Anasayfa / Konut Finansman / Emin Evim Memnun Olanlar (Yorumlar ve Şikayetler)
emin-evim
Emin Evim Güvenilir mi? Şikayet ve Yorumlar

Emin Evim Memnun Olanlar (Yorumlar ve Şikayetler)

Emin Evim sistemi Türkiye’ de 1991 yılından beri uygulanmaktadır. 120 binden fazla aile bu yöntem ile ev sahibi olmuştur. Ancak ülkemizde bu yöntemle ev sahibi olmak tartışmalı bir konudur. Bu sistemde bankalara ödediğiniz gibi faiz ödemezsiniz. Altın günü ile benzer bir uygulamadır. Emin Evim sistemi kendisini imc usulü olarak tanımlamaktadır. Yani yardıma dayalı bir sistemdir. Bu sistem nasıl işliyor. Karlı bir sistem mi ? Güvenilir mi? Sizler için araştırdık.

Emin Evim Nedir?

Gayrimenkul almak için ihtiyacınız olan yöntemi belirlediğinizde taksit sayınıza göre şahıs tahsisi yapılır. Bu taksit ödemeleri her kişiye bir ev alacak şekilde olur. Toplanan para ile noter huzurunda karar verilecek olan sıraya göre bir kişiye istediği gayrimenkul alınır. Bu ödenen peşinat miktarı almak istediğiniz konutun fiyatından düşündüğünde taksit sayısına bölünür. Sırası ilk gelen ilk en sahibi olacağından ve kira vermekten kurtulacağından, henüz kendisine sıra gelmemiş kişileri desteklemek adına kendilerine bir miktar yardımda bulunurlar. Bu yardımın veriliş amacı ise ev sahibi olan kişinin ev almasına vesile olunmasıdır. Sıra gelmemiş ve ev sahibi olamamış kişiler ise hala kirada oturmaktadır.

emin evim1
Dayanışma sistemi ile ev sahibi olabilirsiniz. Üstelik faiz ödemeden…

Evi alan daha yüksek miktarda ödeme yapacaktır. Yardımda bulunan ise bu kişiye oranla daha az bir miktar öderler. Evini alan sürekli yardım yapacağından henüz ev sahibi olamayan kişilerin zamanla ödedikleri miktarlar azalır. Ev sahibi olanlar ise yardım ödemesi de yaptığından ödemeleri her geçen gün artar. Noter huzurunda yapılan çekiliş sonucu sırası geç gelecekler de bu aşamada mağdur edilmez. Taksitlerin yarısında kendileri de ev sahibi edilir. En son sıradaki kişi taksitlerin yarısında ev sahibi olur. Teslim tarihi belirlenir ve herkese evi teslim edilir. Kalan taksitleri ise ev sahibi olduktan sonra herkes kendi ödemeye devam eder.

Örneğin alacağınız konutun değeri 100 bin TL ve taksit sayısı 60 ay ile 120 ay arasında belirlenmiş olsun. Böylece size 60 kişi tahsis edilmiş olacaktır. Taksit sayısı gruptaki kişi sayısını da ifade etmektedir.

TAVSİYE:  Banka Kredisi Çekmeden Elden Taksitle Ev Satışı

Sistemin Avantajları Nelerdir?

 • Evinizin borcu bitene kadar bu evi satamazsınız. Bu da gruptaki diğer üyelerin haklarının korunmuş olması manasına gelmektedir.
 • Kişi evini teslim alır almaz kiradan kurtulur ve evini ucuza almış olur.
 • Sistemden çıkmanız durumunda organizasyon ücreti dışındaki tüm ödemeleriniz tarafınıza teslim edilecektir.
 • Taksitlerin dondurulma özellikleri vardır. Ödeme yapamayacağınız durumlarda dondurma seçeneği işinize çok yarayacaktır.
 • Taksitler ev sahibi olana kadar düşer, ev sahibi olduktan sonra ise sabit bir miktarda devam eder.
 • Her ev için tarafınıza yardım edilebilir.
 • Faiz ödemeden ev sahibi olursunuz.
 • Organizasyon ücreti ve taksitler dışında sizden hiçbir ekstra ödeme talep edilmez.
  emin evim 2022
  120 bin aile Emin Evim ile araç ve ev sahibi oldu.

Taksit ödemeleri ayın 1′ i ile 20 ‘ si arasında yapılır. Eğer taksit ödeme yapmazsanız  ödemediğiniz ay sayısı kadar ev almanız gecikir ya da bir miktar ceza ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca Emin Evim ile yalnızca ev değil arsa ve iş yeri gibi diğer gayrimenkul alımları da yapabilirsiniz. Başvuru formu için tıklayınız.

Sistemin Olumsuz Yanları Nelerdir?

Öncelikle sürekli ev alım satımı yaparak kar elde etmeyi düşünüyorsanız bu sistem size göre değil. Çünkü borçlarınız bitene ve herkes ev sahibi olana kadar evi satma tasarrufuna sahip değilsiniz. (İpotek ve tapuyu alana kadar uygulanan satış yasağından dolayı) Ancak evinizi teslim aldıktan sonra kiraya verebilirsiniz.

Evinizi hemen alamazsınız !

Çünkü Türkiye şartlarında ev almak oldukça zordur. Kredi yöntemini kullanarak ev almak istediğinizde evinizin size olan maliyeti evin fiyatının neredeyse iki katına çıkacaktır. Bu nedenle sisteme dahil olanlar hemen ev sahibi olamayabilirler. 

Noter huzurunda yapılan kur’ ada sıranızın geç çıkması durumunda şanssız olduğunuzu düşünüyorsanız haksız sayılmazsınız. Çünkü siz belirlediğiniz evi alana kadar evin fiyatı artmış olacaktır. Bu açığı ise kendi yöntemlerinizle kapatmanız gerekecektir. Bunun için size ödenecek yardımları ayrı bir hesapta biriktirmenizi öneririz.

TAVSİYE:  İstanbul'da Senetle Ev Satan Firmalar (Tarla-Arsa Gayrimenkul)

Sistemden çıkmak istediğinizde ise ödediğiniz tutar ancak 6 ay sonra hesabınızda olur. Bu da sistemin dezavantajlarından biridir.

Ev alabilmek için Emin Evim’ de sizler için pek çok yöntem mevcuttur;

 • Çekilişli sistem
 • Peşinatlı sistem
 • Vade ortası sistemi
 • Düşük taksitli – çekilişli sistem
 • Sabit yardımlı sistem
 • Değer artışlı sistem gibi çeşitli seçenekler vardır.

Eminevim Olumlu Yorumları Çok Fazla!

Www.eminevim.com sayfasına yapılan kullanıcı yorumları genel olarak olumludur. Bu sebeple sizlerin akıllarında soru işareti bırakmamak adına farklı kaynaklar aracılığı ile de bir araştırma yaptık.  Siz de yorum ya da şikayetlerinizi firmanın mail adresine gönderebilirsiniz.

emin evim 3
Emin Evim kullanıcı yorumları
 • Bir kullanıcı Sistemi beğenenler arasında. “Fakat şayet firma insanları ev sahibi yapma amacını güdüyorsa kooperatifler ya da TOKİ gibi kendi konularını yapmalı. Bu şekilde hem konut yapımından avantaj sağlayabilir hem de firmanın kazanımları da artar. Bunu yapmamak sisteme sanal bir görüntü kazandırıyor. Bunun yerine Emin evim konutları isminde siteler yapılsa alıcılar için de güven şartı sağlanmış olur. ” şeklinde fikirler uygulanabilirlik açısından güzeldir.
 • Yine bir Emin Evim müşterisi firmanın sürekli olarak kendilerini arayıp üye kazandırma talebinde bulunduğunu söylüyor. Fakat üye eklemesi yapıldıktan sonra asıl kişinin altın almak için gerekli şartları taşımadığını ifade ederek sistemden çıkarıldığını söylüyor. Bu nedenle sistemi kelime oyunu olarak değerlendiriyor.
 • Bir kullanıcı taksitlerini düzenli olarak yaptığını fakat kendisine vaad edilen teslimat tarihinde değil, kota yoğunluğu sebebi ile daha sonra teslimat yapılacağının ifade edildiğini söylüyor. Şahıs bu sebeple istediği evi satın alamamış ve ev sahibine verilen avansı yanmış.
 • Bir müşteri sistemden çıkmak için talepte bulunduğunda kendisinin dilekçe yazması sureti ile bu işlemi iptal edileceği söylenmiş. Fakat ilettiği dilekçenin kaybolduğunu söylemişler ve bu şahısa 6 ay sonra ödeme yapılmış.
 • Yukarıdakine benzer bir olayla mağdur olan müşteri daha var. Şahısa ödeme tarihi verilmiş. Şahıs da bu tarihi baz alarak evi peşinat yatırmak sureti ile ayırtmış. Fakat yoğunluk nedeni ile kendisine ileri bir tarihte ödeme gerçekleştirileceği söylenmiş. Mağdur ise kapora parasının yanması durumunda bu masrafı karşılayacak kişinin kim olduğunu merak ediyor.
 • Bir müşteri işlerinin ters gitmesi sebebi ile 25 ay sonra sistemden ayrılacağını firmaya bildirmiş. Fakat kendisine bu meblağın bir kısmının karşılanması için 2. el bir araba verilmiş. Bu kişi arabayı kendisine vaad edilenin çok altında satmış ve kalan ücret de 6 aydır kendisine iade edilmiyormuş.
 • Çoğu müşteri ise 444 36 46 numarası tarafından sürekli olarak rahatsız edilmekten şikayetçi. Firma üye toplamaları adına numaralarına ulaştıkları kişileri sürekli olarak arıyor. İnsanlar da hali ile bu durumdan şikayetçi oluyor.
 • Emin evimden enerji hissesi satın alan bir müşteriye hissesin  TEFE – TÜFE oranlarına göre değerleneceği söylenmiş. Fakat iki yıl geçmesine rağmen kendisi herhangi bir kar elde edememiş.
 • Bir müşteri ödemesi bittiği halde kendisine senetlerin iade edilmediğinden yakınıyor.
TAVSİYE:  Birevim Güvenilir Mi? (2022 Tavsiyeler ve Yorumlar)

Genel olarak olumsuz yorumlara yer verdik. Çünkü Emin Evim’ in internet sayfasında çok fazla olumlu yorumlar var. (!)

Fakat tüm bu sıkıntı ve gecikmelere rağmen firma sizi muhatap olarak cevap vermekten çekinmiyor. Ayrıca sistemin işleyiş kurallarına uyanlar genel olarak geç de olsa ev sahibi olabiliyor. Gecikme sebebi de firma tarafından yoğunluk olarak ifade ediliyor. Ancak sisteme dahil olup bir kısım ödeme gerçekleştirip sonra sistemden çıkmak istediğinizde asıl sıkıntı başlıyor. Çünkü zaten maddi yetersizliklerden dolayı sistemden ayrılıyorsunuz. Fakat size paranız prosedür gereği 6 ay sonra iade ediliyor. Yorumlardan anlaşılacağı üzere insanlar bu durumdan dem vurarak ödemelerin kendilerine daha erken yapılmasını istiyorlar. Diğer yaygın görülen şikayet konusu ise müşterinin geç ev sahibi olması. Müşteriye taahhüt edilen aya göre ödeme yapılmadığında müşteri alacağı evi belirleyip üzerine avans da yatırınca ve ev satışını gerçekleştirecek kişi bu kadar bekleyemeyeceğinden dolayı müşterinin avansı yanmış oluyor.

Ev sahibi olmak istiyorsanız Emin Evim firması ile daha önce çalışmış tanıdıklarınızdan bilgi almanızda yarar görüyoruz. Ayrıca prosedürü iyi okuyun ki mağdur edilen taraf olmayın (!)


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir