Anasayfa / Ekonomi / İhracatta Balkanlar Yükselişe Geçti
İhracatta Balkanlar Yükselişe Geçti
İhracatta Balkanlar Yükselişe Geçti

İhracatta Balkanlar Yükselişe Geçti

Türk şirketleri tarafından Balkanlara yapılan ihracat oranı, geçen yılın ilk 5 ayında 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 22,1 oranında artış gösterdi ve toplamda 4 milyar dolara ulaşmış oldu. Balkanlar coğrafyasına yapılan bu ihracatta ise en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke ise 1.1 milyar dolar ile Bulgaristan olarak belirtildi. Bulgaristan’ın hemen ardından, en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında Arnavutluk, Yunanistan, Makedonya, Slovakya, Slovenya, Bosna-Hersek, Makedonya ve Romanya yer aldı. Yılın ilk 5 ayında toplam olarak bu ülkelere gerçekleştirilen ihracat tutarı ise 962 milyon 246 bin dolara ulaştı.

Bu rakam geçtiğimiz yıl baz alındığında ise, yine yılın aynı dönemi dikkate alındığında 3 milyar 245 milyon 298 dolar düzeyinde bulunurken, gelen verilerle birlikte Balkanlar’a olan ihracatın yüzde 22.1 oranında artış gösterdiği ispatlanmış oldu. En çok ihracat yapılan ülke olan Bulgaristan’ı, ikinci sırada takip eden Yunanistan’la 839,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, üçüncü sırada bulunan Slovenya ile 587,8 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirilmiş oldu. Aynı dönemin içinde Slovakya’ya 211,5 milyon dolar, Bosna Hersek’e 179,2 milyon dolar, Arnavutluk’a 159,1 milyon dolar, Karadağ’a 27,6 milyon dolar ve Kosova’ya ise 123,2 milyon dolara varan bir ihracat yapıldı.

İhracatın En Fazla Arttığı Ülke Hırvatistan Oldu

Balkanlara yapılan bu ihracatlarda yılın ilk 5 aylık dönemi baz alındığında ise bütün ülkelerde bariz bir artışın var olduğu görüldü. Bu dönem dikkate alındığında en çok ihracat artışın yaşandığı ülke ise, yüzde 47.7 artışla Hırvatistan oldu. Geçen yıl ilk 5 ay içinde Hırvatistan’a olan ihracat 129,2 milyon dolar olurken, bu yıl ise aynı dönemde ihracatın 190,8 milyon dolar olduğu belirtildi.

Bu ülkeyi ise en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ülke olan Borsa Hersek takip etti. Bosna Hersek’e olan ihracat oranında ise 2018 yılının ilk beş aylık döneminde yüzde 37,2 oranında bir artış bulunuyor. Sırbistan’a ihracat oranı yüzde 37 artarken, Yunanistan’a yüzde 35,3, Slovenya’ya yüzde 22.6, Bulgaristan’a 3,7, Makedonya’ya yüzde 17,9 ve Kosova’ya yüzde 21,3 oranında ihracat artışı yaşandı.

İhracat En Çok Otomotiv Sektöründen Yapıldı

Balkan coğrafyası göz önüne alındığında en çok ihracatın yapıldığı sektör ise otomotiv sektörü olarak belirlendi. Otomotiv endüstrisinde Ocak ile Mayıs dönemlerinde bu ülkelere olan ihracat toplamda 829,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otomotiv sektörünü 533,8 milyon dolarla en çok 2. ihracat gerçekleştiren sektör olan kimyevi maddeler sektörü izlerken, 427,9 milyon dolarla tekstil sektörü, 332,9 milyon dolarla hazır giyim sektörü ve 321 milyon dolarla ise elektrik ve hizmet sektörü takip etti. Yine aynı dönem dikkate alındığında ihracatın en az olarak yapıldığı sektörler arasında ise süs bitkileri sektörü yer aldı. Bu alanda 2 milyon 253 bin dolarlık bir ihracatın yapıldığı bildirildi.

İhracat En Fazla İstanbul’dan Yapıldı

Öte yandan ihracat il bazlı olarak gündeme alındığında, en fazla ihracatın İstanbul ilinden yapıldığı onaylandı. İstanbul Balkan ülkelerine yapılan toplam ihracatın yüzde 46’sını tek başına üstlendi. İstanbul’un ardından en çok ihracat gerçekleştiren diğer iller arasında Kocaeli, Ankara ve İzmir gibi isimler yer aldı.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.