Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Esnaf Kefalet 20 Bin Lira Kredi Hesaplaması (Güncel)
Esnaf Kefalet 20 Bin Lira Kredi Hesaplaması

Esnaf Kefalet 20 Bin Lira Kredi Hesaplaması (Güncel)

Esnaf Kefalet tarafından işletme kurmak isteyen esnaflara finansman desteği sağlamak amacı ile kredi veriliyor. Geçen yıl getirilen düzenleme neticesinde bu kredilerin vadesinin 5 yıla yükselmiştir. İşletmelerde geçerli olan 150 bin TL kredi ise 200 bin TL limite çıkartılmıştır. Verilen kredilerin faiz oranlarını, kredi almak için gerekli şartları ve evrakları, hesaplama tablosunu sizler için araştırdık. Detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi

Bu krediden yalnızca Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifine üye olan esnaflar faydalanabilmektedir. Esnafların kuracağı işletmelere can suyu olmak adına çalışmalar yaparak finans desteği sağlamak adına kredi vermektedir. Bu kredilerden faydalanmak isteyen esnaflar bazı koşulları sağlamaları halinde uygun faiz oranları ile ihtiyaçları kadar kredi çekebileceklerdir. Kredinin üst limiti işletmeler için 200 bin TL’ye yükselmiştir. Küçük işletmelerin büyümesi büyük işletmelerin de gelişmesi için verilen bu krediden yararlanmak için aşağıdaki koşulların sağlanması gereklidir.;

 • Başvuru yapacak kişinin esnaf ve sanatkar olması zorunlu ve ilk şart arasındadır.
 • İkinci bir koşul ise kişinin 6 aydır esnaf odasında sicil kaydının bulunuyor olmasıdır.
 • Kosgeb desteklerinden 5 yıllık süreçte yararlanmamış olması gereklidir.
 • Başvuru yapacak kişinin aynı zamanlarda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmaması gereklidir.
 • Kişinin ikamet ettiği yer ve kurulacak olan işletme için bulunacak olan dükkanın kooperatifin bulunduğu alanda olması da sağlanması gereken şartların arasındadır.

Esnaf Kefalet Kredisini almak için işlenen belirli bir süreç olmaktadır. Krediden yararlanmak isteyen esnaflar ilk olarak ilgili kooperatiflere müracaat ederek yazılı bir beyan vermeleri gerekmektedir. Verilen yazılı başvurular Yönetim Kurulu tarafından incelenir. Yapılan incelemelerde başvuru yapan esnafın mali ve ekonomik durumuna bakılır daha sonra kişi hakkında olumlu veya olumsuz karar verilir. Karar süreci 15 gün içinde kişiye yazılı olarak bildirilir. Verilen netice olumlu ise istihbarat raporu ya da bülteni hazırlanır ve Halkbankası’na bildirilir.

 5 yıl vadeli 20 bin TL Esnaf Kefalet Kredisini de inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi
Esnaf Kefalet Kredisi alabilirsiniz.

Kredi teklifi bankaya gönderildiğinde bu sefer de bankada bir araştırma ve değerlendirme süreci başlatılır. Kişinin kredi notu ve geçmişteki sicili incelenir. Banka tarafından da olumsuz bir karar verilmezse kişi Esnaf Kefalet Kredisi almaya hak kazanır. Esnaf Kredisi almak için hazırlanması gereken evraklar ise aşağıdaki gibidir;

 1. İşletmenin adına kayıtlı olan vergi levhası ve iki adet fotokopisi,
 2. İşletme sahibine ait nüfus cüzdanı aslı ve 2 adet fotokopisi,
 3. Yeni üye olacak esnafların güncel 4 adet vesikalık fotoğrafı,
 4. Kişinin ikamet ettiği mevkiyi belirten belgenin 2 adet fotokopisi,
 5. Bağlı bulunulan odadan alınacak olan faaliyet belgesi,
 6. Esnaf sicil belgesinin aslı ve 2 adet fotokopisi,
 7. Kooperatiften alınacak olan ortaklık beyannamesi,
 8. Son yıla ait ciro hesap özeti,
 9. Esnaflığını şoför olarak yapan kişilerin Ticari Araç Ruhsatı aslı ve 2 adet fotokopisi gereklidir.
  TESKOMB Tarafından Verilen Kredi Çeşitleri
  TESKOMB Tarafından Verilen Kredi Çeşitleri

TESKOMB Tarafından Verilen Kredi Çeşitleri

Türkiye Esnaflar ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği esnaflar için birçok kredi seçeneği sağlamaktadır. Bu kredilerin en üst limitleri ve uygulanacak olan vadeler aşağıdaki gibidir;

İşletme Kredisi: Kredi için Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olmak gerekli olup kredinin üst limiti 200 bin TL. uygulanacak vade ise 1-5 yıl olmaktadır.

Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi: Yine bu krediden yararlanmak içinde Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olmak gereklidir. Kredinin limiti 200 bin TL., kredi vadesi 12-24 ay olarak belirlenmiştir.

İskonto Kredisi: Kredinin kullanım amacı işletmelerin kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yazılı senetlerin iskontosu şeklinde kullandırılmaktadır. Kredinin limiti 200 bin TL. olup vadesi 1 ile 9 ay olmaktadır.

Şoför Taşıt Edindirme Kredisi: Krediden esnaf odasına kayıtlı şoför esnaflar yararlanabilmektedir. Verilecek olan kredi yeni model ve sıfır taşıtların alımı için verilmektedir. Kamyonet, otomobil ve minibüslerde 3, otobüs ve kamyonlarda 5 yaşına kadar kredi kullandırılmaktadır. Kredi için üst limit 200 bin TL, vadesi ise 1 ile 5 yıldır.

Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi: Bu krediden yalnızca geçim kaynağını nakliyecilik ve şoförlükle sağlayan ve krediyi ticari amaçla kullanacak olan tek bir araca sahip kişiler faydalanabilmektedir. Kredi için belirlenen üst limit 200 bin TL olup, işletme kredilerinde uygulanacak olan vade 1 ile 4 yıl, İskonto kredilerinde ise 1 ile 9 ay olacaktır.

Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi: Verilen kredi personel ve okul servisleri ve şehir içinde yük taşımacılığı yapan kamyonetlerin 10 sene veya daha eski modellerinde yenilemeye gitmek için kullandırılmaktadır. Krediden Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin ortağı olan şoför esnaflar faydalanabilmektedir. Bu kredinin kullanımı için 2 şahıs kefaleti ve kasko sigortası ile araç rehin edilmesi istenecektir. Kredinin en üst limiti 200 bin TL, maksimum vadesi ise 5 yıldır.

Verilecek Olan Kredilerin Faizleri

Esnaf Kefalet Kredisi için belirlenmiş faiz oranları bulunmaktadır. Bu faizler yıllık olarak uygulanmaktadır.

Krediye uygulanacak olan vade  Yıllık uygulanacak olan faiz 
1 yıla kadar yapılan vadelerde Yüzde 4,5  oranında faiz uygulanmaktadır.
1 yıldan fazla yapılan vadelerde Yüzde 4,5 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır.

Verilen tabloya bakıldığında işletmeler için esnafa verilen kredilerin üst limiti 200 bin TL, şahıs üst limiti ise 150 bin TL’dir. Krediler için uygulanacak maksimum vade 5 yıl olması ile beraber kredinin vadesi 1 yıla kadar ise yüzde 4,5 oranında, kredinin vadesi 1 yıldan fazlası kadar ise yüzde 4,5 oranında faiz uygulaması olacaktır. Esnaf Kefalet Kredisi 2020 hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet 20 Bin TL. Kredi Hesaplaması

1 yıl vadede uygulanacak olan faiz oranı da yüzde 4,5 olacaktır.

 1. Yüzde 1 oranında risk sermayesi,
 2. Yüzde 1,50 oranında masraf oranı, 
 3. Yüzde 1,50 oranında kefalet hissesi, 
 4. Yüzde 0 üst kurul hissesi ve risk fon oranı 

1 yıl vadeli kredilerde uygulanacak faiz oranı diğer yıllara göre daha düşük orandadır. 1 yıl vadeli 20 bin TL. kredi çektiğinizde taksit sayısı 4, elinize geçecek olan para tutarı 18 bin 600 TL., geri ödenecek toplam tutar ise 20 bin 763 TL. 34 kuruş olacaktır. Taksit bitiminde 600 TL. geri ödeme yapılacaktır.

2 yıl vadede uygulanacak olan faiz oranı da yüzde 4,5 olacaktır.

 1. Yüzde 1 oranında risk sermayesi,
 2. Yüzde 1,50 oranında masraf oranı, 
 3. Yüzde 1,50 oranında kefalet hissesi, 
 4. Yüzde 0 üst kurul hissesi ve risk fon oranı 

Kesintiler hesaplandığında 2 yıl vadeli çekilen kredilerde taksit sayısı 8 olarak belirlenmiştir. Kredi çekecek olan esnaf 20 bin TL kredi çekmek istiyor ise eline 18 bin 600 TL. geçecek olup taksit ödemeleri bittiğinde 600 TL. geri ödeme yapılacaktır. Geri ödenecek toplam tutar ise 21,904,08 kuruş olacaktır.

3 yıl vadede uygulanacak olan faiz oranı da yüzde 4,5 olacaktır.

 1. Yüzde 1 oranında risk sermayesi,
 2. Yüzde 1,50 oranında masraf oranı, 
 3. Yüzde 1,50 oranında kefalet hissesi, 
 4. Yüzde 0 üst kurul hissesi ve risk fon oranı 

Kesilecek olan masraflar bu şekildedir. Bu kapsamda bölünecek olan taksit sayısı 12 olmaktadır. Kredi sahibinin eline ise yine 18 bin 600 TL. tutarında para verilecektir. Taksit bitiminde 600 TL. ödenecek olup geriye verilecek olan tutar 22 bin 764 TL 58 kuruş olacaktır.

4 yıl vadede uygulanacak olan faiz oranı da yüzde 4,5 olacaktır.

 1. Yüzde 1 oranında risk sermayesi,
 2. Yüzde 1,50 oranında masraf oranı, 
 3. Yüzde 1,50 oranında kefalet hissesi, 
 4. Yüzde 0 üst kurul hissesi ve risk fon oranı 

Yapılan hesaplamalar doğrultusunda taksit sayısı 16 olacaktır. Kredi alacak kişinin eline geçecek olan para tutarı 18 bin 600 TL. olacaktır. Geriye ödenecek para miktarı 23 bin 714 TL. 79 kuruş olarak hesaplanmış olup, taksitler bittiğinde geri ödenecek olan para tutarı 600 TL.‘dir.

5 yıl vadede uygulanacak olan faiz oranı yüzde 4,5 olacaktır. 

 1. Yüzde 1 oranında risk faizi, 
 2. Yüzde 1,50 oranında masraf oranı, 
 3. Yüzde 1,50 oranında kefalet hissesi, 
 4. Yüzde 0 üst kurul hissesi ve risk fon oranı 

Yapılan hesaplamalar neticesinde taksit sayısı 20 olarak belirlenecektir. Kredi alacak kişinin eline geçecek olan para miktarı 18 bin 600 TL. olacaktır. Geriye ödenecek olan para ise faizler ile birlikte hesaplandığında 24 bin 705 TL. 77 kuruş olarak hesaplanmıştır. Taksit bitiminde kredi sahibine 600 TL. geri ödeme yapılacaktır.

Verilen Kredi İçin Kefil Şart

Esnaf Kredi Kooperatifleri tarafından verilen bu kredi için ipotek yetersiz olması halinde kefil talep edilmektedir. Kefil sayısı en az iki olmalıdır. Eğer kefil olarak gösterilebilecek kimse bulunmuyor ise krediye başvuru yapacak kişiler ipotek gösterme hakkına da sahiptirler. Kredi miktarına göre taşınabilir veya taşınmaz mallarınızı ipotek olarak gösterebilir ve bu sayede kredi çekebilirsiniz. Eğer seçeneğinizi kefilden yana kullanmak istiyorsanız, bulunacak olan kefilin de kooperatife ortak olması gerektiğini bilmenizi isteriz. Kefil olacak kişide aranacak bir diğer özellik ise kredi notu ve bankalarla arasında olan ilişkinin olumlu yanıtlar vermesi gerektiğidir. Kefil için hazırlanması gereken evraklar aşağıdaki gibidir;

 • İşletmenin adına kayıtlı vergi levhası aslı ve fotokopisi,
 • Kefile ait Türkiye cumhuriyeti kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 • Kefile ait bir ikametgah belgesi gereklidir.

Esnaf Kefalet Kredisi için verilen faiz oranları ve şartlara uygun iseniz işletme kurmak için esnaf kredilerinden yararlanabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.