Anasayfa / Ekonomi / Flaş Enflasyon Açıklaması Geldi

Flaş Enflasyon Açıklaması Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kısa süre içinde enflasyon rakamlarının tek haneli rakamlara ulaşacağına inandıklarını belirtirken, hedefin gerilemesi için adımların atılacağını belirtti. Bakan Albayrak yapmış olduğu açıklamaya göre, Merkez Bankası bağımsızlığının ve karar almasının spekülasyonlara konu edilemeyeceğinden söz etti.

Hedefler İçin İşbirliği İçinde Çalışacağız

Tek haneli enflasyonun sağlanması için reformların şu anda öncelik haline getirildiğini belirten Bakan Albayrak, Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir şekilde sürebilmesi adına hedefleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini ve uluslararası finansal piyasalar alanda aktörlerle birlikte yol alacaklarını belirtti. Bunların yardımı ile birlikte dış kaynak giriş miktarının ve çeşitliliğinin artış göstereceğini kaydeden Bakan, ekonominin güçlenmesine büyük bir etki olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan faizlerin seçimden hemen sonra düşeceği açıklamasına ise, şu şekilde yorumlamış oldu. Cumhurbaşkanının sadece ekonomi konusunda değil, ülkede her meseleyi ilgilendiren konuda etkili olduğunu ve bu konularda sorumluluk aldığını, bu millet için geceyi gündüzüne katarak çalıştığını belirtti. Bu dönemi baz alarak konuşan Bakan, öncelikli olarak enflasyonu düşürmek için harekete geçeceklerini ve bunu gerçekleştirebilmek için hep birlikte sağlam bir işbirliği içinde yollarına devam edeceklerini kaydetti.

Tüm kurumlarla özel sektörlerle ve yatırımcı paydaşlarıyla birlikte eş zamanlı olarak çalışacaklarını kaydeden Bakan Albayrak, enflasyon sorununun en kısa süre içinde çözüleceğini bu şekilde belirtmiş oldu. Öte yandan enflasyonla mücadelede para politikası üzerinde tüm yükün kalkacağını, yeni dönemin içinde maliye politikasının ve para politikasının sürekli olarak koordinasyonlu bir şekilde süreklilik arz edeceğini kaydetti. Fiyat istikrarında meydana gelen risk unsurlarını bitirmek açısından kapsamlı bir çalışmanın başlayacağını belirten Bakan, bunun için eylem planının harekete geçirileceğini kaydetmiş oldu.

Hedefler İçin İşbirliği İçinde Çalışacağız
“Hedefler İçin İşbirliği İçinde Çalışacağız” dediler.

Merkez Bankası Hiç Olmadığı Kadar Aktif

Para politikası etkinliğini sağlamak ve merkez bankasında fiyat istikrarını yönetebilmek açısından önemli rollerin var olduğunu açıklayan Bakan Albayrak, bankaların bağımsız bir kurum olarak ekonomi şartları neyi gerektiriyorsa onu yapacağını vurgulamış oldu. Enflasyon ve fiyat istikrarı konusunda enflasyonla mücadele sırasında özellikle bazı yapısal kanallarda tıkanıklıkların var olduğunu, bunları açarak politika eşgüdümlü olarak güçlenmesini sağlanacağını kaydederken, Merkez Bankasının hareket alanının genişleyeceğini vurguladı.

Mali Disiplinden Taviz Yok

Öte yandan mali disiplinden yana herhangi bir tavizin verilmeyeceğini ve bu alanda verimli yatırımların ön plana alındığını, maliyetlerin bütçeye uyumlu bir şekilde olacağını ve bunların kısa süre sonra hayata geçirileceğini duyurmuş oldu. Ekonominin 2016 yılında yavaşlama gösterdiğini, ancak 2017 yılında iyi bir toparlama sürecinin içine girdiğini, bundan sonraki süreç içinde de hızlı bir şekilde gelişmesini sürdürmeye devam ettiğini duyurdu. Özellikle yapılmış olan büyüme politikasının ekonomiyi güçlendirmek için büyük bir faydasının olduğuna değinerek sözlerini noktaladı.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir