Anasayfa / Ekonomi / Hükumet Başlattı; 3 Günde 171 Bin Kişi Başvurdu!

Hükumet Başlattı; 3 Günde 171 Bin Kişi Başvurdu!

Çevre ve Şehircilik Bakanı, imar barışı kanunu kapsamında vatandaşlara müjdeyi vermiş oldu. İmar barışı düzenlemesine bağlı olarak yapı kayıt belgesi almak için e-devlet sistemi üzerinden başvuru gerçekleştiren kişiler ilk üç gün içinde 188 bin 571 sayısına ulaştığı onaylanmış oldu.

Bakan tarafından muhabirlere yapılan açıklamada özellikle vatandaşların son dönemde imar barışı düzenlemesine büyük bir ilgi gösterdiğinin altı çizildi. 8 Haziran tarihinden itibaren olmak üzere e-devlet üzerinden alınacak olan başvurular böylelikle gündemdeki yerini aldı. Bu düzenlemeden yararlanmak isteyen kişilerin her geçen gün biraz daha artış gösterdiğini belirten Bakan, bu büyük ilgiden memnun olduklarını belirtirken sözlerine şöyle devam etti “Sadece ilk üç gün içinde uygulamaya başvuruda bulunan vatandaşların sayısı oldukça dikkat çekici bir yerde bulunuyor. E devlet sistemi üzerinde ilk üç günlük süreç içinde 171 bin 638 konut sahibi ve 16 bin 933 iş yeri sahibi bu alana başvuruda bulundu. Böylelikle imar barışı düzenlemesi için başvuruda bulunan kişilerin sayısı 188 bin 571’e çıkmış bulunuyor.” diye konuştu. İmar barış düzenlemesine başvuru için harekete geçmek isteyen kişilerin yapması gereken şeyin ise e-devlet sistemine girmek olduğunu belirten Bakan, özellikle Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerinin de bu süreç içinde kişilere yardımcı olacağını yineledi.

İmar barışı
İmar Barışından milyonlarca insan faydalandı.

Bakandan Vatandaşlara Uyarı Geldi

Konuşma sırasında aynı zamanda başvurulara ilişkin küçük uyarılarda da bulunan Bakan, büro açarak kişileri yönlendiren kişilere de itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Bakan bunun yanında vatandaşların kendi isteklerine bağlı olarak doğrudan internet ortamını kullanarak sisteme giriş yapabileceklerini ve bu kişilerin herhangi bir ağırlığının olmayacağının bilgisini verdi. Bakan aynı zamanda konuşmasını şu şekilde sürdürdü “Vatandaşlar eğer dilerlerse il müdürlüklerine giderek yardım isteyebilir veya tapu müdürlükleri üzerinden işlemin nasıl devam edeceğine ilişkin sorularını yöneltebilir. İstanbul için farklı bir yol izlemiş durumdayız. İstanbul ilinde 40 farklı yerde büro açtık. Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait olan sosyal tesislerini de kullanıyoruz. Vatandaşlar bunun için kendi ilçelerdeki memurlarımızdan yardım alabilirler.” diye konuştu.

İmar Barışı İçin Son Başvuru Tarihleri

İmar barışı konusuna kısa bir sürede büyük ilginin alındığını belirten yapı sahipleri başvurularını bulundukları alan içinde çok rahat bir biçimde gerçekleştirebiliyor. E-devlet sistemi bunun için vatandaşlara kolaylık sunarken, e-devlet sistemine giriş yapabilmek adına kişilerin bazı yolları izlemesi gerekiyor. Bunun için PTT şubelerinden alınacak olan e-devlet şifresiyle birlikte turkiye.gov.tr adresine veya e-devlet’in mobil uygulamasına giriş yaparak işlemleri gerçekleştirmek yeterli olacaktır. Daha sonrasında sisteme giriş yapan vatandaşlar imar barışı başvuruları bölümüne giriş yaptıktan sonra ise istenilen bilgileri tam olarak doldurarak başvuru işlemini tamamlayabilir. Düzenleme için son başvuru günü  olarak belirtilmiş olup, başvuru yapıldıktan sonra başvuru bedelinin de  yatırılması belirtilen durumlardan biridir.

İmar Affı için başvurular sona ermiştir. Tekrar bir af söz konusu olması halinde başvuru tarihlerini sizlerle paylaşacağız.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.