Anasayfa / Maddi Yardımlar / Evde Bakım Maaşı 2021 Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplaması
Evde Bakım Maaşı 2021 Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplaması
Evde Bakım Maaşı 2021 Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplaması

Evde Bakım Maaşı 2021 Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplaması

Evde bakım maaşı bazı sebeplerden dolayı evinde bakıma muhtaç olan kişilerin bakıcılarına aylık olarak ödenen maaşlardır. Ancak bu maaş her engelli veya bakıma muhtaç olan kişilerin ailesine sağlanmamaktadır. Ailede kişi başına düşen gelir hesaplamasına göre maaş bağlanmaktadır. 2021 yılında evde bakım maaşı yardımlarından faydalanan kişilerin toplam sayısı  530 bin kişiden fazladır. Bu yazımızda sizler için evde bakım maaşı için kişi başına düşen gelirin hesaplamasını yapacağız. Detaylar içeriğimiz de..

Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşı adı altında evde bakıma muhtaç olan kişilerin bakıcılarına sosyal yardım kapsamında devlet tarafından destek amacıyla hazırlanmış programda vatandaşlara aylık olarak ödeme yapılmaktadır. Bu yardım için maaş denmesinin bir sebebi de aylık olarak kişilerin hesaplarına yatıyor olmalarıdır. Evde bakım maaşından faydalanacak olan kişilerin bazı koşulları sağlıyor olmaları gereklidir. Eğer gereken koşullar sağlanmıyor ise vatandaşlara bu aylık bağlanamamaktadır.

Evde bakım maaşından faydalanacak olan kişilerin aylık alabilmesi için hane içerisinde kişi başına düşen gelir hesaplanmaktadır. Maaşın bağlanabilmesi için en temel şartlardan bir tanesi bu olmaktadır. Evde bakım maaşının alınması için eve giren toplam gelirin yaşayan kişilerin sayısına bölünmesi ve kişi başına düşen gelirin asgari ücrete göre oranına bakılarak karar verilmektedir.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik faturası yardımı yapılıyor! Detaylar içeriğimiz de..

2021 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Devlet tarafından evde özel bakıma gereksinim duyan kişilerin şahsi ihtiyaçlarının giderilmesi için belirli bir miktarda aylık maaş ödemesi gerçekleştiriyor. Evde hasta veya engelli olan biri bulunuyor ise bakmakla yükümlü olduğu kişiler evde bakım parasına başvuru yapabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım maaşı için birtakım koşullar geliştirilmiştir. Bu koşullara göre evde bakım maaşından faydalanacak olan kişilerin bulunduğu hanedeki gelir toplamının, asgari ücret tutarının üçte ikisinden düşük olması gereklidir.

TAVSİYE:  Dar Zamanda Borç Para Veren Yerler (Güncel)

Evde bakım maaşları için verilen aylık ücretler asgari ücrete endeksli olarak değişmektedir. Gerekli koşulları sağlayan ve evde bakım parası almaya hak kazanan vatandaşlara  ödeme yapılıyordu. Verilen maaş ve gelir kriterleri asgari ücrete endeksli olarak hesaplama yapılmaktadır. 2021 yılının başlaması ile birlikte asgari ücrete zam geldi.

Bu kapsamda 2021 yılında  evde bakım maaşı 1.657 TL oldu. (GÜNCEL)

2019 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?
Evde bakım maaşlarına zam geldi..

Evde Bakım Maaşı Hesaplama

Her yıl belirli miktarlarda yükselen asgari ücret hükumet tarafından açıklanan veriler neticesinde asgari ücretin 2.825,90 TL olmasına karar verildi. Belirlenen tutarın hükumet tarafından açıklanmasının ardından devlet tarafından sosyal yardımlara da zam geldi. Evde bakım maaşının da asgari ücrete endeksli olarak değişiklik gösterdiğini bir önceki başlığımızda belirtmiştik. Bu maaş hakkından yararlanan kişilere verilen maaşlara da 2021 yılında zam geldi. Söz konusu maaşlardan faydalanmaya hak kazanmak için hane içerisinde bulunan kişi başına düşen gelir faktörü büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda evde bakım maaşı alan kişilerin bulunduğu hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücret tutarının üçte ikisi kadar olması gereklidir. Buna göre;

 • Asgari ücret net tutarının 2.825,90 TL olduğunu biliyoruz.
 • Belirlenen şartlar neticesinde evde bakım maaşı almak için hanede kişi başına düşen toplam gelirin asgari ücret tutarının 3’te 2’si kadar olması gereklidir. 

Ocak ayında asgari ücret tutarın oluşan %15′ lik bir artış sonucunda 2825,90 TL olmuş ve bu ücretten 268,31 TL olarak belirlenen agi düşüldüğünde geriye kalan 2557 TL ‘nin 3/2 hesaplandığında gelir kriteri belirlenmiş bu kişi başına düşen gelir kriteri 1.704,64 TL’ ye yükselmiştir. Bu kapsamda evde bakım maaşı 1.544,61 TL oldu. Evde bakım maaşından daha evvelki yıllarda faydalanamayan kişileri asgari ücrette oluşan değişiklikler neticesinde tekrar bir gelir testine girmeleri faydalı olacaktır.

TAVSİYE:  İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım ve Destekler

Kişilerin yaptıracağı test neticesinde kişi başına düşen toplam gelir 1,704,64 TL‘den az ise evde bakım maaşı bağlanabilecektir. Evde bakım maaşı alabilmenin şartı olan gelir kriteri hesaplaması kişi başına düşen gelir ve hane içi kişi sayısı dikkate alınarak yapılır, tüm hesaplamaları yapacak olursak;

 • 2 kişilik bir hanenin geliri 3.408 TL,
 • 3 kişilik ise 5.112 TL,
 • 4 kişilik ise 6.816 TL,
 • 5 kişilik ise 8520 TL ve
 • 6 kişilik ise 10.224 TL altında gelirleri olması gerekir.

Bu sebeple 2021 yılı için de başvuru yapabilir, evde bakım maaşı yardımından faydalanabilirsiniz. Engelli raporu hesaplaması hakkında bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Hesaplama
Evde Bakım Maaşı Hesaplama

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Gerekli Koşullar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç olan kişilere bakmakla yükümlü olan vatandaşlara sağlanan evde bakım maaşı için bazı koşulların karşılanmış olması gerektiğinden bahsetmiştik. Yapılan başvuruların değerlendirmesi esnasında belirlenmiş olan şartlara ilişkin konularda kişilerin uyum sağlayıp sağlamadığı incelenerek evde bakım maaşı alıp alamayacakları konusunda olumlu veya olumsuz bir karara varılacaktır. Sosyal yardım niteliğinde sağlanan bu haktan faydalanmak için şu koşulların sağlanması gereklidir;

 • Evde bakım ücretinden yararlanmak için ilk koşul kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarıdır.
 • İkinci koşul ise sağlık raporudur. Hastahanelerden alınacak olan Sağlık Kurulu Raporunun 16.12.2010 tarihli ve 27787 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Özürlü Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” gereğince temin edilecek olan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında mevcut engel oranının %50 ve üstünde olması gereklidir. Ayrıca Sağlık Kurulu Raporunda ağır engelli durumu bölümünde bulunan “Evet” , “Hayır” ibarelerinin “Evet” olarak işaretlenmiş olması gereklidir.
 • Adına yardım alınacak olan engelli kişinin kendi çabaları ve faaliyetleri ile bakımını yapamayacağı, bireysel ihtiyaçlarını kendisinin yapamıyor olması gereklidir. (Tuvalet, yeme-içme, giyinme vb.),
 • Evde bakım maaşı verilmesi için yukarıdaki başlıklarda da belirttiğimiz gibi ailenin gelir durumuna bakılmaktadır. Evde bakım maaşı alacak olan ailenin bulunduğu hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücret tutarının üçte ikisinden az olması gereklidir.
TAVSİYE:  Ankara Maddi Yardım Dernekleri ve Vakıfları İletişim Bilgileri (Güncel)

Belirli koşulları sağlayan kişiler evde bakım maaşı için İl ve İlçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na nüfus cüzdanı ve Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte başvuru yapabilirler.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Gerekli Koşullar
Evde Bakım Maaşı Almak İçin Gerekli Koşullar

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Başvuru yapacak olan kişilerin sağlaması gereken koşulların yanı sıra bir de başvuru için gerekli evraklar bölümü bulunuyor. Kişilerin bu evrakları hazırlamamaları halinde başvuruları alınamamaktadır. Gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Evde bakım yapılacak olan kişinin ve bakıcısı olan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi, 
 • Hastahaneden temin edilecek olan ağır engelli olduğunu belirten bir Engelli Sağlık Kurulu Raporu ya da fotokopisi, 
 • Engelli kişinin velisi yok ise vasisinin mahkeme kararı, 
 • Engelli kimsenin bulunuyor ise öğrenim durumunu gösteren bir belge,
 • Engelliye ilişkin iki adet vesikalık fotoğraf, 
 • Engelli kimsenin ebeveynleri boşanmış ise mahkeme kararı belgeleri gereklidir.

Bu belgeler ile müracaat yapıldığında kriterleri sağlayan kişiler için evde bakım maaşı bağlanacaktır.


Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir