Anasayfa / Kredi Hesaplama / Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Kaç Üye Kefil Gerekiyor?
Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Kaç Üye Kefil Gerekiyor?
Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Kaç Üye Kefil Gerekiyor?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? Kaç Üye Kefil Gerekiyor?

Esnaf kefalet kredisi Türkiye’de ilk kez 1951 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca kurulan Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri (EKK) ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında alınmaya başlanmıştır Kuruluş amacı kooperatife dahil olan esnaf ve sanatkarlara meslek çalışmaları için gereken finansmanı sağlamak ve teminat mektubunu bankadan almak üzere kefil olmaktır. iş hacimlerinin büyümesini isteyen esnaflar bu kredi imkanından faydalanmak için hangi şartlara sahip olunması gerektiğini, başvurunun nasıl ve ne şekilde yapılacağını, başvurucu sürecinde hangi evrakların gerektiğini merak etmektedir. Büyük ve ve küçük ölçekli esnafları destekleme amacı taşıyan bu kredi imkanından faydalanmak için belirli şartlara sahip olmak gerekmektedir. TESKOMB çatısı altında birleştirilmiştir. TESKOMB kredileri için tıklayınız.

Esnaf Kefalet Kredisinden Faydalanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

 • Esnaf ve sanatkar olmak,
 • Esnaf ve sanatkarlar odası siciline kayıtlı olmak ve 6 ay süreli olarak aktif üye olmak,
 • Kefalet veren kooperatifin çalışma bölgesinde bulunmak, bu sınırlar dahilinde ikamet etmek ya da bu bölgede iş yerine sahip olmak,
 • Tek bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi üyesi olmak (Birden çok kooperatife eş zamanlı olarak ortak olmamak),
 • Kosgeb dahil herhangi bir kamu kurum ve kuruluşundan destek almamış olmak,
 • En az 1 yıllık süre zarfında esnaflık mesleğini icra etmek,
 • Vergi borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olan şahıslar kredi başvurusunda bulunabilirler. Başvurular yalnızca Halk Bankası nezdinde yapılmaktadır. Kefiliniz ortağı olduğunuz kooperatif odası olmaktadır. Ticari kredilerden farkı ise devlet tarafından karşılanıyor olmasıdır.

kooperatif başvuru
Şemada kredi başvuru süreci gösterilmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Başvuru şartlarına haiz olmanız durumunda, üyesi olduğunuz kooperatiflere yazılı olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Bağlı bulunduğunuz kooperatifin yönetim kurulu ilgilenmek üzere başvurunuzu kabul eder. Alınan başvuru 15 gün içinde sonucunun olumlu ya da olumsuz olduğu farketmeksizin değerlendirilmek zorundadır. Sonuçtan başvuruda bulunulan şahıs yazılı olarak haberdar edilmelidir. Başvuru şayet olumlu sonuçlanırsa kooperatif Halk Bankası şubelerine durumu bildirir. Bankanın gerekli incelemeleri yapması ve bu durumu onaylaması durumunda kredi almak isteyen kişiye kredi verilmektedir. İsteğinizin reddedilmesi durumunda ise krediden faydalanmanız mümkün olmamaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisine Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi başvurusu yapabilmek için bazı evraklarınızı hazırlamanız gerekmektedir. Başvuru yapan kişiden istenecek evraklar;

 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
 • Vergi levhasının aslı ve fotokopisi,
 • Esnaf sicil belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • Kooperatiften alınacak olan kayıt belgesi,
 • Bağlı bulunduğunuz odadan alacağınız faaliyet belgesi,
 • Nüfus kağıt örneği ile beraber ikametgah belgeniz,
 • Muhasebe onaylı son dönem hesap özeti,
 • Bağ-Kur- SSK ya da isteğe bağlı fotokopisi,
 • Şoför esnafları için geçerli olan ticari aracın ruhsatının aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

Kefil sayısı çekilecek kredi miktarına göre 1 ve 3 arasında değişmektedir. Kefil yerine teminat amacı ile ipotek gösterilecekse ipotek edilecek gayrimenkulün tapusunun fotokopisi gerekmektedir. Kefilden istenecek evraklar ise;

 • Vergi Levhasının aslı ve fotokopisi
 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
 • İkametgah belgesidir.

Çok çeşitli kooperatif kredileri mevcuttur;

esnaf ve sanatkar
Esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası aracılığı ile kredi verilmektedir.

İşletme Kredisi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’ ne ortak olan kişiler esnaf ve kefalet kredisi imkanından faydalanabilmektedirler. Kooperatife üye olan esnaf ve sanatkarların hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılır. Sağlanan kredi limiti üst sınırı 200 bin TL’dir. Vade ise 1 ile 5 yıl arasında olabilmektedir. İşletme kredisi imkanından faydalanmak için kooperatife ortak olmak yeterlidir. Aylık eşit taksit imkanı ile işletme kredisinden faydalanmak için ise seçilebilecek vade aralığı 12 ile 24 ay arasında değişmektedir. Kooperatif kefaletinin yanı sıra şahıs kefaleti de gerekmektedir.

Tesis Kredisi

Tesis kredisinden faydalanmak için Esnaf ve Sanatkarlar ile Kredi Kefalet Kooperatiflerine ortak olmak yeterlidir. 2 yıl ve 5 yıl arasında vade oranı bulunmaktadır. Çekilebilecek kredi limiti ise 150 bin TL’dir.

İstihdamı Destekleme Kredisi

İstihdamı artırmak, mal ve hizmet verimini üst seviyelere çıkarmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile yeni araç- gereç alımı yapılmak istendiği durumlarda bu kredi kullandırılmaktadır. Eski araç- gereç alımlarında da bu kredi imkanından faydalanmak mümkündür.1 yıl ödemesiz 3 yıla kadar vade imkanı bulunmaktadır. Kredi üst limiti ise 150 bin TL olarak belirlenmiştir.

kredi
Esnaf ve sanatkarlar için çok çeşitli kredi imkanları bulunmaktadır.

Kooperatif İhracat-Tesis Kredisi 

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine ortak olanlar bu krediden yararlanmaktadır. Kooperatif kefaleti yeterli olmamakta, iki şahıs kefaleti ve sigorta gerekmektedir. İmalat sektöründe çalışanların ihraç ettiği malların üretilmesine yardımcı olan teknolojik araç gerecin alınması için kullanılır. Limit 150 bin TL olup 1 yıl ödemesiz 4 yıla varan vade seçeneği mevcuttur.

İskonto Kredisi

İskonto kredisi başvurusunda bulunmak için kooperatif ortağı olmak yeterlidir. Kısa süreli olan işletme ödemelerine finansman sağlamak amacı ile kullandırılır. Kredi vadesi 1 ve 9 ay arasında değişmekte olup kredi üst limiti 200 bin TL’ dir.

Şoför Taşıt Edindirme Kredisi

Bu krediden faydalanabilmek için Şoför Odasına kayıtlı şoför esnafı olmak gerekmektedir. Yeni model ve 0 km araç alımları için kullandırılmaktadır. İkinci el alımlarda ise yaş şartı bulunmaktadır. Kamyon ve otobüslerde 5 yaş, otomobil, minibüs, kamyonet alımlarında ise 3 yaş şartı bulunmaktadır. 1 ve 5 yıl arasında değişen vade seçenekleri bulunmaktadır. Kooperatif kefaletinin yanı sıra şahıs kefaleti de gerekmektedir. Kredi üst limiti 200 bin TL olarak belirlenmiştir.

Taşıt Onarım Kredisi

Bu kredi imkanından faydalanabilmek için geçiminizi şoförlük ya da nakliyecilik ile sağlamanız ve ticari amaçla olmak şartı ile tek taşıta sahip olan bir nakliyeci olmanız gerekmektedir. Nakliye araçlarınızın bakım onarımı, yedek parça gerektiği durumlarda iskonto ya da taşıt kredisi şekilleri ile kullanılır. Kooperatif kefaleti yeterli olmamakla birlikte şahıs kefaleti ve ipotek de gerekmektedir. Kredi üst limiti 200 bin TL olup vade oranları işletme kredisi olarak kullandırıldığında 1 ve 5 yıl arasında, iskonto kredisi olarak kullanıldığı durumlarda ise 1 ve 9 ay arasında değişmektedir.

Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi

Şehir içi yük taşımacılığı yapan kamyonetler ve okul ve personel servisleri taşımacılığı yapan servislerin 10 yaşını doldurmuş olanların yenilenmesi amacı ile şoför esnaflarının yararlandığı kredilerdir. 10 yaşını doldurmuş araçların yenilenmesi için fatura nispetinde satış yapan firmaya yapılacak ödeme şeklinde düzenlenmiştir. Kooperatif kredisi yeterli olmayıp kasko sigortası, taşıt rehni ve 2 şahıs kefaleti gerektirmektedir. Kredi üst limiti 200 bin TL olup 5 yıl vade bulunmaktadır. %8 oranında ise öz kaynak katkısı söz konusu olmaktadır.

Kredi Faiz Oranları
Vade Süreleri Yıllık Faiz Oranı
1 yıla kadar %4,5 (aylık 0,37)
1 yıldan fazla % 4,5(aylık 0,37)
Şahıs üst limitleri 200.00 TL
Vade üst limiti 5 yıl

Tabloda kredi faiz oranları gösterilmiştir. Yıllık faiz oranları 1 ay vadeli krediler için %4,5, 1 yıldan uzun vadeli krediler için %4,5 olarak belirlenmiştir.

halbankası
Halk Bankası esnaf müşterilerine kredi imkanı sunmaya devam ediyor.

Halk Bankası Kredileri

”Esnaf ve Sanatkara destek böyle olunur” sloganı ile esnaf ve sanatkar müşterilerine Halk Bankası destek olmaya devam ediyor. Ancak bir şart ile. Bu kredi kampanyalarından faydalanmak için 1 yıllık hizmet sürenizin olması gerekmektedir. İşletme kredisi ihtiyaçları için Halk Bankası 200 bin TL’ye varan finansman sağlamaktadır. İşyeri ve taşıt alımları için 500 bin TL yatırım kredisi kullandırılmaktadır. Doğrudan kullandırım şeklinde kredi sunulmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Hammadde ve döner sermaye ihtiyaçları için 60 aya varan vade seçenekleri ile 200 bin TL kredi imkanı sunulmaktadır. %4,5 faiz oranı söz konusu olmaktadır. İşyeri ve taşıt alımlarında üst limit 500 bin TL olarak belirlenmiştir. Aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleri bulunmaktadır. İşyeri alımlarına yönelik olarak sunulan kredi kampanyasının vade süresi 120 ay olarak belirlenmiştir. Araç alımlarında ise yalnızca 0 kilometre araçlar için kredi kullandırılmaktadır.

Halk Bankası esnaf kredilerinden faydalanmak için nüfus cüzdanı sureti, oda kayıt belgesi, esnaf sicil tasdiki, vergi levhasının fotokopisinin bankaya iletilmesi gerekmektedir. Banka tarafından yapılacak olan inceleme neticesinde koşulları sağladığınızın tespiti durumunda kredi kullanmaya başlayabileceksiniz. Esnaf vergi muafiyeti belgesine sahip olan esnaf ise bankanın sunduğu 0 faizli kredi imkanından faydalanabilecektir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.