Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Gazi Maaşı Ne Kadar? 2022 Hesaplama (15 Temmuz, Kore, Kıbrıs)
Gazi Maaşı Ne Kadar? 2022 Hesaplama (15 Temmuz, Kore, Kıbrıs)

Gazi Maaşı Ne Kadar? 2022 Hesaplama (15 Temmuz, Kore, Kıbrıs)

Kıbrıs gazi maaşı ne kadar 2022, Kıbrıs gazi maaşı hesaplama ve sorgulama nasıl yapılır, 2022 yılında ne kadar zam yapılacak, Asker, Terör ve SGK gazi maaşları ne kadar oldu sizler için araştırdık.

Gazi Maaşı Bağlanması İçin Evraklar Nereye Gönderilir?

Şehit yakınları ve gazilere maaş bağlanması ile ilgili işlemler için istenen belgelerle birlikte kendi kurumuna müracaat ederler. Kurumları gerekli belgeleri tamamladıktan sonra dosyalarını Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Adres : Mithatpaşa Cad. No: 7 Kızılay/ ANKARA adresine gönderirler. İrtibat Tel: ALO 170

Engelli Maaşı Zam Tablosu

Engellilerin almış olduğu üç aylık maaşlarına 2022 yılında % 5 oranında zam yapılması beklenilmektedir. Beklenilen zam eğer % 5,4 oranında olacak ise maaşlar aşağıdaki tabloda verileceği gibi olacak.,

 • 65 yaş maaşı 1.296 TL
 • %40-%60 özürlülük raporu olanlar için :1.552 TL
  Gazi maaşları ve zamları 2022

Her sene olduğu gibi bu sene de yetim, dul, engelli, emekli, öğrenci, yoksul, gazi, yatalak, fakir ve yardıma muhtaç olan ayrıca devletten ödenek alabilen kişiler tatmin edici zam oranı beklemektedir.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama sayfasına giriş yaparak  aşağıdaki linkten sonuç alabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sorgulama yaparak sonuç alabilirsiniz.

Dul Maaş Zamları

5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu Hükümlerinde Dul ve Yetim Aylık Yüzdeleri;

 • 1-Dul eşler için % 75,
 • 2-Memur olan veya memur aylığı emeklisi olan dul eş için %50
 • 3-Bir Dul bayan ve bir çocuk % 60, % 30
 • 4-Bir Dul eş ve iki çocuk % 50, % 25 er,
 • 5-Bir dul eş aylığın yarısını, üç ve daha fazla çocuk da kalan %50 maaşı kendi aralarında eşit olarak paylaşır.
 • 6-Tek çocuk ise % 50,
 • 7-İki çocuk ise % 40
 • 8-Üç ve daha fazla çocuk % 100 ü geçmemek kaydıyla eşit miktarda devlet ödeneğini paylaşmaktadırlar.

Devletten Beklenen Emeklilere ve Bakıma Muhtaçlara Yeni Fırsatlar

Hükumet gerek emekli gerek yardıma muhtaç müşkül durumda olan gerek ise yetim dul gibi pek çok kişiye maaşlar dışında farklı yardımlarda da bulunmakta. Kaymakamlıklar belediyeler ve sosyal yardımlaşma dernekleri ile birlikte yürütülen destek projelerinde kimin neye ihtiyacı var ise o karşılanmaktadır. Her geçen sene yardım destek projelerine yenileri eklenmekte vatandaşlarımızın ihtiyaç talebine göre değiştirilmektedir. Yine her sene olduğu gibi bu sene de yakıt yardımı gibi temel ihtiyaç hususunda büyük yardımların düzenlemesi için kollar sıvandı.

Halkbank şehit yakınları ve gazilerimiz için uygun 1,63 faiz oranları ile kredi vermektedir. Ayrıntı: https://www.halkbank.com.tr/tr/bireysel/krediler/ihtiyac-kredileri/vefa-ihtiyac.html

Evde bakım maaşı alanlar da merak ile beklenen zamlardan kendileri için ayrılan bütçeyi merak etmekte. Zorlaşan hayat şartlarından dolayı muhtaçlara yoksullara yapılan maaş zammından evde hasta bakımı ile ilgilenenler de yararlanabilecekler. Gazilere ve şehit yakınlarına sayılan haklar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yardımlardan yararlanan öğrenciler için de güzel zamlar beklenmekte. Okuyanlara yönelik yapılacak zamlar ile burs ve kredi alanların her ay aldıkları devlet destekleri sayesinde öğrencilik hayatları daha kolaylaşmış olacak üstelik burs ve kredi gibi yardımların geri ödemesi olmayacaktır.

Vazife Malulü Aylığı kimlere bağlanmaktadır?

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre subay, astsubay, uzman jandarma, sivil memur, uzman erbaş ve erbaş/erlerin vazife malullüğünü gerektiren sebeplerle hayatlarını kaybetmeleri halinde; hizmet süresi 30 yıla (10.800 güne) kadar olanlara 30 yıl (10.800 gün) hizmet yapmış gibi, hizmet süresi (30) yıldan fazla olanlara ise fiili ve itibari hizmet süresi toplamı üzerinden aylık bağlanır. Vazife malullüğü gerektiren sebeplerle malul olan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlara hizmet süresi ve malullük derecesi üzerinden, erbaş/erlere ise öğrenim durumlarına göre hesaplanan miktarlarda aylık bağlanır.

Gazilere Verilen Devlet Desteklerinden Bazıları

 • Kamuda istihdam ve Gelir Destekleri
 • Barınma Desteği
 • Eğitim-Öğretim Yardımı
 • Sağlık
 • Ulaşım

Gazi Maaşı Ne Kadar 2022

Geçen yıl ortalama olarak aşağıda yer alan tutarlarda gazi maaşı verilmekte idi.

 • 15 Temmuz gazilerine 2.687 TL ile 3.805 TL arasında maaş veriliyor.
 • Doğu görevi sırasında gazi olan askerlere (6. derece) ortalama yaklaşık 2.500 TL (rütbelere göre gazi maaşı tutarı değişmektedir.)
 • Kıbrıs ve Kore Gazilerine ortalama 500 TL maaş verilmektedir.

15 Temmuz Gazi Maaşları Ne kadar?

667 sayılı KHK ile yapılan düzenleme gereğince gazilerimizin, maluliyet derecelerine göre %60 ve üzeri engelli olması şartı aranıyor. 15 Temmuz nedeniyle maaş bağlanan 95 gazimizin bulunduğu öğrenildi. 15 Temmuz Gazilerinin maaşları sabit olmadığı belirtilmekle 1 ile 6 arasında bir maluliyet derecesi belirleniyor. Ortalama en düşük gazi maaşı 2.687 TL. iken en yüksek gazi maaşı ise 3.805 TL olduğu belirtildi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.