Anasayfa / Sigorta / Fakir Parası Başvurusu ve Devletin Verdiği Destekler Nelerdir?
Fakir Parası Başvurusu ve Devletin Verdiği Destekler Nelerdir?

Fakir Parası Başvurusu ve Devletin Verdiği Destekler Nelerdir?

Devletimiz sosyal yardımlaşma vakfı ile durumu olmayanlara, yaşlılara, öksüzlere, kimsesizlere, eşi askerde olana, gazilere, şehir ailelerine kısacası ihtiyacı olana gerek parasal gerek yiyecek-içecek gibi yardımlarda bulunur. Sadece para değil kömür yakıt kıyafet gibi asli ihtiyaçları da karşılamaktadır.

DEVLET TARAFINDAN YAPILAN YARDIMLAR HANGİLERİDİR?

Devletimiz gerek belediyeler aracılığı ile gerek sosyal yardımlaşma dernekleri sayesinde yardıma muhtaç olan kişileri belirler ve gerekli yardımın yapılmasını sağlar. Yaşlı bakımı, engelli ödeneği, öksüz ve yetimlere kısacası bulundukları il ya da ilçelerin gerekli mercilerine başvuru yapan ihtiyaç sahipleri için ayrı bir ödenek tutarı vardır. Sosyal yardımlaşma dernekleri ve belediyeler ayrı ayrı kurumlar oldukları için her ikisinden de yardım alabilme olanağı vardır.

KAYMAKAMLIK TARAFINDAN YAPILAN YARDIMLAR

2021 yılında da kaymakamlıklar aracılığı ile yapılan yardımlar artarak devam edecektir. Fakir, yoksul, yetim, şehit aileleri gibi yardıma muhtaç olan ailelere devlet sosyal yardımlaşma ya da belediye kurumları aracılığı ile devam etmektedir. Maddi durumları müsait olmayanların kömür, giyecek ve para yardımları dışında eğitim ve kira gibi yardımları yapılmaktadır.

Fakir Parası Başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Yapılmaktadır.

Devletimiz kaymakamlık aracılığı ile il ve ilçelerde maddi durumu iyi olmayan kişilere destek sağlamaktadır. Bu çalışmalar sayesinde birçok yardıma muhtaç insanın ihtiyaçları giderilmiş ve yüzleri gülmüştür.

yardım kuruluşları
Belediyeler ve kaymakamlıklar tarafından verilen yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Kaymakamlık yardımları nelerdir kira, eğitim ya da erzak gibi yardımlar için nerelere başvurmak gerekir tarzında aklımıza takılan soruları bu yazımızda paylaşmaya çalışacağız.

TAVSİYE:  Ölen Emeklinin Maaşını Kimler Çekebilir? Hak Kimindir?

KAYMAKAMLIK YARDIM PARASI TUTARI NE KADAR?

Ülkemizin genelinde bütün il ve ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma dernekleri bulunur. Bu dernekler sayesinde yoksul ve yardıma ihtiyacı olan ailelere yardımda bulunurlar. Yıllardır süre gelen yardımlaşma kurumları artarak devam etmektedir. Bu tarz yardımlara ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız kaymakamlıklara dilekçe bırakmanız yeterli olacaktır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile kaymakamlığın yapmış olduğu yardımlaşma farklı gibi algılansa da ikisi de aynı anlamı taşımaktadır.

kaymakamlık yardımları
Kaymakamlık tarafından verilen yardımların belirli tutarları bulunmaktadır.

Eğer yardım almaya ihtiyacınız varsa maddi durumunuz iyi değil ya da sağlığınız çalışmanız için elverişli değil ve yardıma muhtaçsanız gerekli evraklar ile başvuru yaparak sizlerle ilgilenmelerini sağlayabilirsiniz. Merak edilen diğer bir konu  da yapılan yardımların ödenek tutarlarıdır. Bu yardım paraları ne kadardır?

KAYMAKAMLIK YARDIMLARI

Kaymakamlık yardımları her alanda farklı giderlere sahiptir. İhtiyaç durumuna göre belirlenen yardımlar da yardıma muhtaç olan aileler için gereksinim duyulan talebe göre destek sağlanır. Örneğin sizin eğitim ve kira gelirine ihtiyacınız var ise sosyal yardımlaşma derneği size sadece bu konuda destekçi olur. Kaymakamlığın yapmış olduğu yardımlar nelerdir diye sorarsanız eğer yakacak, kira, eğitim, gıda, şartlı özürlülük, sağlık, doğal afet, şehit ve gazi yardımları gibi sayılabilir. Taleplere göre belirlenen yardımlarda tutarlarda tab iki farklılık göstermektedir. Örneğin yoksulluk ve 65 yaş üstü için ödenen üç aylık tutar  754,45 Tl’dir. Detaylar

KAYMAKAMLIK YARDIMLARINDAN NASIL FAYDALANABİLİRİM

Sosyal yardımlaşma ödenekleri her kategori için farklılık göstermektedir. Örneğin; fakirlik maaşı 643 TL.,iken yeni bebek sahibi olan aileler için emzirme ödeneği 149 liradır. Bunların yanı sıra ramazan ayı gelmeden önce erzak yardımı yapılmakta yakıt yardımı ise genellikle sonbahar ve kış aylarında yapılır.

Gerekli yardımlara nasıl başvuru yapabiliriz yada nasıl sahip olabiliriz gibi sorularınız varsa ever bulunduğunuz il yada ilçe kaymakamlığının geliri idari bölümüne sadece nüfus cüzdanınız ile başvuru yapabilir, ayrıca oradaki gerekli formları doldurarak size yardım yapılması için başlangıç sağlamış olursunuz. Başvurularınız ve doldurulan bilgilere incelemeler yapıldıktan sonra yardım ödenekleri başlar.

TAVSİYE:  Özel Hastane Ameliyat Fiyatları 2021 Güncel

DEVLETTEN FAKİRLİK YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet muhtaç ve herhangi bir gelir kaynağı olmayan insanların gıda, kira, yakacak gibi yardımları hayatını daha verimli sürdürebilmesi için böyle yardımlarda bulunmaktadır. Günümüzde ki en büyük problemlerden birisi olan işsizlik oranları da göz önünde bulundurursak ciddi anlamda insanların yardıma ihtiyaçları vardır. İstatistiki kurumların açıklamalarına göre milyonlarca vatandaşımız açlık sınırının altında yaşamaktadır ve bu şartlar da ne yazık ki temel ihtiyaçlarımızı bile karşılamak pek de mümkün gözükmemektedir. Devlet böyle olan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek açısından İşkur aracılığı ile iş istihdamı sağlamaktadır fakat bununda yeterli gelmediği yerlerde fakirlik maaşı verilmektedir.

Devletin yapmış olduğu bu yardımı nasıl alabiliriz sorusuna ise cevabımız şöyledir ki PTT yada Ziraat bankasına her ay düzenli olarak 2021 rakamlarına göre 600 tl yatırılmaktadır.

Devletin Yapmış Olduğu Diğer Yardımlar Nelerdir?

Devletimiz ve sosyal yardımlaşma kurumlarının ihtiyaç sahiplerine yapmış olduğu yardımları iki sınıfa ayırmak mümkündür. Birincisi nakdi yardım ikincisi ise ayni yardımdır. Bu seçenekleri biraz daha açacak olursak

Nakdi yardım : Para yardımı olarak verilen yardımdır. Eğitim, sağlık, bakım, nüfus artışını teşvik amaçlı verilen yardımdır.

Devletin Yaptığı Yardımları Maddeler Halinde Şu Şekilde Sıralayabiliriz

devlet destekleri
Devlet tarafından verilen yardımlar.

üst tarafta bahsetmiş olduğumuz yardım türlerinin birbirinden farklı ve bağımsız olarak başvuru şartları da mevcuttur. Mesela örnek olarak engelli yardımı geliri muhtaçlık sınırı altında olan ve engelli raporu olan kişilere daha detaylı yardım bilgisi için sosyal sigortalar kurumunu incelemeniz mümkün.

TAVSİYE:  Nafaka Kalkıyor mu? Yasa Tasarısında Son Durum

Devlet Yardımı Kimlere Ve Hangi Şartlarda Verilir

Devlet yardımı alabilmek için yada başvuru yaparken muhtarlıktan alınan  fakirlik belgesi yardım almanızı oldukça kolaylaştıracaktır. Devlet yardımlarının bir kaçı normal vatandaşlara yapılırken mesela  süt parası , çocuk yardımı gibi diğer bir çoğu da belirlenmiş olan ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. peki bu yardımları alabilmek için ne gibi şartlar vardır gelin birde bunlara bakalım;

  1. Devletten yardım alacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşımızın kendi üzerine kayıtlı ev ,araba, arsa, gibi taşınabilir yada taşınamaz olan gayrimenkul olmaması gerekmektedir.
  2. ihtiyaç sahibinin herhangi bir gelirinin olmaması veya aldığı gelirin muhtaçlık sınırı altında olması ,ayrıca her hangi bir sosyal güvencesinin olmaması
  3. İhtiyaç sahibini öğrenci ve eğitim yardımları için ise faal olarak eğitim alması gerekmektedir.
  4. İhtiyaç sahibi olan engelli vatandaşlarımız için koyulan şart ise en az %40 iş görememezlik belgesinin olması
  5. Kira yardımı alabilmek için ise oturmakta olduğunuz yere ödemiş olduğunuz kiranın kira kontratı olması

yukarıda yazmış olduğumuz maddelerdeki şartları taşıyan tüm ihtiyaç sahiplerimiz bu gibi yardımlardan faydalanabilmektedir. Bu şartların tamamen dışında olan yardımlar ise doğum ve süt parası olduğunu da belirtelim.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir yorum

  1. Maddi yardım almak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir