Anasayfa / Ekonomi / Ocak Ayında Enflasyon Beklentileri Aşıldı
enflasyon verileri

Ocak Ayında Enflasyon Beklentileri Aşıldı

Enflasyon oranları Ocak ayı içinde yıllık bazda yüzde 15.39 artış göstermişti. Bu verilerin ardından analistler tarafından verilerin tahminlerin üzerinde olduğu belirtilirken, gıda fiyatlarının artışından sonra manşet enflasyonunun yukarı bir seviyeye ulaştığı belirtilmiş oldu. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından derlenen verilere göre, TÜFE oranı Ocak ayı baz alındığında yüzde 2.61, YİFÜ oranı ise yüzde 3.03 oranında artış göstermiş oldu. Yıllık enflasyon verilerinde tüketici fiyatlarında ise yüzde 15,39, üretici fiyatlarında ise oranlar yüzde 23,71’i gösterdi. Ekonomistlerin tahminlerini aylık olarak yüzde 1,36 aştığını belirten bu rakamlar, yıllık olarak ise yüzde 13.98 oranında bir seviyenin ortaya çıkardığını göstermiş oldu.

Gıda fiyatlarında var olan artışların özellikle enflasyon oranını arttırdığına değinen analistler, gıda türünün dışındaki diğer gruplarda ise kurlara bağlı olarak bir fiyat değişkenliğinin ortaya çıktığından bahsetmiş oldu.

Enflasyon Bu Dönemde Yılın Zirvesini Görebilir

Analistler 2003 bazlı olarak TÜFE’nin yüzde 15,39 oranında olduğuna dikkat çekerken, endeks tarihinde var olan artışın yüzde 10 civarında gıda türünden dolayı artış gösterdiğine dikkat çekti. Özellikle bu durum enflasyonun çift haneli olarak bitip bitmeyeceğini belirleyen en önemli verilerden biri olarak kabul görüyor. Gelecek dönem dikkate alındığında enflasyonun var olan seyrinin gıda fiyatlarındaki dengesizliğinin yanı sıra, ham petrol ve emtia, döviz kuru etkileri de bu alanda belirleyici olacak diğer sektörlerden biri olarak gösteriliyor. Öte yandan analistler döviz kurunun uzun zamandan beridir halen enflasyon konusunda belirleyici olarak en önemli maddelerden biri olduğuna dikkat çekmiş oldu.

Analistler öte yandan manşet enflasyonda baz etkisiyle birlikte Temmuz ayında aleyhine kalmaya devam ettiğini açıklarken, yılın son iki ayında lehine durum görülmesine ve 1 puanlık bir etkinin oluşabileceğinden söz etmiş oldular. Ancak işlenmemiş gıda ürünlerindeki dengesiz fiyat hareketleri içinde bulunduğumuz ay içinde düzelirse, enflasyon oranları yılın zirvesine ulaşabilir denildi. Bu doğrultuya göre analistler enflasyon oranlarının yılı yüzde 12,5 ile 13,0 oranında kapatacağına değinmiş oldu.

TAVSİYE:  TOKİ Silivri İçin Başvurular Başladı
Enflasyon Bu Dönemde Yılın Zirvesini Görebilir
Enflasyon Bu Dönemde Yılın Zirvesini Görebilir.

Gıda Sektörü Endişe Verici Bulunuyor

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kivci ise, yıllık oranda enflasyondaki yükselişinin bariz olduğuna dikkat çekerken, 2021 yılının sonuna kadar kur şoku olmaması ve emtia fiyatlarından kaynaklanan baskının ılımlı bir seviyede olmasından sonra, enflasyon oranlarının yüzde 14 ile 16 bandı arasında olabileceğine değindi. Kivci’ ye göre enflasyon yılı yüzde 14.3 seviyesinde kapatmış olacak. Kivci enflasyonda var olan bu artışın sadece manşet rakamlar üzerinde geçerli olmadığını aynı zamanda çekirdek ve hizmet enflasyonu alanında da görüldüğüne dikkat çekti. Bu alanda da yükselmenin gelecek dönemlerde devam edeceğini öngördüklerini belirten Kivci, risk konusunun yüksek olduğunu kaydetti. Kivci, aynı zamanda gıda sektöründe var olan enflasyonun arttığını ve bunun son derece endişeli bir hale geldiğine dikkat çekti. Gıda fiyatlarının enflasyonu arttırma konusunda tek etken olmadığını belirtirken, özellikle kur etkisinde bir artışın yaşandığını kaydetti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir