Anasayfa / Ekonomi / Hazır Giyim İhracatı İçin Beklenti 25 Milyar Dolar
Hazır Giyim İhracatı İçin Beklenti 25 Milyar Dolar
Hazır Giyim İhracatı İçin Beklenti 25 Milyar Dolar

Hazır Giyim İhracatı İçin Beklenti 25 Milyar Dolar

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hadi Karasu, Kimtex Tekstil tarafından düzenlenen 5.satın alma stratejileri ve beklentileri toplantısına konuşmacı olarak katıldı. Toplantı sırasında sektöre ışık tutmak ve geleceği daha emin adımlarla oluşturabilmek adına çalışmalarda yer aldıklarını belirten Karasu, Ufuk 2030 adı verilen proje kapsamını yürüttüklerini ve gelecek hedeflerini bazı durumlara böldüklerini açıkladı. Özellikle bu hedeflere uygun olarak çalışmalara başladıklarından bahseden Karasu, buna uygun olarak bir planın çıkarıldığından bahsetti.

Karasu giyim sektörünün yeni hedeflerine dikkat çekerek 5 yıllık yol haritasında yaklaşık olarak 17 milyar dolar oranında bir giyim ihracatının gerçekleştiğini ve bunu daha üst bir seviyeye çıkarma hayallerinin olduğunu, 5 yıllık zaman diliminin içinde ise bu rakamın 25 milyar dolar olarak gerçekleşmesini istediklerini belirtti. Öte yandan ihracat rakamının ilk etapta 18 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini belirten Karasu, daha sonra bu verileri hep birlikte 25 milyar dolara çıkaracaklarını ve bu nedenle bir bütün halinde çalışması gerektiğinden söz etti. Türkiye’yi özellikle diğer ülkelerden ayıran düzeyde bir üretimin olduğunu belirten Karasu, hazır giyim, tekstil, ayakkabı sektörü gibi onlarca sektör içinde bir bütünlüğün vurgulanması gerekir diye konuştu.

Yurtdışında bu vurgunun sürekli yapıldığını ve bu konu hakkında en önemli noktanın sürdürülebilirlik olduğunu mevcut pazarlar haricinde yeni pazarlara girilmesi gerektiğini özellikle bu pazarlarda sağlam bir yere sahip olunması gerektiğini de toplantı sırasında sözlerine ekledi. Özellikle bu şekilde sektör hacminin büyüyeceğinden söz eden Dallı, yer sağlamlaştırma açısından bunun gerekli olduğunu ifade etti.

Hazır giyim
Hazır giyim imalatı için beklentiler yükseldi!

ABD Yeni Pazar Olarak Gündeme Geliyor

Almanya ziyaretinin sonrasında ise İspanya, Hollanda, İngiltere ziyaretlerinin gerçekleşeceğini belirten Karasu, önümüzdeki hafta içinde ABD ziyaretinin gerçekleşeceğini ve burayı gerçekten çok önemsediklerini kaydetti. Öte yandan Çin Hazır Giyim Başkanı ile de bir görüşmenin yapıldığını belirten Karasu, bu alanda hareket etmek istiyoruz Çin’den korkmak için bir neden yok, iki milyarlık bir nüfusu olan bir ülkeye gidip bunları nerede satışa çıkaracağımızı soracağız diye konuştu.

LC Waiki Tedarik Direktörü ise an itibariyle 870 farklı dükkana ulaştıklarını ve bunlar arasından 470 tanesinin Türkiye’de olduğuna dikkat çekerken sadece bu yıl 16 milyar liralık ciro beklediklerini kaydetti. Geçen sene ülkede yüzde 83 oranında alım yapıldığını belirten Şenol Dallı, şimdilerde ise bu oranın yüzde 90’a ulaştığını ve her geçen gün süre biraz daha arttığının bilgisini verdi.

Bu sene 120 civarında yeni dükkan açmak istediklerini belirten Şenol Dallı, bunun sadece 30’unu Türkiye’de açacaklarını bildirirken, 1 milyar dolar civarında bir ihracatın gerçekleşeceğini ve satışların yüzde 40’ının yurt dışına yapılacağını kaydetti. Öte yandan kalite konusunda sıkıntılar yaşandığını ancak bu durum için önemli tedbirler aldıklarını ve bu kalite durumunun tıpkı beklenen gibi olacağına inandıklarını belirtti. Dallı aynı zamanda gelecek sezon içinde hedeflerin büyük olduğundan bahsederken, ihracat rakamlarının seviyesinin aşılacağı düşüncesi taşıdığını belirtti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.