Anasayfa / Ekonomi / Ev Hanımıydı Şimdilerde 60 Kişiye İş Veriyor
Çocuklarının Eğitim Masrafını Karşılamakta Zorluk Çekiyordu
Ev Hanımıydı Şimdilerde 60 Kişiye İş Veriyor

Ev Hanımıydı Şimdilerde 60 Kişiye İş Veriyor

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme kurumu tarafından kadın girişimcilere destek her geçen gün biraz daha artmaya devam ediyor. Özellikle kurum tarafından verilen maddi destek oranı erkek girişimcilere sağlanan destekle kıyaslandığında %20 daha fazla oluyor. Her geçen gün kurumdan almış olduğu destekten sonra iş hayatına atılan kişilerden başarı hikayeleri gelmeye başlarken, ev hanımlığından iş kadınlığına kadar uzanan başarı hikayelerini görmek mümkün bir hale geliyor.

Bunun son örneklerinden biri ise Ankara’da yaşayan girişimci Selma Aslan tarafından sağlandı. 3 yıl önce ev hanımı olan Aslan, KOSGEB sayesinde şimdilerde 60 kişinin işi olmasına aracılık ediyor. 3 yıl önce kuruma başvuruda bulunan Aslan, girişimcilik sertifikasını aldıktan hemen sonra ninesinden almış olduğu fikirle birlikte bir turşu imalathanesi açmaya karar verdi. Burada işini her geçen gün biraz daha büyüttüğünü söyleyen genç girişimci, önceleri küçük bir imalathaneye sahip olduğunu ancak zaman geçtikçe gelen taleplere cevap veremeyecek duruma geldiklerini kaydetti.

Kosgeb desteği ile işyeri sahibi oldu
Kosgeb desteği ile işyeri sahibi oldu.

Çocuklarının Eğitim Masrafını Karşılamakta Zorluk Çekiyordu

3 çocuk annesi bir ev hanımı olan Aslan, bu işe başlamadan önce maddi anlamda oldukça zorluk çektiğine değindi. Eşinin çalışmasına rağmen çocukların eğitim alanındaki masraflarını bile karşılamakta güçlük çekiyordu. Aslan, bir gün KOSGEB tarafından sağlanan bu kursu öğrendiğini ve bu kursa kayıt olduğunu söyledi. İlk olarak bu işi yapıp yapamayacağına dair aklında düşüncelerin olduğunu belirten genç girişimci, kurstaki hocaların ve eşinden büyük bir destek gördüğünü belirtti. Özellikle turşu üretimi konusundaki başvuruların kabul edildiğine dikkat çeken kadın, bu sayede devlet desteğiyle birlikte makineleri aldıklarına değindi. Eleme, doğrama, yıkama gibi makineleri de satın aldıklarını belirten genç girişimci, işletmeyi kuralı henüz 3 sene olduğunu ancak her yıl boyunca kapasiteyi arttırmaya devam ettiklerini belirtti. İşi geliştirmek açısından her geçen gün biraz daha gayret gösterdiklerini belirten genç girişimci, şu anda var olan taleplere yetişmekte zorluk yaşadıklarına dikkat çekti.

Şimdi Toplam 60 Kişi Çalıştırıyor

Turşuluk sebzelerin üretimini sağladıklarını belirten Aslan, bunun üretimini sağlamak adına 100 dönümlük arazilerinin bulunduğunu ve salatalıkların üretimini mevsimlik işçilerle birlikte geliştirdiklerine değindi. Buradan gelen ürünlerle günlük olarak 5 ton salatalığın kurulduğunu ve burada mevsimlik işçilerle birlikte toplam olarak 60 kişinin çalıştığına dikkat çekti.

Üretimler Büyük İllere Gönderiliyor

Üretimler aynı zamanda Türkiye’nin en büyük illerine aktif bir şekilde gönderilmeye devam ediyor. Gönderim yapılan iller arasında ise İstanbul, Bursa ve Ankara gibi iller başta olmak üzere pek çok il yer alıyor. Bu topraklarda yetişmiş olan domates, salatalık ve biber gibi sebzelerle birlikte organik olarak turşular kuruluyor. 30 çeşit turşu bu şekilde kurulmuş oluyor. Üretilen her şeyin turşusu yapılırken, hiçbir katkı maddesi bulunmadan bunların tüketicilere ulaşması sağlanıyor. Tarladan başlayan üretimler daha sonra imalathanelere ulaşırken, oradan da tüketicilerin sofralarına ulaşmış oluyor.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.