Anasayfa / Ekonomi / En Fazla İhracat Yapana Ödül Veriliyor
En Fazla İhracat Yapana Ödül Veriliyor

En Fazla İhracat Yapana Ödül Veriliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı, seçim süreci sonunda en önemli beklentinin ekonomi ve ihracat alanları olduğunu ve bu dönem içinde bu konulara odaklanacaklarını belirtti. Özellikle ülkenin büyümesinin ve refahının sağlanmasının en önemli gündem maddelerinden birinin bu haline geldiğine değinen Başkan, seçim sonrası dönemin oldukça önemli olduğunu ve bu kavramların bir kez daha bu zamanlarda gündeme geleceğinden söz etti.

Başkan öte yandan hazır giyim alanının içinde göre en çok ihracat gerçekleştiren firmalara ödül verildiği “İhracatın Yıldızları” adı verilen ödül töreninde konuşma yaparken, gelecek 24 Haziran seçimlerinin Türk milleti için hayırlı olmasını diledi. Türkiye’nin bundan sonraki dönem içinde yeni bir sisteme geçiş yaptığını belirten Başkan, inşallah bu seçimlerle birlikte ülkenin bir adım daha ileriye taşınmasını sağlayacağız ifadelerine yer verirken, seçimden sonraki dönemde ihracatın en önemli konulardan biri haline geleceğini duyurdu. Bu nedenle ihracata ve ekonomiye odaklandıklarını ve bu şekilde ülkenin ekonomik anlamda güçlenmesinin sağlanacağına inandıklarını belirtti. 2023 yılında var olan tüm hedeflere ulaşmak için mutlaka bu ihracat konusuna odaklanmak gerektiğinden bahseden Başkan, bu nedenle acil bir şekilde gündemin değiştirilmesi gerektiğinden söz etti.

İHKİB tarafından hazırlanan strateji belgesiyle birlikte aslında bütün sektörlere öncülük sağlandığını belirten Başkan, yılın ilk 5 aylık zaman diliminin içinde hazır giyim ve konfeksiyon alanı içinde rekor elde edeceklerine inandıklarını belirtti.

İhracatçı Firmalar Ödül Verilecek
İhracatçı Firmalara Ödül Verilecek

İhracatçı Firmalar Ödül Verilecek

Etkinliğe bunun yanında İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Şenocak’ta katılım sağladı. Özellikle hazır giyim sektörüne dair pek çok davetli de etkinlikte görüldü.

Konuşmaların hemen sonrasında ise hazır giyim sektörü içinde 17 milyar dolarlık ihracatla birlikte yüksek bir performans gösteren firmalara ödülleri takdim edildi. 50 milyon doları üzerinde ihracatın gerçekleşen firmalara platin, 25 ile 50 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştiren firmalara altın, 5 ile 25 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştiren firmalara ise gümüş olmak üzere toplamda 2 bin 236 firmaya ihracat alanında göstermiş oldukları yüksek performans nedeniyle ödül verilmiş oldu.

TAVSİYE:  Kart Aidatı Ödemeleri Konusunda Uyarı Geldi

Dijital Dönüşüm Desteklenmeli

Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçılar Başkanı Gültepe ise, sektör olarak Türkiye’deki cari açığın yüzde 30 oranına kadar döviz kazandırdıklarını belirtirken, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü içinde 14 milyar dolar açık arayla önde olduklarını vurgulamış oldu. Yüksek katma değerli bir ihracat sonucunun alınması için dijital dönüşüme mutlaka destek verilmesi gerektiğinden bahseden Mustafa Gültepe, bunun mutlaka özel sektör desteğine alınması gerektiğini savundu.

Küresel ticarette oyunu gerektiği gibi oynayanların ve dijitalleşmeye ayak uydurmayanların sektör içinde ayakta duramayacaklarını belirten Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, mevcut konumunu biraz daha iyi ve sürekli başarılı bir hale getirmeyi düşünenlerin bu durumu mutlaka ciddiye alması gerektiğinden söz etti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir