Anasayfa / Halkbank Esnaf Kredisi / Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2022
Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2022
Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2022

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2022

Ticari işletme sahiplerinin, bankaların verdiği devlet destekli veya teşvik kredilerinden yararlanmaları için yerine getirmeleri gereken bazı koşullar ve hazırlamaları gereken evraklar bulunmaktadır. Mevcut bankalar kişilerin kredi notuna bakarak kredi verdikleri için öncelikle işletme sahibinin mali durumunu incelemek adına ticari durumunu gösteren evrakları talep etmektedir. Daha sonra istenilen belgeleri incelemeye alarak bu şekilde kredi onayı vermektedir. Halkbank tarafından Esnaf Kefalet Kredisi de verilmektedir. Esnaf Kefalet Kredisi Halkbank tarafından kefilli ve kefilsiz olarak  iki şekilde verilmektedir. Bu yazımızda sizlere Halkbank esnaf kredisi ve Esnaf kredisi için gerekli evrakları, ESKK limitini ve hesaplamalarını inceledik. Tüm detayları içeriğimiz de bulabilirsiniz.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda da “Esnaf ve Sanatkara Destek Böyle Olur” sloganı ile tam destek vermeye devam ediyor. Banka esnaf ve sanatkarlara özel hazırladığı kredi kampanyası ile sıfır faiz imkanı sağlıyor. Halkbank esnaflara farklı şekilde kredi desteği sağlıyor;

 • Esnaf ve Sanatkar Kredi Kefalet Kooperatifi Kefaleti ile krediler
 • Esnaf ve Sanatkar Kredi Kefalet Kooperatifi Olmaksızın verilen krediler
 • Sıfır faizli esnaf kredileri
 • Esnaf yatırım kredileri verilmektedir.

Halkbank tarafından verilen sıfır faizli esnaf kredilerinde 2020 yılında da 350 bin esnafa toplamda 22 milyar TL kredi verilecektir. Kredinin 10 milyar TL’si 2020 yılının ilk 3 ayında kullandırılacaktır. Banka tarafından verilen faizsiz kredi 3 farklı başlıkta incelenecektir. Her bir başlık için ayrı ayrı şartlar bulunmakta olup belirlenen koşulları sağlayan girişimci ve esnaflar faizsiz kredi desteğinden faydalanacaklardır. Faizsiz kredi verilecek gruplar aşağıdaki gibidir;

 1. Genç girişimci ve esnaflara yönelik verilecek kredi,
 2. Ustalık Belgesi bulunan ve yeni işyeri kuran girişimci esnafa yönelik verilecek kredi,
 3. Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel meslek kollarında faaliyet gösterenlere yönelik krediler verilecektir. Her bir kredinin tutarı ve talep edilen şartlar farklılık göstermektedir.

Genç Girişimci ve Esnaflara Yönelik Verilecek Olan Kredinin Şartları

Faizsiz olarak verilen bu krediden faydalanmak isteyen girişimci ve esnafların 18-30 yaş aralığında olmaları gereklidir. Aynı zamanda Kosgeb tarafından verilen Girişimcilik Destek Programını başarı ile bitirmiş olan girişimci ve esnaflara verilmektedir. Girişimcilik Destek Programını başarı ile bitirmiş ve projesini bankaya sunan girişimci veya esnaflara 100 bin TL faizsiz kredi verilecektir. Krediden faydalanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar ise aşağıdaki gibidir;

 • Faizsiz kredi desteğinden yararlanmak isteyen kişiler 30 yaşını aşmamış olmalıdır.
 • Girişimcilik Destek Programından başarı ile ayrılmış ve projesi kabul edilmiş kişilere verilmektedir.
 • Başvuru yapacak kişiler başvuru tarihini takiben son 5 yıl içinde Kosgeb destekler, hariç devlet tarafından verilen herhangi bir hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlanmamış olmalıdır.
 • Açık ve mevcut durumda Hazine Destekli Esnaf Kredisi bulunanlar da verilen faizsiz krediden yararlanamayacaklardır.
Genç Girişimci ve Esnaflara Yönelik Verilen Krediler
Genç girişimci ve esnaflara yönelik verilen faizsiz kredilerden yararlanabilirsiniz.

Ustalık Belgesi Sahibi Esnafa Yönelik Verilecek Olan Kredinin Şartları

Esnafların faizsiz verilen bu krediden faydalanmaları için 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereğince verilecek olan krediye başvuru tarihini takiben 3 senelik usta belgesine sahip olmaları ve bu meslek kolunda son bir sene içerisinde işletme kurduğunu bir belge ile beyan etmelidir. Sağlanması gereken koşullar ise aşağıdaki gibidir;

 • Esnafların başvuru tarihini takiben son 5 yıl içinde Kosgeb hariç hiçbir devlet desteği veya faizsiz krediden yararlanmamış olması gereklidir.
 • Bir diğer koşul ise esnafların son bir sene içerisinde ticari faaliyetlerine ara vermemiş olması ve vergi mükellefiyetini sonlandırmamış olması gerektiğidir.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarında Çalışanlara Yönelik Kredinin Şartları

Gelir Vergisi Kanunun 9. maddesinde yer alan bazı kültürel, geleneksek ve sanatsal değeri bulunan ancak kaybolmaya yüz tutmuş meslek kolları bulunmaktadır. Bu meslek dallarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli kredi verilecektir. Esnafların sağlaması gereken koşullar aşağıdaki gibidir;

 • Esnafın; bakır işletmeciliği, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, yazmacılık, semercilik, lüle ve oltu taşı işletmeciliği, oyacılık, yemenicilik, çarıkçılık, kaşıkçılık, çini ve çömlek yapımı veya Maliye Bakanlığınca kabul edilen bu işlere benzer işlerde faaliyet göstermesi gereklidir.
 • Esnafın Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’ne sahip olması gereklidir. 
 • Krediye başvuru tarihinden itibaren son 5 sene içerisinde Kosgeb desteği hariç herhangi bir devlet desteğinden yararlanmamış olması gereklidir.
Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarında Çalışanlara Yönelik Kredinin Şartları 
Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarında Çalışanlara Yönelik Kredinin Şartları

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 • Krediye başvuru yapacak işletme sahibinin nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi,
 • İşletme sahibinin bağlı bulunduğu esnaf odasının kayıt belgesi,
 • Mevcut işletmeye ait Vergi Levhasının fotokopisi,
 • İki adet kefil, eğer kefil yoksa da ipotek gösterilebilecek gayrimenkul tapu fotokopisi,
 • İşletme sahibinin son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel vesikalık fotoğrafı,
 • Kredi talebinde bulunacak olan işletmenin esnaf sicil tasdiknamesi ile kredi başvurusunda bulunulabilecektir.

Bu belgeler ile Halkbank şubelerine müracaat ederek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu hususta kredi notunuz ve geçmişteki sicilinizde önemli bir etken olacaktır. Geçmiş yıllarda gecikmiş veya ödenmemiş borçlarınız sebebi ile kara listeye düşmüşseniz banka tarafından başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisinden tüm esnaf ve sanatkarlar yararlanabilmektedir. Bu kredi için başvurular Esnaf Kefalet Kooperatifi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde yapılan başvurular neticesinde 30 bin TL faizsiz krediden veya Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından verilen 60 ay vadeli uygun faiz oranlı 200 bin TL krediden de faydalanabilirsiniz. Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi tarafından esnaf ve sanatkarlara;

 • İşletme Kredisi kapsamında ; 5 yıl vadeli 200 bin TL,
 • Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi kapsamında; 12-24 ay vadeli 200 bin TL,
 • İskonto Kredisi kapsamında; 1-9 ay vadeli 200 bin TL,
 • Şoför Taşıt Edindirme Kredisi kapsamında; 1-5 yıl vadeli 200 bin TL,
 • Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi kapsamında; işletme kredilerinde 1-5 yıl vade, iskonto kredilerinde 1-9 ay vade ile 200 bin TL,
 • Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi kapsamında; 5 yıl vadeli 200 bin TL limitli krediler sağlamaktadır.

Verilen kredilerden faydalanmak için esnaf ve sanatkarların hazırlaması gereken evraklar ve sağlaması gereken koşullar bulunmaktadır. Gerekli evraklar (her birinden iki adet olmak şartı ile);

 • İşletme sahibine ait nüfus cüzdanı aslı ve 2 adet fotokopisi,
 • Bağlı bulunulan esnaf odasının kayıt belgesi, 
 • Esnaf sicil günlük tasdiknamesi,
 • Yeni üye olacak esnaflar için güncel 2 adet vesikalık resim, 
 • Esnaflara ait ikametgah belgesi, 
 • Esnaf sicil kayıt belgesi, 
 • İşletmenin adına kayıtlı Vergi Levhası’nın fotokopisi, 
 • Yıllık ciroyu gösteren belge,
 • Vergi dairesinden alınacak bir mükellefiyet belgesi ile Esnaf Kredi Kooperatiflerine müracaat ederek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
Esnaf Kefalet Kredisi
Esnaf Kefalet Kredisine başvurabilirsiniz.

Esnaf ve sanatkarların verilen Esnaf Kefalet Kredilerinden yararlanmaları için gerekli koşullar ise aşağıdaki gibidir;

 • Bu krediden yararlanmak isteyenlerin taşımaları gereken ilk koşul esnaf ve sanatkar olmalarıdır.
 • İkinci şart ise esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı bulunmaları olacaktır.
 • Esnafın işletmesinin ya da mevcut ikamet ettiği yerin kooperatifin bulunduğu bölgenin içinde yer alması gereklidir.
 • Eş zamanlı olarak başka herhangi bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifi ortağı olunmaması da talep edilen şartlar arasındadır.

Belirttiğimiz koşulları sağlayan esnaf ve sanatkarların bu belgeler ile yazılı olarak kooperatife müracaat ederek başvuru yapmaları gereklidir. Başvuru yapıldıktan sonra kişinin durumu Yönetim Kurulu tarafından incelemeye alınır ve araştırılır. Gerekli inceleme sona erdikten sonra 15 gün içerisinde başvuru sahibine olumlu veya olumsuz karar yazılı olarak bildirilecektir. Kooperatif tarafından başvuru yapan kişinin mali ve ekonomik durumu incelenir ve daha sonra istihbarat bülteni ya da raporu düzenlenir ve kredi teklifi Halkbankası’na bildirilir.

Banka tarafından da iletilen teklif incelemeye alınır ve olumlu sonuçlanması halinde esnaf ve sanatkara kredi verilmesine karar verilir. Esnaf Kefalet 20 bin TL kredi hesaplamasını inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet güncel faiz oranlarını ve hesaplama tablosuna linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Halkbank tarafından verilen krediler için gerekli koşullar ve hazırlanması gereken evraklar bu şekildedir. En yakın Halkbank şubelerini ziyaret ederek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.