Anasayfa / Ekonomi / Ekonomik Kriz Geliyor mu? Son Durumu Ne?

Ekonomik Kriz Geliyor mu? Son Durumu Ne?

Gerek sosyal medya da gerek diğer medya mensuplarında haberlerin çıkması televizyon programların da konuşulan ekonomi haberleri kafaları karıştırmış durumda. Özellikle Türkiye’nin köklü esnaflarının söylemlerine bakılırsa kriz mi çıkıyor düşüncesi geniş bir kitle tarafından dillendiriliyor. Buna bağlı olarak da genellikle esnaf vatandaşlar kriz çıkarsa ne yapılabilinir diye tedbirler almaya başladılar. Umut edilir ki senesinde olacak olan esnafa yönelik teşvik paketleri hazırlanabilir.

Devlet tarafından geçen sene verilen 50 bin faizsiz kredilerin ödemesi daha bu sene başladı. Fakat 1 sene geri ödemesiz olan kredilerin ilk taksiti ödenmeye başlayınca yanlış yerlere yatırım yapanlar oldukça zahmet çekiyorlar. Esnafın zor durumları ekonomik kriz teşkil etmekte ve daha yeni açılan dükkanlar bu durumdan oldukça zarar görmektedir. Burada önemli bir nokta olan soru şu olmalı ki gerçek anlamda Türkiye ekonomisi herhangi bir krize karşı dayanıklı mı?

TÜRKİYE DE EKONOMİK KRİZ BEKLENİYOR MU?

Ülkemiz 2016 yılından bu yana OHAL de bulunmakta ve bu durumun ne kadar süreceği konusunda henüz kimsenin net bir bilgisi bulunmamaktadır. Özellikle büyük iş dünyasının büyük devleri OHAL’in ekonomiye zarar verdiği sık sık dillendirilse de diğer kesim tarafından olumlu olarak değerlendirilmekte. Hükumet tarafından yayınlanan ekonomik gelir artışları rekor olarak değerlendirilse de esnafın hali ekonomik kriz çıkar mı düşüncesini tekrar alevlendiriyor. Bunun sebebinin sadece OHAL olduğunu düşünmek oldukça yanlış olsa da bu durumun ekonomik krizi tetiklediği de düşünülebilinir.  Suriye sorunu ve diğer ülkeler ile olan sorunlar da ekonomik krizinin nedenleri arasında sayılmaktadır.

PİYASADAKİ DURGUNLUK NEDENİE

Ekonomik haberler her ne kadar olumlu gösterilse de esnafta büyük bir durgunluk hakim. Piyasadaki durgunluğun sebebi çeşitli sebeplere bağlanılıyorken en büyük neden Orta Doğudaki iç karışıklıklar olarak gösterilebilinir. Çünkü Türkiye ihracatın büyük bir çoğunluğunu Orta Doğu’ya gerçekleştirdiği için oradaki iç karışıklık ve savaş hali ihracata olan ihtiyaç halinin doğrudan düşmesine sebep oluyor.

TAVSİYE:  Seçim Sonrası Reform İçin Çalışmalar Hız Kazanacak

Son yıllarda vatandaşın gelir dağılımındaki dengesizlik sebebi ile borcu borçla kapatmaya çalışıyor ve bu duruma enflasyon da eklenince borçlar daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Hal böyle olunca akıllara ister istemez ekonomik kriz kapı damı sorusunu getiriyor.

Ekonomik kriz
Ekonomik kriz insanların durumunu etkileyecek mi?

ESNAF BİR BİR KEPENK KAPATIYOR

2000′ yılların başında olan ekonomik krizden daha ağır bir kriz ile karşı karşıya kalınacağını esnaf olan vatandaşlarımız dillendiriyor. Özellikle büyük illerde İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir gibi ekonominin nabzının attığı yerler olan buralarda büyük bir durgunluk söz konusu. Esnaf vatandaşlarımıza ekonomik kriz kapıda mı diye sorulduğunda her birinin cevabı aynı olmakla birlikte iliklerimize kadar hissediyoruz oluyor. Siyasi belirsizliğin yanı sıra kurların sürekli artış göstermesi de esnafın ümitsizliğini artırıyor. Esnafın kepenk kapatma sebeplerinden diğeri de gittikçe artan AVM açılışları hiç şüphesiz. Bu durum sadece dükkan sahibinin değil onun yanında çalışan işçilerin de işten ayrılmasına sebebiyet vermekte ve çoğalan işsizlik oranına dikkat çekilmektedir.

PİYASADA Kİ DURGUNLUK NE ZAMAN DÜZELİR

Esnafı düşündüren ve zor duruma sokan durumlardan bir tanesi de yükselen kira artışları. Böyle durumda kalan esnaf arkadaşlar çareyi kepenk kapatmakta bulmuş yada dükkanı kiraya verme de. Kira getirisinin kendi kazançlarından daha fazla olduğunu ve daha zahmetsiz olduğunu belirtmekte. Fakat gayrimenkul sektörü de bu durumdan nasiplendiği için caddeler kiralanamayan dükkanlar ile dolmaya başlamış. En işlek caddeler de bile boş dükkanlar sıra sıra göze çarpmaya başlamış durumda. Neticeye bakılacak olursa eğer durum hiç de içler açıcı değil. Fakat piyasanın ne zaman düzeleceği konusu da şu anlık gözardı ediliyor. Herkesin derdi günü kurtarma ve sadece bir sonraki ayın taksitini yatırabilmek olmuştur.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir