Anasayfa / Ekonomi / Faizi indirmek Önceliklerin Başında Yer Alıyor
Faizi indirmek Önceliklerin Başında Yer Alıyor

Faizi indirmek Önceliklerin Başında Yer Alıyor

Enflasyon ve faizleri aşağı bir seviyeye çekmenin ilk hedefleri halinde olduğunu ve para politikasıyla gerekli olarak durumların dengeli bir şekilde yönetilmesi gerektiğine dikkat çekti. Özellikle yeni dönem içinde en fazla bu soruna çözüm getirilmesi gerektiğinden söz eden, bu sisteme bağlı olarak adım atacaklarını kaydetti.

Faizleri indirmek ve enflasyonu daha düşük bir seviyeye çekmenin ilk hedefleri arasında olduğunu belirten bunun için gerekli tedbirlerin alınacağını ve reformların yapılacağını belirtti. Özellikle kamu içinde bir sıkıntının bulunmadığını ve yatırım konusunda özellikle küresel yatırımcıların bir hayli iştahlı olduğunu söyledi.

Türkiye Büyümeye Devam Ediyor

Öte yandan ülkenin her daim büyümeye devam ettiğini ancak petrol üretimi olmadığı ve bu nedenle enerji açığının var olduğuna değindi. Türkiye’nin bu açıkla büyümesine devam ettiğini, bu büyümeyi sürdürmemiz lazım bunu iyi bir şekilde kontrol edebildiğimiz zaman dış kaynakları da kullanarak ülkenin tam olarak hedeflediği noktaya ulaşmasını sağlayabiliriz şeklinde konuştu.

15 yıldan beri sürekli olarak projeler yaptıklarını ve her daim kaliteyi arttırarak yola devam ettiklerini ve bunun için dış kaynakları daha fazla kullanacaklarını kaydetti. Başbakan aynı zamanda var olan üretimin ihracata bağlı olarak büyümesi gerektiğini ve bu şekilde para politikaların doğru bir şekilde yürütülmeye devam etmesi gerektiğinden bahsetti. Özellikle bu zorlu dönemlerde en fazla buna dikkat edeceklerini belirten Başbakan, bu alanda kaynakların dengeleneceğini ve yola bu şekilde devam edeceklerini kaydetti.

ABD Merkez Bankası Faizi Arttırdı

gündemleri arasında aynı zamanda ABD Merkez Bankasının faiz oranlarında yapmış olduğu değişikliklerde bulunuyordu. FED’in faiz oranlarına arttırdığına değinen Başbakan, bundan sonra faiz artışlarının devam edeceğini ve bu yönde bir beklenti olduğunu kaydetti. Öte yandan 4.5 trilyon dolar fonun ABD kaynaklı olduğunu ve bunları ABD’ye çektiğini, bunun kaynağa erişme noktasında olumsuz bir açıya sahip olduğunu, Avrupa Merkez Bankasının da yine aynı şekilde bu tutumu sürdürmeye devam ettiğini kaydetti. Bütün olan bu olumsuz durumlara rağmen halen iyi tarafta oldukları, beraber olunca bu sıkıntıların tamamen biteceğini ve vatandaşların olumsuzluklardan etkilenmemesi adına gerekli olan tedbirlerin alınacağını kaydetti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.