dikkat çeken Olpak bu konunun sektörü teşvik edici bir özelliğini bulunduğuna değildi. Türkiye’de ortaya çıkarılan kuvvet ekonomide yaratılmaya çalışılan tüm stres spekülasyonlara karşılık olarak istihdamda gelişmelerin olduğunu belirten Olpak, aynı dönemine göre istihdam konusunda kişi sayısının 1.010.000 kişi daha artış göstererek 47.1 seviyesine ulaştığını altını çizdi.

Öte yandan Olpak 15 Temmuz sürecine değinerek, bu dönemden sonraki süreçte Türkiye’nin çok hızlı bir şekilde toparlanma sürecine girdiğini ve bu zorlukları kolay atlattığını belirtti. İşsizlik konusunda ortaya çıkan verilerin ise işsizlik kaygılarına yönelik verilebilecek en güzel cevap olduğunu belirten Olpak, seçimden sonra yatırım sürecinde istikrarın sağlanabileceğini düşündüğünü belirtti. Özellikle yabancı yatırımcılar açısından ülkemizin son derece önemli bir yer olduğunu belirten Olpak, yabancılar tarafından Türkiye’nin bir cazibe merkezi olarak görüldüğüne dikkat çekti.

İş dünyası
İş dünyasında büyüme meydana geldi.

Büyüme Rekoru Sayesinde İşsizlik Aşağıya Çekildi

Verilere ilişkin bir yorumda da İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç bulundu. Özellikle ekonomide ortaya çıkan bu olumlu sonuçların işsizliği biraz daha aşağıya çektiğini belirten Avdagiç, işsizlik rakamlarının önümüzdeki dönemlerde tek haneli olarak düşebileceğini beklediklerini belirtti. Sanayi üretimindeki olumlu gelişmelerin oldukça iyi sinyaller verdiğini belirten Başkan, bu durumdan umutlu olduklarını ve reform süreciyle birlikte bu alanda önemli gelişmelerin alınabileceğini belirtti.

Büyüme İstihdama Yansıyor

Türkiye İhracatçılar Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, düşen işsizlik rakamlarının özellikle ekonomik anlamda başarının bir yansıması olduğunu kaydetti. Elde edilen rekor düzeydeki büyümeye dikkat çeken Büyükekşi, ülkenin geçen yıl yüzde 7.4 büyüme oranı elde ederek tekrardan gücünü ortaya koyduğunu ve olumlu verilerinde bunun bir yansıması olduğunu belirtti. Öte yandan oldukça güçlü bir ekonomiye sahip olduğumuzun altını çizen Büyükekşi, temelin sağlam olduğundan ve bu durumun istihdam konusunun önünü açan bir yapıda olduğundan bahsetti. Özellikle ihracat konusunun istihdam ve ihracat alanında önemli değişikliklere yol açtığını belirten Büyükeşi, bu konunun daha ileriki seviyelere ulaşmasına yardımcı olunduğunun altını çizmiş oldu. İhracat firmalarının yatırım konusunda içinde bulunduğumuz günlerde son derece iyimser olduğunu belirten Başkan, bu durumun verilere olumlu bir şekilde yansıma ihtimalinin olduğundan söz etti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir yorum

  1. 2021 destekleri

    Çok güzel

Average
5 Based On 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.