Anasayfa / Maddi Yardımlar / Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nasıl Başvurulur? (Güncel)
Fakirlik- Yoksulluk Belgesi Geçerlilik Süresi

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nasıl Başvurulur? (Güncel)

TÜİK Türkiye’de istatistik kurumunun belirlediği verilere göre çekirdek bir ailenin yaşamlarını sağlıklı ve verimli bir şekilde yaşayamadıklarını belirten belgeye Fakirlik belgesi (Yoksulluk Belgesi) denir. 4 kişilik bir ailenin yaşama standartları miktarı olarak belirlenen minimum tutar 1.567 TL. araştırma sonucu ortaya çıkan rakamdır. Ailenin geliri bu tutarın altında ise bu hallerini belirtmeleri durumunda bu belgeyi almaya ihtiyaçları vardır. Devlet tarafından fakirlik maaşı alabilmek için ise bu kişilerin erzak konut ve sağlık ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını ortaya koyan belge ise fakirlik belgesidir. Fakirlik maaşı asgari ücretin 3 /te  biri oranında verilmektedir.  2020 yılında % 20 zam yapılarak 817 TL. ‘ye yükseltildi. 2021 yılında ise yeni zam ile ne kadar verileceği ilerleyen günler de belli olacak.

Yoksulluk Belgesi Almak İçin Başvurulması Gereken Merci Neresidir?

Fakirlik yani yoksulluk belgesi vatandaşlarımızın ikamet etmiş olduğu Mahalle muhtarlığına tarafından verilmektedir. Tabi muhtarlık bu belgeyi vermeden önce kişilerin hakkında araştırma ve belge alacak vatandaşların bazı belgelere ihtiyaç duymaktadır. Eğer muhtar aileyi tanıyor ise her hangi bir belge talep etmez.

Fakirlik Belgesi Başvurusu İçin Gerekenler Nelerdir?

Fakirlik belgesi almak için başvuru yapacak vatandaşların gerekli şartları taşımaları gerekir.

Peki nedir bu şartlar?

  • SGK yada BAĞ-KUR gibi sosyal güvence kapsamında olmamak.
  • Herhangi bir gayrimenkul (taşınamaz) sahibi olmamak.
  • Yaşam standardı altında gelire sahip olmak.
  • Türkiye cumhuriyeti yasalarına göre 18 yaşından büyük olmak.
TAVSİYE:  İstanbul'dan Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde 18 yaşın ayrıca bir önemi mevcuttur. Bu belgeyi alabilmek için ise 18 yaşından büyük olma sebebi ise 18 yaşından küçük bireylerin Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca çocuk sayıldığından ve bu bireylerin ebeveyn yani anne baba ve vasisi tarafından bakılması gerektiğinden 18 yaş altı birey bu belgeyi alamaz. https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/muhtac-ayligi linkinden başvurular alınmaktadır.

Fakirlik Belgesi Başvuru Belge Örneği

Fakirlik belgesi başvuru örneği
Fakirlik belgesi başvuru örneğini inceleyebilirsiniz.

Yoksulluk Belgesi Nasıl Doldurulur?

Fakirlik belgesini ister mahalle muhtarın dan ister iseniz internet üzerinden araştırıp indirip bir çıktısını alabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz belgenin içeriği zaten çoğu kısmı dolu olarak göreceksiniz ve sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir doldurup tekrar mahalle muhtarına imzalatmanız gerekmektedir.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar ve Yardımı Nedir?

Fakirlik Belgesi
Fakirlik belgesi alarak devlet tarafından verilen yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Sosyal güvenlik kurumlarından herhangi bir güvencesi olmayan, anne ve babası vefat etmiş muhtaç çocukların %40 engelli raporu olan çocukların devlet tarafından bakıma alınmasına yarar. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz şartları taşıyan kişiler Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak kaydı ile 3 ayda bir olmak üzere fakirlik maaşı alabilirler. Bu belgeyi alan vatandaşlarımız devletin yapmış olduğu sosyal yardım projelerinin hemen hemen tamamından yararlanmaya hak kazanmış olurlar fakat bu belge olmadan sosyal yardım kuruluşlarına müracaat eden vatandaşlarımızın yardım işlemleri zaman alabilmektedir. Muhtaç ailenin sosyal yardım için başvuru yapmaya gittiğinde bu belge ile yardım alması daha kısa bir zaman içerisinde olacaktır.

Fakirlik Belgesi Hangi Kurum Ve Kuruluşlarda Kullanılır?

Geliri yetersiz olan vatandaşlarımızın almış olduğu bu fakirlik belgesi yukarıda da belirttiğimiz üzere öncelikle sosyal yardım başvurularında kullanılabilmekte. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Belediyeler iş birliğiyle yardıma muhtaç ailelere yardım ve destekte bulunmaktadır. Mesela bu belge ile yaşadığınız il yada ilçenin kaymakamlık merkezine giderek kış aylarında yakacak yardımı alabilirsiniz. İstanbul’da bulunan Sosyal Yardımlaşma vakıflarının iletişim bilgilerini inceleyebilirsiniz.

TAVSİYE:  İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım ve Destekler

Öğrenci Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Öğrenci fakirlik belgesi
Öğrenci fakirlik belgesi alarak öğrenci yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Bir üniversite öğrencisi gerek ailesinin muhtaçlık durumunu düşünerek gerekse ailesinin yada kendisinin maddi imkansızlık sebebi ile okuluna devam edemeyeceği için okulunu dondurmak ister. Okul dondurma işlemi yapmak için ise fakirlik belgesi yada sağlık raporu gerekmektedir. Fakirlik belgesi ile okulunu donduran öğrenciler istediği dönemler boyunca okul dondurma işlemi yapabilirler okul dondurma işlemi yapan örenciler ise genelde ailesine katkıda bulunmak amacı ile çalışırlar. Fakirlik belgesi alan bir öğrenci bulunduğu il yada ilçenin kaymakamlığına belge ile giderek burs almaya hak kazanabilir. Ankara’da bulunan maddi yardım kuruluşlarının iletişim bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Fakirlik- Yoksulluk Belgesi Geçerlilik Süresi

Ülkemizde her belgenin bir geçerlilik süresi olduğu gibi fakirlik belgesinin de bir süresi vardır. Öğrenci fakirlik belgesini alıp kaymakamlıktan almış olduğu bursu sadece bir kereye mahsus olarak alabilmektedir. Aynı zaman da öğrencinin almış olduğu fakirlik belgesi öğrenci durumu sonlanması ile birlikte geçerlilik süresi de otomatik olarak son bulmaktadır. Öğrenci fakirlik belgesi dışında normal ihtiyaç sahibi vatandaşın almış olduğu fakirlik belgesi için henüz kurumlar tarafından belirlenmiş bir son bulma süresi yoktur Fakat fakirlik belgesi olan dar gelirli vatandaşın üzerine herhangi bir taşınamaz bir mal varlığı yada sosyal güvenceli bir işe başladığında belge geçerliliğini yitirmiş olur.

Bulunduğunuz bölgedeki belediyelere ve ilgili kurumlara müracaat edebilir ve  maddi durumunuzun gerçekten yetersiz olduğu tespit edilmesi halinde gerekli yardımları alabilirsiniz. Verilen destekler her yıl olduğu gibi 2021 yılında da verilmeye devam edecektir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

2 yorum

  1. Eşim ciğerlerinden ameliyat oldu kronik rahatziligivar çalışamıyor 3 çocuklarım var ihtiyaçlarını karşılaşamıyorum maddi bir desteği yok eşimin kiramı ödeyemiyorum kızımın bezini mamasını alamıyorum yardım desteği bekliyorum erzak alamıyorum ihtiyaçlarımızı kimkarsilacak devletimden yardım istiyorum

  2. bende cok zor durumdayım banada yardim eli uzatin 2 cocugum var 4 yasinda ve 8 aylik esim cezaevine girdi maddi gelirim yok kimseden destek alamiyorum 1liraya bile cok muhtacim banada dönüs yapmanız dikegyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir