Anasayfa / Ekonomi / Ekonominin Gücü Batıdan Doğuya Doğru Yöneliyor
Ekonominin Gücü Batıdan Doğuya Doğru Yöneliyor
Ekonominin Gücü Batıdan Doğuya Doğru Yöneliyor

Ekonominin Gücü Batıdan Doğuya Doğru Yöneliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dünya üzerinde özellikle ağır sanayiden teknoloji ve servis ağına doğru bir yöneliş olduğunu belirtirken ekonominin gücünün ise batıdan doğuya doğru yöneldiğini belirtti. Antalya’da ziyaretlerine devam eden Çavuşoğlu Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde yer alan bir restoranda Antalya Tekno kent firma sahibi ve çalışan kişilerle yemek sırasında bir araya geldi bakan Çavuşoğlu bu buluşma sırasında gündeme dair önemli detayları da ele aldı. Üniversitelere göndermiş oldukları Ar-ge ödeneklerinin eski zamanlarda kullanılmadığından dolayı geri döndüğünü ve bu duruma oldukça üzüldüklerini belirtti. Ar-ge çalışmalarının ne kadar önemli olduğuna değinen Çavuşoğlu 16 sene içinde göndermiş olduğumuz ödenekler geri gelmeye başladı. Öte yandan bu alanda büyük bir yenilenme ve geri dönüşüm sağlanacak teknoloji alanında da bu alanda ciddi bir mesafe katettik diye konuştu.

Ülkenin yüksek teknolojiye özen gösterdiğini değinen Çavuşoğlu özellikle bu konuyu değerlendirmek ve yeni hedeflere daha kolay bir şekilde ulaşmak için gerekli sektör ve üniversitelerle birlikte adım atmak istediğinden bahsetti günümüzde batıdan doğuya doğru bir yönelmenin olduğundan bahseden bakan bunun oldukça hızlı bir şekilde geliştiğinden söz ederken buna mutlaka ayak uydurulması gerektiğini dile getirdi. Ayak uydurma halinde Dünya ile birlikte bir rekabetin başlayabileceğini belirten bakan bu şekilde ekonomik anlamda kalkınmanın gerçekleşebileceği bilgisini verdi. 16 sene içinde gerçekleşen gelişimden bahseden bakan bununla övündüklerini ancak elde edilen başarıların yeterli olmadığını özellikle yüksek Teknoloji bilişim ve iletişim alanlarına da işaret ettiklerini açıkladı.

Zihinsel Anlamda Değişim Çok Önemli

Öte yandan zihinsel olarak değişimi savunan Çavuşoğlu Türkiye’de 16 sene içinde karşılaştıkları zorluklara değinerek zihinsel değişimlerin zorluğunu belirtti. Bundan sonraki süreç içinde Yüksek Teknoloji ve iletişim konularına önem vereceklerini ve bu şekilde akademik dünya içindeki yerini alabileceklerinden bahsetti. Özellikle Bürokrasi içinde yargı durumundan dolayı pek çok sorunun olduğunu belirten bakan İnsan Hakları Mahkemesi bu konuda ülkeyi cezalandırırken bu alanda pek çok zorlukların görüldüğünü dile getirdi.

Öte yandan bakan konuşması sırasında üniversitelere ilişkin de bilgi verdi. Antalya’da bulunan üniversite sayısını ona çıkaracaklarından bahseden bakan bunun yanında bir de Teknoloji Üniversitesi kurulacağından söz ederken bu şekilde alanın değerinin artıracağını kaydetti. İhracatın gelişim açısından son derece önemli olduğundan bahseden bakan döviz dolar baskısının azaltılması özellikle milli pazarlar içinde ticaretin devam ettiğinin göstergesidir diye konuştu. Dışarıdan bir baskı geldiğinde kendi milli paralarının kullanılmasına izin verilmesi gerektiğinden söz eden Bakan, Dünya üzerinde geçerliliğini koruyan paraların kullanılması gerektiğini dile getirdi. İhracat konusunun zaman geçtikçe genişletileceğinden söz eden bakan özellikle ihracatların Amerika’ya yapılmasının da büyük bir keyif olduğunun bu alanda kendini en çok geliştirilmiş ülke olarak adlandırılan ülkeye ihracat yapıldığından dolayı bunun son derece umut verici olduğundan bahsetti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.