Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / İcralık Borçları Taksitlendirme Yöntemi (UYAP SİSTEMİNDEN)
Kredi Yada Kredi Kredi Kartı Borcunuzu Taksitlendirme Yapmak
avukatlık olan borcu taksitlendirme

İcralık Borçları Taksitlendirme Yöntemi (UYAP SİSTEMİNDEN)

Günümüzde hayatın vazgeçilmezlerinden olan bankalar, kredi kartları, krediler artık günlük yaşantımızda hayatın önemli bir parçası haline gelmiş durumdadır. Çoğu vatandaş kredi kartı yada kredilerden dolayı zaman zaman sıkıntılı dönemler geçirmektedir. Kredi kartlarında bilinçsizce kullanım sonucu borç batana sürüklenerek icralık duruma kadar gelen binlerce insan mevcuttur. Yine aynı zamanda banka kredisi kullanarak gerek ihtiyaç giderme gerekse borçlarını bir yere toplama mantığı ile kredi kullanan ve akabinde bazı olumsuz durumlardan dolayı icralık yada avukatlık olan vatandaşlarımız için  yapabilecekleri işlemler nelerdir yada nasıl yol izlemeleri konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

İcralık Borçları Taksitlendirme Yöntemi 2022

Yasal takibe düşen borçlar nasıl ödenir, taksitlendirme yöntemleri nedir? Avukatlık olduğumuzda nelerle karşılaşırız, tüm sorularınızın yanıtlarını sizler için cevapladık.

Kredi Yada Kredi Kartı Borcu Yasal Takibe Düşme Süreci

Kredi yada kredi kartı borcu yasal takibe yani avukata düşme sürecinde icranın başlaması için bazı yasal süreler mevcuttur. Kredi taksitinin arka arkaya 3 kez ödenmemesi durumunda yasal süreç başlar. Aynı süreç kredi kartının 3 dönem ödeme yapılmadığında normalde yasal süreç başlatabilirler. Fakat bazı bankalar bu durumda borçlu ile iletişime geçerek yasal süreç başlamadan borçluya kredi kartı yada kredi borcunu taksitlendirme yapma imkanı sunmaktadırlar.

Yasal takiplik yada icra dosyalarınızı öğrenmek için Tıklayınız.

Kredi Yada Kredi Kartı Ödemeleri Sebebi İle Avukatlık Olduğumuzda Nelerle Karşılaşırız

Harcamalarımız yada başımıza gelen talihsiz olaylar karşısında bütçemizde gereğinden fazla açıklar meydana çıkar ve bu finansal sorun karşısında ödemesini yapamadığımız yada geciktirdiğimiz kredi ve kredi kartları yüzünden avukatla karşı karşıya kalmaya sebep olur. Peki bu durumda başımıza neler gelebilir. Öncelikle yasal takibe düşen yada avukata devredilen kredi kartı yada kredi borçları nedeni ile haciz ve hatta hapis cezasına kadar bir tehlikeyle karşı karşıya kalabiliriz. Peki bankalar neden bu borçları avukatlara devrederler? Çünkü borçlu kişinin üzerinde bankanın ipotek koyabileceği herhangi bir mülk araç şirket vs. bulunmadığında banka haciz edecek bir şey olmadığından dolayı uğraşmak istemez ve ve belirli bir ücret karşılığında avukata havale eder. Bu konuda çok çetin ve sadece tahsilat işi yapan avukatlar bile mevcuttur. Bu avukatlar borçlu kişilerden nasıl parayı alacağını nasıl isteyeceğini bilir. Hatta kendisinden alamazsa en yakın kardeş kuzen hala amca yeğen gibi akrabalara ulaşıp sizin borcunuzu herkesten isterler. Bu şekilde onlardan para alamayacaklarını biliyorlar ve akrabalarınızın da sizi zamanla rahatsız edeceğini mahcup duruma düşüp bu borcu ödemenizi sağlıyorlar.

UYAP SİSTEMİNDEN TAKSİTLENDİRME;

Kredi kartı ile tek çekim ve taksitli olarak ödenebilir. Bunun için İcralık Borcu Taksitlendirme adresine giriş yaparak gerekli işlemleri yapmanız gerekiyor.

Yasal Takibe Düşen Borç İçin Neler Yapılabilir?

Kredi yada kredi kartı sebebi ile bankaya olan borcunuz yüzünden avukat tarafından bildirim gelmiş ve aranıyorsanız bu süreçten sonra izlemeniz gereken yol şunlar olabilir;

 • Kredi yada kredi kartı borcunuzu taksitlendirme yapmak,
 • Bankanın tahsis ettiği avukat ile faiz ve vade pazarlığı yapmak,
 • Avukatın vermiş olduğu taahhüt nameyi hemen imzalamamak,
 • Banka kredi kartı ile borcunuzu ödemektir.

Bu şekilde maddeler halinde saymış olduğumuz seçenekler yapacağınız çözümlerin başında yer almaktadır. Gelin bu çözümleri biraz daha açalım

.

yasal takibe düşen borçlar
Yasal takibe düşen borçlarınız için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

Kredi Yada Kredi Kredi Kartı Borcunuzu Taksitlendirme Yapmak

Avukat borç bildirgesi için sizinle iletişime geçtiğinde bu burcu avukat bürosu ile yada birebir avukat ile görüşerek taksitlendirme (vade) yapabilirsiniz. Taksitlendirme işlemi daha önceden 72 aydı fakat bu tek seferli olduğu için avukatlar ancak 48 aya kadar vade yapabilmektedirler. Gerçi bazı avukatlar 3 aydan fazla seçenek vermeseler de bu direnci kırmak avukat ile konuşmakla esneye bilmektedir.

Kredi Yada Kredi Kredi Kartı Borcunuzu Taksitlendirme Yapmak
Kredi Yada Kredi Kredi Kartı Borcunuzu Taksitlendirme Yapmak

Bankanın Tahsis Ettiği Avukat ile Faiz ve Vade Pazarlığı Yapmak

Bankanın tahsis etmiş olduğu avukat ile bire bir görüşme esnasında avukata tüm samimiyetinizle borcunuzu kapatacağınızı fakat kapatma işlemi için size yardımcı olması konusunda avukatı ikna ederseniz faiz ve vade konusunda avukatta size karşı olumlu açıdan esnetmeler düzenleyebilir.

Avukatın Vermiş Olduğu Taahhütnameyi Hemen İmzalamamak

Öncelikle bu aşamada biraz araştırma yapmak gerekiyor. Yani avukatın size vermiş olduğu taahhüttü hemen imzalamadan önce vade seçeneklerine faiz oranlarını inceleyin. Eğer sizin için uygunsa imzalayın. Fakat şunu da belirtmek gerekirse o taahhüttü imzaladıktan sonra borcunuzu yine de ödemezseniz bu durumda karşınıza hapis cezası çıkabilir.

Banka Kredi Kartı İle Borcunuzu Ödeme Yapmak; Avukata devredilmiş borcunuz kredi kartı limitinizin yerli olduğu kadarı ise elinizdeki kredi kartı bilgilerini avukata vererek borcunuzun ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

Kredi yada Kredi Kartı Borcu Taksitlendirmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Borcu taksitlendirme yaptığımızda ödeme tarihlerinin açık bir şekilde belirtilmiş olması gerekir .Eğer aksi bir durumda ise İİK. nın 340. maddesine göre borçlunun haciz ile cezalandırılması yasal olarak mümkün değildir.
 • Borcun taksitlendirme aşamasında taksit miktarlarının açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.
 • Taksitlendirme yapılan borcun taksitlerinden herhangi birisi borçlu tarafından zamanında ödenmediği taktirde MD. 340 gereğince borçlunun ceza alabilmesi mümkündür.

İcralık borçlarınızı bu şekilde taksitlendirebilir, bankaların yapılandırma avantajlarından da yararlanabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

3 yorum

 1. Kesin bilinmelidir burcunun ev adresine haciz işlemi için yine gidiliyor. bir öncekinden farklı olarak kapıdan girer girmez bölünen malların yazma işlemi olmuyor Sadece Yani bir kere borçlunun haline münasip ev eşyası artık kayda geçmiyor ancak beni sen eşyalardan ikinci bir adet varsa bunlar halledilebiliyor. Yani iki televizyondan 2 buzdolabından ve diğer eşyaları ikincisi ve değerli olanları alınabiliyor. Peki Sadece bu mu Hayır evde bulunan Değerli tablolar her ne kadar borçlu göstermezse de evde mevcut bulunan kasa artırılarak İçindeki para kıymetli evrak altın gümüş Ne bileyim değerli taş antika veya süs eşyası gibi kıymetli eşyalar ya da hisse senetleri çiçekler alacak senetleri mesela tespit edilir Ya da borçlunun ya da Borçlu ile birlikte yaşayanların üzerlerinde yine boynunda koynunda vesaire kolunda üçüncü şahıslar istihkak iddiasında bulunabilirler. ama bunların üzerinde bulunan saat Ziynet eşyası çok değerli telefon cep telefonu gibi malların tespiti yapılarak yine haciz yoluna gidilebilir. yeni duruma göre icra memurunun kanaati burada önemli ise de burada hakkaniyet mağdurun durumu adaletli olma vicdani muhakeme öyle çıkacaktır.

  • avukat Sibel hanım.. bu haciz konusunda hacizli kişinin resmi i olarak kağıt üzerindeki yerimi görünür,yoksa bankadaki adresimi? örneğin ben resmi olarak amca oğlunda görünüyorum.. fakat bankalardaki adresim şuan oturduğum adres.. bunu da çocukların okulu yüzünden yaptım.. 8 yıldır böyle.. haciz nereye olacak..

 2. Avukat Nazım

  Alacaklısı takibe gidiyor icraya gidiyor sizin bir varlığınızı gelirinizi veya takip edebileceği alabildiğince Biz Emin varsa alıyor alamazsa zaten ona karşılık ayırıyor ve karşılık ayrılmış alacaklar hesabında Onu tutuyor belli bir süre sonra da bunları kayıtlarını silmek durumunda uzun vadede sizden alınamamış sağ geliriniz yakalayamamış’ sağ ne yapacak banka Sineye çekecek bunu başka çaresi yok Peki alacak sistemde var şimdi ben bizim katılım bankalarından Herkes gelip Ben de gelip bu hesabı olsun olmasın kredi kartı alabilir miyim ya kredi kartı şöyle banka bizlerden banka bir kez istediğine kredi kartı veriyor Orada da siz bankaya gidiyorsun Ben bankanın müşterisi olacağım diyorsunuz banka Hay hay diyor bakayım diyor siz de belki hepimizi görüyor Zaten onun bakıyor Eğer Size hesap açıyorsa ki hesap açması lazım kan gelmesi çalışıyor ondan sonra size kredi kartı verebiliyorum Tabii tabii katılım bankaları mevduat bankaları gibi kredi kartı ihraç ediyor müşterilerine bu hizmeti sunuyorlar süre kapatacağım kredi kartı borcu vardı sonra kredi kartı borcu vardı devreder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.