Anasayfa / Ekonomi / Flaş Enflasyon Açıklaması Geldi 2021

Flaş Enflasyon Açıklaması Geldi 2021

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ‘2021 Yılında Para ve Kur Politikası’ sunumunu gerçekleştirdi. 2021 yılında gerekirse TCMB’nin para politikasını daha da sıkılaştıracağını vurgulayan Ağbal “Enflasyonu düşürmekte kararlıyız” dedi

Hedefler İçin İşbirliği İçinde Çalışacağız

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” tanıtım toplantısında önemli açıklamalarda bulundu

İşte Naci Ağbal’ın sunumundan satır başları:

Para ve kur politikası TCMB’nin uygulayacağı para, kur ve likidite çerçevesini belirlemektedir.

Para politikası kurulu ve ilgili birimlerimizle kapsamlı değerlendirmeler yaptık. Farklı kurumlardan temsilcilerle görüşmeler yaptık. Ortaya çıkan bu politika dökümanı bu çalışmaların sonucudur.

Bildiğiniz üzere Türkiye’de ekonomik faaliyet mart ayı itibarıyla zayıflamaya başladı. TCMB bu dönemde salgının ekonomik ve finansal etkilerini sınırlamak amacıyla faiz indirimlerinin yanında bir dizi kapsamlı likidite tedbirini de uygulamaya koydu. Bu dönemde ekonomiyi destekleyici çok sayıda adım atıldı

Bildiğiniz üzere Türkiye’de ekonomik faaliyet mart ayı itibarıyla zayıflamaya başladı. TCMB bu dönemde salgının ekonomik ve finansal etkilerini sınırlamak amacıyla faiz indirimlerinin yanında bir dizi kapsamlı likidite tedbirini de uygulamaya koydu. Bu dönemde ekonomiyi destekleyici çok sayıda adım atıldı

Hedefler İçin İşbirliği İçinde Çalışacağız
“Hedefler İçin İşbirliği İçinde Çalışacağız”

Merkez Bankası Hiç Olmadığı Kadar Aktif

ENFLASYONDAKİ YÜKSELİŞİN TEMEL NEDENİ DÖVİZ KURU’

Ekonomik faaliyet 3. çeyrekte iç talep kaynaklı belirgin toparlanma kaydetti. Gıda ve temel mal enflasyondaki belirgin artışa karşın enerji ve tütün grupları tüketici enflasyonu sınırladı ve yılın 10 ayında enflasyon yüzde 12 civarında yatay bir seyir izledi.

Ağustos ayı başından itibaren politikalarda kademeli sıkılaştırma adımları başladı.

Enflasyon eğilimlerini incelediğimizde enflasyondaki yükselişin temel yükselişin döviz kuru olduğunu görüyoruz.

2021 yılına girerken başta döviz kuru olmak üzere birikimli maliyet etkileri uluslararası Emtia fiyatlarındaki yukarı yönlü seyir ve enflasyon beklentilerindeki kaynaklı riskler enflasyon görünümü üzerindeki önemini koruyor yukarı yönlü risk oluşturmaktadır.

TAVSİYE:  Tarihi Fırsatı Değerlendirmek İçin Son Günler

Hedeflere ulaşmak için gerekirse politika duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız. 2021 yılında politika duruşumuzun sıkılığı enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Orta vadeli yüzde 5 enflasyon hedefi korundu. Para politikası duruşumuzu enflasyonun seyri bakımından belirlenen orta vadeli patikayla uyumlu biçimde uygulayacağız.

2021 yılı sonu için ekim enflasyon raporunda öngörülen yüzde 9.4 düzeyindeki enflasyon hedefine ulaşma kararlılığı içindeyiz.

2021 yılında para politikası sade ve anlaşılabilir bir çerçevede oluşturulacaktır. Temel politika aracı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olacak. Gecelik faizlerde gün içi oynaklıkların sınırlanması amacıyla kullanılan faiz koridoru ile TCMB’nin nihai kredi mercii işlevi gören Geç Likidite Penceresi söz konusu fonksiyonları dışında para politikası aracı olarak kullanılmayacaktır.

2021 yılında fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda TL ve döviz likidite araçlarını etkin bir şekilde kullanacağız. Halihazırda söz konusu fonlama ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ı swap işlemleriyle geriye kalanı açık piyasa işlemleriyle sağlanmaktadır.

Önümüzdeki dönemde swap işlemlerine devam edilecek. Swap imkanı kullanımının yıl içinde piyasa şartlarına göre kademeli olarak azalabileceği öngörülmektedir.

Politik bir konuda değerlendirmem söz konusu olamaz. Merkez Bankası olarak benim şu anda vazifem TCMB kanununda yer alan fiyat istikrarı ve amacı doğrultusunda gece gündüz çalışmak. Bu bizim yol haritamız önümüzdeki dönemde alacağımız kararların temelini oluşturacak. İş odaklı bir yaklaşımımın olduğu herkes tarafından bilinir. Her görevimde rasyonel, doğru, gerçekçiliği kendime prensip edinmişimdir. Önümüzde önemli bir süreç var bu süreci en doğru şekilde etkili bir iletimle doğru bir şekilde yönetmenin gayreti içerisinde olacağız


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir