Anasayfa / Ekonomi / Ev Hanımıydı Hibe Desteğiyle Besici Oldu
Ev Hanımıydı Hibe Desteğiyle Besici Oldu
Ev Hanımıydı Hibe Desteğiyle Besici Oldu

Ev Hanımıydı Hibe Desteğiyle Besici Oldu

Hibe desteği aracılığıyla iş sahibi olanların sayısı her geçen gün biraz daha artmaya devam ediyor. Bunun bir örneği de Niğde’de yaşayan ev hanımı Cennet Duruel’den geldi. Genç çiftçi projesine kayıt olan 34 yaşındaki Duruel, hibe desteği ile birlikte kendi işini kurma fırsatı yakalarken, bu şekilde aile ekonomisine katkıda bulunduğundan dolayı da son derece mutlu olduğunu belirtiyor.

Niğde Ulukışla ilçesindeki Kılan köyünde yaşamakta olan Cennet Duruel, çiftçi projesinin ona sıcak geldiğinden bahsediyor. Daha önceki dönemde televizyonda böyle bir projeyi gördüğünü ve kendisinin de mutlaka çiftçi projesinden yararlanması gerektiğini düşündüğünü söyleyen Duruel, televizyonda gördüğü bu hibe kredisi için hemen başvuru için harekete geçmiş.  Bu hibe kredinin yardımı ile 6 adet büyükbaş hayvanı aldığını belirten genç kadın,  her geçen zaman bu yatırımını genişlettiğini belirtiyor. Üretimin artmasından sonra ise büyükbaş sayısının 16’ya ulaştığına dikkat çeken Duruel, bu besicilik konusunda en büyük desteğin ise eşinden geldiğine değiniyor. Bu süreç içinde bir yandan evin bütün işlerini üstlendiğini belirten genç kadın, bir yandan bu besicilik konusuyla yoğun bir şekilde ilgilendiğini ve hayvanların beslenmesi için çalıştığını belirtti. Daha sonrasında ise hayvanlardan alınan sütün satılması ile birlikte aile bütçesine önemli katkılarda bulunduğunu belirten genç kadın, hibe kredinin onun için önemli bir kapıyı açtığına değindi.

Çalışan Kişiler Kazanıyor

6 büyükbaş ile başlamış olduğu bu işi büyütme fırsatı yakaladığından bahseden genç kadın, devletimizden Allah razı olsun biz üretimi çoğaltmaya çalışıyoruz ve işlerimizde gittikçe büyümeye devam ediyor diye konuştu. Öte yandan eşinin ona sağladığı büyük destekten bahseden Duruel, eşinin katkıları olmasaydı bu alanda başarı sağlayamayacağını ve onun katkıları ile işi daha çok geliştirdiklerinden söz etti.

Bu projeye başlaması sırasında hiç endişe duymadığına değinen genç kadın, daha çok küçük çaplı olarak bu işe giriştiklerini ve devlet tarafından sunulan bu imkan dolayısıyla çok mutlu olduklarına değindi. Özellikle işin bu kadar gelişmesine çok şaşırdığını böylesine bir yapıya sahip olacaklarını hiç düşünmediklerini aktaran Duruel, buzağılarla birlikte vakit geçirmenin oldukça heyecanlı olduğunu belirtti. Çocukların buzağılara süt içirdiğine değinen genç kadın, bu işin çok keyifli olduğunu ve oldukça mutlu bir şekilde zamanlarını geçirdiğini belirtti. Öte yandan bu sevinci paylaştığından dolayı oldukça heyecanlı ve mutlu olduğunu belirten genç kadın, herkesin bu tarz imkanlardan yararlanması gerektiğinin altını çizmiş oldu.

Tarım ve Orman İl Müdürü olan Asım Baş ise, genç çiftçi projesinden bugüne kadar binlerce kişinin yararlandığını ve başarılı sonuçları görmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi. Son 3 yıl içinde bu projede 16 milyon liralık bir desteğin verildiğinin altını çizen Asım Baş, çalışan ve çaba sarf eden kişilerin bu konuda iyi sonuçlar alması mümkün bir hale geliyor diye konuştu.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.