Anasayfa / Ekonomi / İş Bulamayınca Çilek İşine Girdi

İş Bulamayınca Çilek İşine Girdi

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yaşayan Yavuz Seis iki üniversite bitirdi. Buna rağmen uzun zamandan beri işsiz olan Seis, tercihini çilek yetiştiriciliğinden yana kullanarak işsizlik sorununa kendince çözüm bulmuş oldu. İşinden son derece memnun olduğunu belirten genç adam, bazı zamanlarda siparişi yetiştirmekte oldukça zorlandığını ve aslında kar oranı büyük bir işe giriştiğini belirtti. Geçmiş zamanlarda işe girmek için çeşitli sınavlara girdiğini ancak bu alanlarda başarılı olamadığını belirten genç adam, çevresinin tavsiyesi üzerine çilek yetiştiriciliğine girişmiş. Seis bu şekilde çilek üreticiliğine başladığını belirtirken bu iş üzerinden iyi bir kazanç elde ettiğini belirtiyor. Bu yılda 4 tonun üzerinde olarak çilek yetiştiriciliği yapacağının bilgisini veren adam, her geçen gün çilek üreticiliği konusundaki hedeflerinin  biraz daha büyüdüğünü açıkladı. Ürünün pazarlamasına yönelik herhangi bir sıkıntı yaşamadığını belirten genç adam, üniversite bitirdiği halde herhangi bir işi olmayan kişilerede bu yetiştiricilik işini tavsiye ediyor.

Çilek yetiştiriciliği
Çilek yetiştiriciliği ile parasını kazandı.

Pazarlama Sıkıntısı Yok

Yetiştirmiş olduğu çilekleri satmakta sorun çekmeyen Seis, araştırmalarına göre Trabzon’un genelinde toplam olarak 600 ton çilek üretiminin olduğunu söylüyor. Bu rakamın oldukça büyük olduğunu belirten adam, yetiştiriciliğini sağladıkları ürünü tarladan doğrudan piyasalara verdiklerine dikkat çekti. Öte yandan bizzat kendi aracıları üzerinden satış yaptıklarına değinen adam, pazar sıkıntısı çekmediklerinden dolayı son derece rahat olduklarını belirtti.

Geri dönüşlerinde olumlu olduğunu belirten genç adam, organik gübre kullandıklarını bu nedenle çileğin bekleme süresinin 5 günü bulduğunu ve şu anda sadece Trabzon genelinde satış yaptığını duyurdu.

Projeyi Genişletecek

Öte yandan projenin ilerleyen zamanlarında yurtiçine doğru harekete geçeceğini belirten adam, her geçen gün bu alandaki hedeflerini büyüttüğüne dikkat çekti. Seis aynı zamanda çileğin yağmuru pek fazla sevmediğini ve bundan dolayı meyvenin Trabzon’un doğu kısmında yetişmediğini ancak bulundukları konumun çilek açısından daha elverişli olduğunu kaydetti. Her gün 6-7 saatinin burada geçtiğini belirten genç adam, Nisan ayının 20’sine doğru hasadın başladığını ve Nisan’dan önceki dönemlerde havanın soğukluğu nedeni ile hasat için uygun olmadığını belirtti.

Devlet Teşvik Veriyor Değerlendirmeliyiz

İşsiz olanların ve karlı bir iş arayanların bu alana yönelmesi gerektiğini söyleyen adam, devletin yetiştiricilik konusunda destek verdiğini ve işsiz kişilerinde bu alana yönelmesinin karlı olabileceğinden bahsettir. Öte yandan yetiştiricilik konusunda 2.5 tona kadar verim alırken, organik tarıma geçiş isteğide bulunuyor. Organik çilek ise hem görüntüsü, hem de lezzeti dolayısıyla çevreden büyük bir talep görüyor. Çilek yetiştiriciliği ile ilgili en önemli konulardan bazıları ise bizzat devlet tarafından karşılanmış oluyor. Bunlar arasında gübre, ilaç, sulama sistemi, fide gibi konular yer alırken bunlar üzerinden çilek yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşların işleride daha kolay bir şekilde tamamlanmış oluyor. Yetiştiricilik konusunu bu şekilde hallettiğinden konu açan genç adam, gençlerinde bu alana yönelmelerinin iyi bir tercih halinde olacağından bahsetti.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir