Anasayfa / İş Fikirleri / İcralık Arabalar Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir? (Şartlar)
icra - İcralık Arabalar Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir? (Şartlar)

İcralık Arabalar Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir? (Şartlar)

İcradan araba alınır mı, alınır ise şartları koşulları ve varsa istenilen belgeler nelerdir gibi merak edilen ayrıca hacizli araba ya da ihale araba alma yöntemlerini paylaşacağız.

İcra İhalesinden Araç Satın Alın

Haciz işlemleri uygulanmış araçlar icralık olur ve zaman zaman çok uygun fiyatlara satışa çıkarılır.Bir çok kişi böyle fırsatları kaçırmak istemez fakat işlemlerin hangi doğrultuda ilerlediğini bilemediği için araba sahibi olamaz. Bunun gibi merak edilen konuları bu yazımızda sizleri aydınlatacağız.

İcradan Araba Alım İşlemi Nasıl Yapılır?

Borcu olan kişilerin borçlarını ödeyememe durumlarında ellerindeki mal varlıklarına haciz işlemi uygulanır. İcralık araçlar ya da hacizli araçların satılışı günümüzde hala devam etmektedir. Haciz işlemi araba markası gözetmeksizin hepsine uygulanabilir.

icradan araba almak - İcralık Arabalar Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir? (Şartlar)
İcradan araba almak helal mi?

Devletin haciz işlemi uygulamış olduğu arabalar otoparklara çekilir ve belirli bir süre sonunda satışa sunulur.İcra dairelerinin satışa sunduğu bu hacizli araçlar çoğu zaman ederinin de altında satılır ve bu durum kimileri için al-sat yaparak ayrı bir kazanç kapısı oluşmuştur. İcradan herhangi birisi de  araç satın alabilir. Alım aşamaları ihale usulü olduğu için tek şart ihaleye girebilmektir.

İşin Dini Boyutu: İcradan Mal Almak Günah mı?

Teminat Yatırıp İhaleye Girin

İcradan alınacak arabalar ihale ile olduğu için başında araca göre değişkenlik gösteren bir miktar icra müdürlüğüne para yatırmak zorunludur. Teminat yatıran herkes bu ihaleye girmeye hak kazandığı gibi ihaleyi kazanmak için uğraşacağı anlamına da gelmektedir. İcradan alınacak aracın her zaman  değerinin altında satılacağı anlamına gelmez. İhaleye katılanlar müdürün vermiş olduğu fiyatla başlarlar ve bu rakam üzerine teklif sunarak devam ederler. Bunun için şahısların ihalesine gireceği aracı göz önünde bulundurması gerekir.icradan araba alma yöntemleri - İcralık Arabalar Nasıl Alınır? İhaleye Nasıl Girilir? (Şartlar)
İcradan araba alma yöntemleri.

İhale Yolu ile Araba Satın Alın

İcra yolu ile satışa çıkarılan bütün araçlar ihale usulü gerçekleşir. Bu ihaleler il bazında Adalet bakanlığı icra malları satış portalından ve internet sitesi üzerinden takip edilir. Bu linkte ihaleye çıkacak araç ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Her ihale için ayrı bir şartname bulunmaktadır. Genellikle iki kere yapılan ihalelerde belirlenen teminat miktarının hazırlanması da zorunludur. Bu iki ihale sonucu aracın satışı gerçekleşmez ise söylenen miktar biraz daha aşağıya çekilir. Fakat icradan aracınızı satın almadan önce mutlaka görmeye çalışmalısınız çünkü araçlar otoparklarda tutulduğu için hasar görme olasılığı yüksektir.

Teminat 10 Gün İçinde Yatırılmalıdır!

İcradan alınan araçların sadece KDV ve damga vergisi bulunmaktadır. Bunun dışında kalan masraf ve ödemeler borçluya aittir. Almaya hak kazandığınız aracınızın ücretini 10 gün içerisinde yatırdığınız takdir de takriben 15 gün içerisinde bulunduğu otoparktan alabilirsiniz.

İcradan Araç Almanın Şartları Nelerdir ?

İcradan araç almak isteyenlerin bir çok sebepleri vardır mesela al sat işi yapanlar araç toplamak ve onu faal hale getirip uzun yıllar kullanmak isteyenler Peki bu hacizlenmiş araçları almanın ne gibi şartları vardır,

  1. Öncelikle ihaleye girebilmek için yayınlanan ihalenin niteliklerine sahip olmak
  2. Türkiye cumhuriyetinde tebligat göstermek
  3. Oturmuş olduğunuz il yada ilçede kanuni ikametgah göstermek
  4. Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ile başvurmak
  5. 18 yaşını doldurmuş olmak
  6. İhaleye girecek tüzel kişiler için tüzel kişiliğin kayıtlı olduğu il yada ilçeden noter tasdikli vekaletnameyi vermek
  7. Alınacak aracın ücreti bankadan talep edilecek ise çalışılan bankadan teminat belgesi almak
  8. Araç için düzenlenecek olan ihaleye ihale başvuru formunu temin edip doldurmak

İlk aşama için bu şartlar tamamlandığında ikinci aşamaya geçilir. 2.aşamada icra müdürlüğünce talep edilen teminatı hazırlamak ve ihalelere araç  için müracaatta bulunmak Ve son olarak ta aracın borcunun bulunup bulunmadığını ve hasar kaydı durumunu araştırarak bilgi sahibi olmak.

Peki Bu İhale İlanlarından Nasıl Haberdar Olabiliriz?

Hacizlik araçların ihale ilanları öncelikle internet ortamı olamak üzere gazetelerden yada defterdarlık binalarının ilgili panolarından takip edebilmek mümkündür. Gazete ile duyurusu yapılacak ilanın ilk ilan ile ihale arası 10 gün son ilan ile ihale arası 5 günden az olamak kaydı ile gazetede 2 defa duyuru yapılır. Bunun yanına ek olarak internet ortamından yapılan duyuruları araştırıp dikkate almak Ve birde hacizli araç ilanlarına buradan ulaşmanız mümkündür.

İcradan araç almak istiyorsanız, yukarıda verdiğimiz seçenekleri kullanarak bir otomobil sahibi olabilirsiniz.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!