Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Gazi Maaşlarında Son Durum Zam ve Hesaplama
gazi - Gazi Maaşlarında Son Durum Zam ve Hesaplama

Gazi Maaşlarında Son Durum Zam ve Hesaplama

Her sene olduğu gibi bu sene de hemen hemen her alanda düzenlemeler olmakla birlikte gazi ve şehit yakınları için ödenen aylıklar hakkında da düzenlemeler mevcuttur. 2019 yılında yapılan gazi ve şehit maaşları hakkında merak edilen konuda aşağıda anlatmaya devam etmekteyiz.

gazi maaşları ve zamnları - Gazi Maaşlarında Son Durum Zam ve Hesaplama
Gazi maaşları ve zamları

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM NE ZAMAN?

Emeklilik zamları daha çok memurlara yapılan zamlar ile ilişkilendirilir. Yani memur ile emekli aynı zam oranı ile maaş almaktadır. Bu sene memur zam oranı çok düşük rakamlarda seyrettiği için emekliye yapılan zam oranı da bu sebeple düşük olmuştur. Emeklilik maaşları yeterince düşük olan ülkemizde umutlu bekleyiş 2019 yılı içindir. 2019 emeklinin yanı sıra yetim, dul, sakat,yaşlı, kimsesiz, yatalak, gazi, şehit, engelli maaşlarına da yeni zamlar yapılacaktır. Yine 2019 emekli zam tablosunu aşağıda verdik.

ENGELLİ MAAŞI ZAM TABLOSU

Engellilerin almış olduğu üç aylık maaşlarına 2019 yılında % 5 oranında zam yapılması beklenilmektedir. Beklenilen zam eğer % 5 oranında olacak ise maaşlar aşağıdaki tabloda verileceği gibi olacak.

 • 65 yaş maaşı 1000 TL
 • %40-%60 özürlülük raporu olanlar için :1.301,03 TL
 • %70 engelli raporu için ise 1.951,55 TL’dir.

Her sene olduğu gibi bu sene de yetim,dul,engelli,emekli,öğrenci,yoksul,gazi,yatalak,fakir ve yardıma muhtaç olan ayrıca devletten ödenek alabilen kişiler tatmin edici zam oranı beklemektedir.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama sayfasına giriş yaparak  aşağıdaki linkten sonuç alabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-sehit-yakinlari-gazi-ve-gazi-yakinlari-istihdam-basvuru-sorgulama

DUL MAAŞ ZAMLARI

5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu Hükümlerinde Dul ve Yetim Aylık Yüzdeleri; • 1-Dul eşler için  % 75,
 • 2-Memur olan veya memur aylığı emeklisi olan dul eş için %50
 • 3-Bir Dul bayan ve bir çocuk % 60, % 30
 • 4-Bir Dul eş ve iki çocuk % 50, % 25 er,
 • 5-Bir dul eş aylığın yarısını, üç ve daha fazla çocuk da kalan %50 maaşı kendi aralarında eşit olarak paylaşır.
 • 6-Tek çocuk ise % 50,
 • 7-İki çocuk ise % 40
 • 8-Üç ve daha fazla çocuk % 100 ü geçmemek kaydıyla eşit miktarda devlet ödeneğini paylaşmaktadırlar.

DEVLETTEN BEKLENEN EMEKLİLERE VE BAKIMA MUHTAÇLARA YENİ FIRSATLAR

Hükumet gerek emekli gerek yardıma muhtaç müşkül durumda olan gerek ise yetim dul gibi pek çok kişiye maaşlar dışında farklı yardımlarda da bulunmakta. Kaymakamlıklar belediyeler ve sosyal yardımlaşma dernekleri ile birlikte yürütülen destek projelerinde kimin neye ihtiyacı var ise o karşılanmaktadır. Her geçen sene yardım destek projelerine yenileri eklenmekte vatandaşlarımızın ihtiyaç talebine göre değiştirilmektedir. Yine her sene olduğu gibi bu sene de yakıt yardımı gibi temel ihtiyaç hususunda büyük yardımların düzenlemesi için kollar sıvandı.

Evde bakım maaşı alanlar da merak ile beklenen zamlardan kendileri için ayrılan bütçeyi merak etmekte. Zorlaşan hayat şartlarından dolayı muhtaçlara yoksullara yapılan maaş zammından evde hasta bakımı ile ilgilenenler de yararlanabilecekler. Gazilere ve şehit yakınlarına sayılan haklar sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yardımlardan yararlanan öğrenciler için de güzel zamlar beklenmekte. Okuyanlara yönelik yapılacak zamlar ile burs ve kredi alanların her ay aldıkları devlet destekleri sayesinde öğrencilik hayatları daha kolaylaşmış olacak üstelik burs ve kredi gibi yardımların geri ödemesi olmayacaktır.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!