Anasayfa / Ekonomi / İmar Barışında Rekor Getiri Elde Edildi
İmar Barışında Rekor Getiri Elde Edildi

İmar Barışında Rekor Getiri Elde Edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı gündemden düşmeyen İmar Barışı hakkında açıklamada bulundu. İmar Barışı programına yapılan başvuruların rekor sayıya ulaştığına dikkat çeken Bakan, şu ana kadar işleme alınacak olan 65 bin 361 yapının ödemesinin yapıldığını belirtti. Buna göre toplam olarak Yapı Kayıt Belgesi projesinden 315 milyon liranın toplandığına dikkat çekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İmar barışı kapsamına yoğun bir ilgi gösterildiğini belirtirken, şimdiye kadar beklenenden daha yüksek tutara ulaşıldığını ve kentsel dönüşüm için bu paranın kullanılacağını bildirdi. Bakan, bunun yanında devlete olan ihtilaflı durumun bitirilmesi, ruhsatsız yapıların kayıt altına alınması için başlatılan imar barışı düzenlemesinin halen devam ettiğini ve hız kesmeden yoluna devam edeceklerini belirtti.

Vatandaşların başvuru için e-devlet sistemini kullanması gerektiğinden söz eden Bakan, bu sistem üzerinden müracaat gerçekleştirdikten hemen sonra 31 Aralık tarihine kadar bir zaman olduğunu bu süreç içinde mutlaka yapı kayıt belgesi bedelinin vatandaşlar tarafından ilgili bankalara yatırılması gerektiğinden söz etti. Yapı Kayıt belgesi bedelinin belirlenmesi ise tamamen arsa değeri hesaba katılıyor. Arsa değeri ve maliyet bedelinin toplamı hesaba katılarak, konutlar üzerinde yüzde 3, ticari kullanımlarda ise yüzde 5 olarak Yapı Kayıt belgesi bedelinin alınmasına karar verildi.

Her Yıl 500 bin Konut Yenilenecek

Bu doğrultuda yapıların sahip olduğu özellikleri ve büyüklüklerin dikkate alındığını belirten Bakan, buna bağlı olarak tarımsal amaçlı olarak kullanılan basit binalar ciddiye alındığında bunların metrekaresi için 200 lira, 1 veya 2 katlı binalar için metrekare başına 500 lira, 3 veya 7 katlı binalar için metrekare başına 1000 lira, 8’den daha yüksek katlı binalar için yine metrekare başına 1600 lira yapı kayıt bedelinin alınacağını belirtti. Aynı zamanda alışveriş merkezi, lüks binalar, villalar, hastaneler gibi yapılar konu hakkında ayrı bir şekilde değerlendirilirken bunlar için metrekare başına 2 bin lira ödemek durumunda kalınabilir. Bakan aynı zamanda güneş enerji santrallerinin de bu gündeme alındığını ve megavat başına bunlardan da 100 lira esas alınarak bunların kapsama alınacağını dile getirdi.

Bu kapsama bağlı olarak bazı vatandaşların 31 Aralık tarihine gelmeden yapı kayıt bedelini erkenden ödediğine değinen Bakan, şu ana kadar çoğu bina için ödeme alındığını ve toplamda 65 bin 361 yapının ödendiğine dikkat çekti. Şu anda bu yapılar üzerinden 315 milyon liralık bir paranın toplandığına dikkat çekti. Bu paranın önümüzdeki sene içinde yüzde sıfır faizle belediyelere dağıtılacağını belirten Bakan, bu aşamadan sonra yılda 500 bin konutun yenileneceğini belirterek, bu hedefin artık gerçeğe dönüşeceğinin altını çizdi. Öte yandan İmar barışı için başvuruda bulunan kişiler belirtilen tarihten öncesi yapı kayıt bedelini yatırmak için en yakındaki Ziraat Bankası şubesine giderek ödemeyi yapmalıdır. Aynı zamanda bu dönemlerde çok fazla dolandırıcının çıktığına dikkat çeken Bakan, bunlara dikkat edilmesi gerektiğine ve ödemeleri doğrudan bankalara yapılması gerektiğini tavsiye etti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.