Anasayfa / Kredi Hesaplama / Esnaf Kefalet İş Kurma Kredisi Hesaplaması
ofis
Faizsiz İşyeri Açma Kredisi ve Şartları

Esnaf Kefalet İş Kurma Kredisi Hesaplaması

Esnaflarımıza iş kurmak için devlet desteği verildiği gibi, TESKOMB ve KOSGEB tarafından da çeşitli teşvikler uygulanmaktadır. Vakıfbank, Ziraat Bankası ile birlikte Halk Bankası’da esnaf kobi kredisi veren bankalar arasındadır. 1898 sayılı karara göre Türkiye Halk Bankası tarafından TESKOMB ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi vasıtası ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak kredi ile ilgili detaylar Resmi Gazete‘ de yayınlanmıştır. Bu karara göre verilen kredilerde faiz indirimi yapılacaktır.

Faiz İndirimi Uygulanmasına İlişkin Karar

Esnaf ve sanatkarların nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Bakanlar Kurulu’nun verdiği karar neticesinde kooperatif kefaleti ile esnaf ve sanatkarlara kredi kullandırılmıştı. Bu kredilerden 2020 yılına bakiye devri yapanlar ve  kredilerde geçerli olmak koşulu ile faiz indirimi yapılması söz konusudur. Ayrıca Bankanın KKTC şubesinden yapılan düşük faizli kredi destekleri için de faiz indirimi uygulaması geçerli olacaktır.

halkbank
Faiz indirimi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Bu yapılandırma neticesinde oluşacak maddi kayıplar Bankanın kooperatif kredileri için kendi bünyesinden kullandırdığı kredi maliyeti dikkate alınarak ve indirimli faiz oranları incelenerek bir hesap yapılacaktır. Halk Bankasının bu indirim sebebi ile doğacak olan zararları Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacaktır. Bankanın görevi ise ödeme yapılacak olan miktarın fazla olmaması için önlem almaktır.

Halk Bankası inceleme yaparak tahmini olarak hesaplama yaptığı tutarı Hazine Müsteşarlığına iletecektir. Kesinleşme olduktan sonra ise bu açık karşılanacaktır. İş yeri açma kredisi veren banka ve devlet kurumlarına ulaşmak için tıklayınız.

İndirim Oranları

1898 numaralı kararın 3. maddesinde uygulanacak olan faiz indirim oranları belirtilmiştir. 2020 yılında ve geçmiş yıllarda kullandırılan kredilerin 2020 yılında devreden kısımları % 50 faiz indirimine tabi tutulacaktır.

TAVSİYE:  Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları 2021 (Gerekli Belgeler)

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu kapsamında kültürel, geleneksel ve sanatsal nitelik taşıyan ve zamanla unutulmaya yüz tutmuş olan meslek kollarında çalışan ve vergi ödemekten muaf olduklarını gösterir belgeleri olan esnaf ve sanatkarlara 2020 yılı için kullanacak oldukları kredilerden ve geçen yıllarda kullanıp da ödemelerinin 2020 yılına devrettiği kredilerinde % 100 oranında kredi indirimi uygulanacaktır.  Bu iş kolları aşağıda belirtilmiştir;

 • El dokuması
 • Oya işi
 • Yemeni işi
 • Çarık ayakkabı yapımı
 • Bakır
 • Çinicilik
 • Çömlekçilik
 • Sedef kakma işi
 • Ahşap oymacılığı
 • Kaşık ve baston yapımı
 • Semer yapımı ve Bakanlıkça sayılmış (Maliye Bakanlığı) olan iş kollarında üretim yapıyor ve söz konusu krediden faydalanarak borç bakiyenizin 2020 yılına devretmesi durumunda 0 faizle kredi borcunuzu ödeyebileceksiniz.

3308 Mesleki Eğitim Kanunu gereği kredi kullanmak için başvuruda bulunduğunuz tarih dikkate alınmak sureti ile şayet ustalık belgesine sahip olmanız üzerinden 12 ay geçmiş ise ve bu belge ile 12 aydır kendi iş yerinizi işletiyorsanız bu yıl içinde kullanacağınız kredileriniz ile 2020 yılına devreden kredi borcunuz için size de % 100 faiz indirimi uygulanacaktır. Bu da demek oluyor ki 1 senedir kendi ustalık belgeniz ile yine adınıza açtığınız iş yeri finansmanı için gelir elde etmek maksadı ile bankadan kredi kullanmışsanız borcunuzu faizsiz bir şekilde geri ödeyeceksiniz.

faiz indirimi

Öncelikle birazdan belirteceğimiz krediden faydalanabilmek için KOSGEB tarafından daha önce hibe ve kredi anlamında hiçbir destek almamış olmanız gerekiyor.

 • Kosgeb tarafından toplamda 32 saat ve katılımın zorunlu olduğu Girişimcilik Eğitim Programına katılmışsanız,
 • Başvuru yapmış olduğunuz tarih itibari ile otuz yaşınızı tamamlamamışsanız,
 • Kosgeb tarafından onaylanmış bir projeye sahipseniz bu projeyi Halk Bankasına anlatarak 100 bin TL ve faizsiz olan kredi imkanından faydalanabilirsiniz.
TAVSİYE:  Esnaf Kefalet Kooperatifi Ticari Araç Kredileri 2021

Bu kredi imkanından faydalanmak için Halk Bankası şubelerini ya da halkbank.com.tr adresini ziyaret ediniz.

Fakat bu krediden faydalanabilmeniz için 2020 yılına devreden herhangi bir kredi borcunuzun olmaması gerekmektedir (!)

Ancak 2020 yılına devreden bir kredi borcunuz varsa yine de üzülmeyin. 🙂 Çünkü ödemenizi % 100 faizsiz olarak yapabileceksiniz. Yani faiz indirimi uygulanacak talihlilerden biri de sizsiniz !

Gelir Kaybının Hesaplanması

 • Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından gerekli incelemeler yapılır.
 • İnceleme sonucunda kurul tarafından düzenlenen evrakların bir sureti bankaya bir sureti de Müsteşarlığa iletilir.
 • Şayet varsa geçen yıla ait olan gelir kaybı borçları tekrardan hiçbir inceleme yapılmaksızın peşin ödeme yöntemi ile ödenir.
 • Şayet Halk Bankası, Müsteşarlık tarafından kendisine fazladan bir ödeme yapıldığını düşünüyorsa bu durumda 10 iş günü içerisinde Müsteşarlığın hesabına geri ödeme yapmakla mükelleftir.
 • Banka kendisine eksik ödeme yapıldığını düşünüyorsa da itirazda bulunarak fazladan ödeme yapılmasını talep edebilir.
 • Ödenecek miktarlar belirlenip ödeme yapıldığında ise alacak verecek davası ortadan kalkmış olur.
 • Bankaya kredi borcu olanlara tekrar bir kredi açılması mümkün değildir.
 • BDDK tarafından belirlenen kurallara göre bankanın alacağı tasfiye edilecek alacaklar hesabına aktarılmış ise bankaya gelir kaybı ödemesi yapılmaz.
 • Bu karar kapsamında yeni açılacak olan kredilerin ödenmemesi veya ödemede yaşanacak gecikme dolayısı ile gelir kaybı miktarı hesabı yapılamaz.
 • Bu karar dahilinde kredi kullanacak olan esnaf ve sanatkar 1 yıl içinde iki defaya mahsus olmak şartı ile faiz indiriminden yararlandırılır.
 • Esnaf ve sanatkar aynı isimle 5 yıldır faaliyet gösteren işletmesi için farklı kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi bir destekleme ödemesi almış ise (aynı konuya mahsus olmak şartı ile) bu uygulamadan faydalanamayacaklar.
 • Şayet böyle bir destekleme aldıysanız doğru söylemeniz yararınıza olacaktır. Çünkü taahhütnameyi imzaladığınız ve böyle bir durumun tespiti halinde bahsi geçen imkanlardan faydalandırılmayacaksınız.
TAVSİYE:  Esnaf Kefalet 20 Bin TL. 5 Yıl Vadeli Kredi Hesaplama (Güncel)
iş yeri açma kredisi
1 yıl içinde iki defa faiz indiriminden faydalanabilirsiniz.

Kosgeb kredisi kullananlar faiz indiriminden faydalanamaz demiştik. Fakat bu konunun bir kaç istisnası bulunmakta. Onları da sizlerle paylaşalım ki biz de bu imkandan faydalanabiliyormuşuz ama haberimiz yokmuş demeyin. 🙂

 • Kosgeb tarafından verilen 0 Faizli İşletme Kredisi Faiz desteği
 • Yine aynı kurum tarafından verilen 0 Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği
 • Acil Destek Kredisi Faiz Desteği uygulamalarından faydalananlar da kapsam içine alınmıştır. Yani bu desteklemelerden faydalanmış olsanız dahi
 • uygulanan faiz indiriminin talihlileri arasında olabileceksiniz.

Bu imkanlar dışında yine Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkarlara verilen bir kredi kullanmanız halinde banka ile anlaşma yaptığınız koşullar geçerli olacaktır.

Faiz indiriminden faydalanabilmek için faal bir şekilde ticaret işleri ile uğraştığınızı, işletmeniz dışında yine aynı meslek kolunda herhangi bir işletmenin ortağı olmadığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. 

İş kurma kredisi veren bankalar ve şartları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Siz de bu şartlar dahilinde faiz indirimine tabi olduğunuzu düşünüyorsanız hemen başvuruda bulunun ve iş yeri açmak için kullandığınız kredilerde % 100 ‘ e varan faiz indirimlerinden yararlanmaya başlayın.


Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir