Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları 2019
ev hanımlarına kredi
Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları 2018

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları 2019

İş kurmak isteyen ev hanımlarına bazı kurumlar ve vakıflar aracılığı ile destekleme ödemesi yapılması söz konusu oluyor. Fakat bankalar aracılığı ile ev hanımlarına kredi verilmesi bazı şartlar dahilinde verilebiliyor. Kredi  kartı kullanımında sıkıntı olmayan ev hanımlarının  kredi kullanmaları için bazı şartlara sahip olmaları gerekiyor. Kredi talebini karşılayacak ve taksitlendirmeleri ödeyecek bir kira gelirine sahip olması ya da şirket ortağı olarak sürekli gelir elde etmesi gerekmektedir. Kendi namlarına ve sürekli olarak gelir elde etmeleri durumunda kredi kullanmaları mümkündür. Fakat bankalar tarafından bu durum yine de risk içermektedir. Ev hanımlarının gelir belgesi gösterme gibi bir durumları pek söz konusu olmadığı için düşük miktarlarda ve yüksek faiz oranları ile kendilerine kredi verebilecek bazı bankalar söz konusudur. Bankalar başvurunuzu çalışmayan birey olarak tanımlamaktadır. Ev hanımı olarak değerlendirmez. Bu sebeple kredi notunuz dikkate alınmaktadır. Ancak tek kriter kredi notu değildir. Dar gelirli kadınlara kredi desteği ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Kredi Alabilmek İçin Aranan Şartlar

Kredi alabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar söz konusudur. Bu şartlar;

  • İpotek gösterilecekse eşin rızası şarttır.
  • Taksit miktarlarının aylık gelirin yarısından fazla olması gerekmektedir.
  • Resmi olarak gelir beyanatı yapılmalıdır.
  • Konut kredileri dışında çekilmek istenen kredinin vadesinin 4 yılı aşmaması gerekmektedir.
  • Krediden doğan herhangi bir yasal ya da idari takibin olmaması gerekmektedir.
ev hanımı kredi - Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları 2019
Gerekli koşulları sağlamaları dahilinde ev hanımlarının da kredi almaları mümkündür.

Gelir Belgesi Olmayan Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Gelir belgesine sahip olmayan ev hanımlarının da çeşitli yöntemler kullanarak kredi çekmeleri mümkün olmaktadır. Oturdukları ev dışında bir eve daha sahip olanlar, o evin kira kontratını göstererek gelir elde ettiklerini kanıtladıkları taktirde kredi çekmeleri mümkün olacaktır. Burada temel şart, kira gelirinin ve süresinin kredi taksitlerinin ödenmesi için gereken zaman ve miktarı karşılıyor olmasıdır. Bu şekilde ev hanımları da ihtiyaç ve tüketici kredisi çekebilecekler.

Kredi çekmek için kredi notunun çok önemli bir etken olduğundan söz etmiştik. 1500′ ün üzerinde bir kredi notu sayesinde kredi çekmeniz mümkün olacaktır. Fakat yine de burada aranan temel şart gelir belgesine sahip olmanızdır. Kredi notunuzun düşük olması daha evvelki borçlarınızı zamanında ödemediğinizin göstergesidir. Fakat gelirinizi kanıtlayan bir belgeye sahip olmadıkça kredi notunuzun yüksek olması kredi almanızı sağlayacak diye bir kaide de yoktur. Şayet kara listedeyseniz sicilinizi düzeltmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Böylece 5  yıllık zaman aşımı süresine takılmadan kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Kredi Notu Dışında Bankaların Dikkate Aldığı Diğer Kriterler

Bankaların ev hanımlarına kredi verebilmeleri için herhangi bir gelirleri olduğunu kanıtlamaları gerekmektedir. Yalnızca kredi notunu dikkate almak bankaların çok sık uyguladığı bir uygulama şekli değildir. Gelir elde ettiğinizi herhangi bir şekilde kanıtlamanız durumunda bankaların size kredi vermesi daha kolay olacaktır.

Ek Gelir

Ev hanımıysanız fakat evde çalışıyor ya da herhangi bir kira geliri elde ediyorsanız bankalar tarafından kredi alabilmeniz mümkün olacaktır. Bu kriteri sağlamak için gelirinizin çok yüksek meblağlarda olması gerekmemektedir. Banka tarafından başvurunuzun kabul edilmesi durumunda bu şarta sahip olarak kredi çekebileceksiniz. Kredi taksit tutarını sağlayacak kadar gelire sahip olmanız dahi bankanız tarafından olumlu karşılanabilmektedir.

İpotek Yöntemi

İpotek, borcun ödenmemesi durumunda başka bir mal varlığına el koyulmasına sebep olan hukuki bir olaydır. Ev, dükkan vb. bir taşınmaza sahip olmanız durumunda ipotek yöntemini kullanarak bankalardan kredi çekmeniz mümkün olmaktadır. Geçen yıl yürürlüğe giren bir uygulama ile üstelik artık taşınmazlar değil taşınır mallar da ipotek edilebiliyor. Üzerine kayıtlı bir gayrimenkul ya da taşınır bulunan ev hanımları da yüksek miktarlarda bankalardan kredi çekebiliyor. Kredi üst limiti ise eksper değeri göz önünde bulundurularak hesap ediliyor. Bankaya kredi çekmek istediğinizi beyan ederek başvuru evraklarını tamamladığınız taktirde ipotek göstereceğiniz gayrımenkulünüze eksper gönderilir. Örneğin Ziraat Bankası eksper değeri üzerinden gayrimenkul için %80, iş yeri ipoteği için %75, imarı olan arsalar için %50 oranında kredi vermektedir.ipotek - Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları 2019
İpotek yöntemi ile kredi almanız daha kolaydır.

Emekli Aylığı

Şayet eşiniz, anneniz ya da babanızdan almaya hak kazandığınız bir emekli aylığınız varsa, emekli aylığı düzenli bir gelir olduğu için bankalar için olumlu bir kriter olarak değerlendirilmektedir. Özellikle kamu bankaları aylık maaş tutarının %70’i oranında kredi imkanı sağlamaktadır. Maaş aldığınız bankadan kredi çekmeniz daha uygun olacaktır. Çünkü farklı bir bankaya geliriniz olduğunu ispatlamanız uzun sürecek, şayet acil olarak nakit ihtiyacınız varsa kendi bankanızın size kredi vermesi daha çabuk olacaktır.

Finansal Varlıklar

Bankada birikim ya da yatırım başlıkları altında hesaplarınız varsa finansal varlıklar kredi çekmek istemeniz durumunda size avantaj sağlayacaktır. Mevduat faizi elde etmeniz durumunda da bankalar tarafından talebiniz olumlu karşılanabilmektedir.

Kefil

Çalışmayan veya herhangi bir gelir elde etmeyen bir ev hanımıysanız son seçenek olarak banka tarafından istenen kriterlere sahip olan bir kefil bulmanız kredi çekmenize yardımcı olacaktır. Finansal durumu olumsuz olmayan bir kefil bulmanız durumunda ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bankalar kredi mahiyetinde aslında size borç veriyor. Bu nedenle bu borcu ödeyip ödeyemeyeceğinize dikkat etmek zorunda kalıyorlar. Eğer bu saydığımız kriterlerden herhangi birine sahipseniz bankaya kredi başvurusu yaptığınızda olumlu yanıt almanız daha da kolay olacaktır.

Eş Kefaleti

Yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri de eş kefaletidir. Ev hanımı çalışmadığı için kredi çekme talebinde bulunduğunda maaş bordrosunu gösteremeyeceği için çalışan eş kefaleti durumu kullanılır. Yani gelir belgesi olarak eşinin maaş bordrosunu sunar. Bankanın kabulü durumunda kredi çekmesi mümkün olmaktadır.

Daha Önce Sosyal Güvenceye Sahip Olmak

Bankalar şu an için çalışıp çalışmadığınıza ek olarak daha önce sigortalı olarak çalışıp çalışmadığınıza dikkat ederler. Şayet bir süre bu şekilde çalışmışlığınız varsa bankanız tarafından tarafınıza kredi sağlanması daha kolay olacaktır. Bankalar tarafından talep edilen sigortalılık süresi bankalarca değişkenlik göstermektedir. Kabul edilen genel kural ise son iş yerinde 3 ay olmak koşulu ile toplamda 1 yıldır.

kredi ev hanımı - Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ve Şartları 2019
Ev hanımlarına kredi sağlayan bankalar gelir durumunuza göre kredi vermektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Yukarıda sağdığımız genel şartlardan birine sahip olmanız durumunda bankanız kendi iradesi ve kararı doğrultusunda size kredi imkanı sunacaktır. Fakat bunun yanı sıra herhangi bir hesap hareketinizin olduğu örneğin yatırım hesabınızın olduğu ya da mevduat faizi elde ettiğiniz bir hesabınız var ise bu bankadan kredi talep etmeniz durumunda talebiniz olumlu karşılanacaktır.

Vakıfbank

Devlet Bankalarının ev hanımlarına kredi vermeleri daha sık rastlanan bir durumdur. Örneğin Vakıfbank geliri olmayan kişilere 1000 TL tutarında kredi kartı vermektedir. Öğrencilere bu uygulamayı sıklıkla yapan Vakıfbank ev hanımları için de kredi kartı imkanı sağlamaktadır.

Finansbank

Finansbak’ın dijital ürünü olan Enpara.com şubesi olmadığı için tüm işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirildiği bir uygulamadır. Hiçbir masraf olmadan yalnızca internet üzerinden başvuru yapılarak 5 bin TL kredi çekmek mümkün olmaktadır.

TEB

Enpara.com gibi bir bankacılık ürünü olan CEPTETEB sayesinde 1000 TL’den 15 bin TL’ ye kadar internet aracılığı ile kredi çekmeniz mümkün olmaktadır.

Garanti Bankası

Aidatı yıllık olarak 90 TL olan Bonus kredi kartından ev hanımları da istifade edebilmektedir. Garanti Bankasının ev hanımlarına sunduğu kredi limiti ise 500 TL‘ dir. Siz de kart başvurunuzu yaparak Garanti Bankasının sunduğu kredi kartı hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Akbank

Düşük yıllık aidatlar sayesinde size kredi kartı sunan diğer bir banka da Akbank’tır. 7 gün içinde kart onayı verilmektedir. Kart aidatı 100 TL civarındadır. Akbank Axess ile siz ev hanımları da kredi kartı sahibi olabilirsiniz.

QNB Finansbank

Banka tarafından talep edilen koşulları sağladığınız taktirde 48 aya varan vade seçenekleri ile artık ev hanımları da kredi kullanabilecek. %2,15 aylık faiz oranı ile 429,79 TL taksit ödemesi sayesinde 10 bin TL’ ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Gelirinizi kanıtlamanız ya da mal varlığınızı ipotek ettirmeniz durumunda kredi limitiniz daha yüksek olabilecektir.

Siz ev hanımları da kredi kullanabilirsiniz. Bunun için hesap hareketiniz olan bankalarla iletişim kurmanız yararınıza olacaktır. Gerekli şartlara sahip olmanız ve gelir belgesi göstermeniz durumunda talebiniz banka tarafından reddedilmeyecektir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!