Anasayfa / Sigorta / Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi Şartları
Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi Şartları
Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi Şartları

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi Şartları

Çalışmayan ev hanımları, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara da emeklilik yolu açıldı. Ev hanımlarına emeklilik müjdesi verildi.

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

SGk uzmanlarınca yeni bir düzenleme yapılacağını ve dış ülkelerde ikamet eden ev hanımlarının Sosyal Güvenlik Kurumunun 3201 sayılı kanunu gereğince borçlanma ödeyerek Türkiye’de emekli olabildiklerini, SGK’ nın bu hususta yeni bir düzenleme getireceğini ve Türkiye’de çalışmayan ev hanımlarına emeklilik hakkı verilebileceğini, bu hakkın ise borçlanma yöntemi ile yapılacağını belirttiler.

Daha önce bu hususta açılan davalar ve şuan Yüksek Yargı aşamasında olan dosyalar mevcut olup, eğer yüksek mahkemelerden karar çıkarsa, Yüksek yargı kararları emsal nitelikte olduğundan Türkiye’de bulunan tüm ev hanımları borçlanma ödeyerek emekli olabilecekler.

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi (HESAPLAMA) isimli içeriğimizden de bilgi alabilirsiniz.

Çalışmayan Annelere Sağlık Hizmeti

Türkiye’de şuan itibariyle SGK kanununda yapılan düzenleme ile herhangi bir işyerinde çalışmayan anneler eşlerinin sayesinde sağlık hizmetinden yararlanabilmekteler. Eğer ev hanımının eşi de sigortalı olarak çalışmıyor ise, aylık 53 TL. ödeyerek genel sağlık sigortası yaptırabiliyor. Hane reisinin genel sağlık sigortasının bulunması durumunda, tüm aile bireyleri, çocuklar ve bakmakla yükümlü olduğu herkes bu sigortadan yararlanabiliyor. Eğer aile reisinin aylık 53 TL. ödeyebilecek maddi durumu yok ise, bu kez Sosyal Hizmet Merkezlerinde gelir testi yaptırıyor ve bu test sonucunda kişinin genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılanıyor.

Ev Hanımlarına Devlet Destekli Bireysel Emeklilik

Geçen yıl yeni yürürlüğe giren mevzuat gereğince bireysel emeklilik sistemine dahil olan ev hanımları ödemelerinin %25’i oranında devlet katkısı alabilmekteler. Ev hanımı çalışsın veya çalışmasın isteğe bağlı olarak başlatılan BES sistemi, özellikle de çalışmayan ev hanımları için emekli olmanın en kolay yolu olarak görünüyor.Çalışmayan ev hanımlarına emeklilik hakkı yasalaşır ise şartların şunlar olması bekleniyor;

  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Türk vatandaşı olmak,
  • Sigortalı olarak çalışmıyor olmak,
  • Esnaf olmamak,
  • Örtü, çarşaf, havlu, halı, kilim, çorap, dantel, turistik eşya, örgü, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapay çiçek gibi evde yapılacak işler ile uğraş vermeleri ve kendi imkanları ile çalışıp üretim yaparak satışlarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.
Ev Hanımlarına Devlet Destekli Bireysel Emeklilik - Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi Şartları
Ev Hanımlarına Devlet Destekli Bireysel Emeklilik

Başvuru Şartları

İlk işlem olarak Vergi Dairesine müracaat ederek Gelir Vergisi mükellefi olunmadığını belirten bir belge almanız gereklidir. Daha sonra “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” doldurmanız gerekmektedir. Doldurduğunuz form ve kimlik fotokopisi ile birlikte başvuru yapmanız gerekecektir. Yapılan başvurunun ardından bayanların sigorta başlangıç tarihi isteğe bağlı sigortalılık için yapılan başvuru tarihinin yapıldığı günü takiben başlamış oluyor.

Bu hususta Vergiden muaf olarak yukarıda belirttiğimiz el işlerini yapan bayanların şahıslarınca belirlenecek olan kazancının yüzde 32’si kadar prim ödemesi yapılacaktır. Ödenen primlerin yüzde 20’si yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası, geriye kalan yüzde 12’lik kısmı ise Genel Sağlık Sigortasından oluşacaktır.

Bayanlara Emeklilikte Doğum Borçlanması

Daha önce sigortalı olarak çalışan bayanlar emeklilik hesaplamasında çocuklarının doğum sürelerini de borçlanabiliyor. Bu kapsamda, çocukların yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce doğup, doğmadıklarına bakılıyor ve SGK Hizmet Merkezlerinde bu hususta hesaplamalar yapılıyor.

Çalışmayan bayanların yukarıda belirttiğimiz şekillerde emekli olabilirler.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir yorum

  1. Ben elli ir yaşındayım çalışamıyorum ev hanımıyım peki ben emekli olabilimiyim eşim vefat etti yeşilkartlıyım ben nasıl emekli olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!